Afrika Afrika  
Dnešní datum: 11. 12. 2019  
Flóra

* Chlebovník africký (Treculia africana)

Vydáno dne 10. 05. 2012 (12468 přečtení)

je méně známý příbuzný asijských chlebovníků, který má však nedozírný význam pro ekosystém i obyvatelstvo afrického kontinentuAfrický chlebovník

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Rosales (růžotvaré)
Čeleď: Moraceae (morušovníkovité)
Rod: Treculia (chlebovník)
Druh: Treculia africana (chlebovník africký => divoký džekfruit)

Chlebovník africký, Treculia africana , patří do čeledi morušovníkovitých a svůj původ má v pralesích západní Afriky. Vyskytuje se v pralesích a lesnatých savanách subsaharské Afriky, na Svatém Tomášovi a Princově ostrovu a byl introdukován i do madagaskarských pralesů. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 1 500m, vyhovují mu humózní půdy s dostatkem vláhy, neprospívá mu slaná voda.
Rozlišuje se ve třech podruzích:

  1. Treculia africana africana - vyskytující se v západní Africe, má největší plody ze všech podruhů, obsahující nejvyšší denzitu semen. Zároveň je tento podruh nejplodnější.
  2. Treculia africana inversa - rostoucí od centrální Afriky po Zambii, má nejmenší plody.
  3. Treculia africana mollis - roste od Jižního Súdánu po Mosambik a je introdukován i na Madagaskar.

Je to hustě olistěný, stále zelený strom, dorůstající do výšky až 30m, ojediněle i více disponující mohutným kmenem s průměrem okolo 3m a silnými větvemi. Kůra větví je hladká šedá, postupem času zrzaví a hnědne. Listy jsou jednoduché, vejčité, o velikosti cca 30x20cm, tmavě zelené, ze spodu světlejší s chloupky, mladé listy mají žlutočervený nádech. Samčí i samičí květy rostou na jednom stromě, jsou žlutohnědé o velikosti okolo 2,5-10cm. Kulovité plody o velikosti fotbalového míče (cca 40cm průměr) rostou z kmenu nebo silných větví.
Plod, vážící 8-15kg, je potažen slabým žlutozeleným obalem s nesčetnými, tupými, až 0,5cm dlouhými výstupky. Plod obsahuje velké množství 1cm velkých oranžových semen, uspořádaných kolem středového vřetena, obalených houbovitým žlutohnědým obalem, který vytváří dužinu plodu.
Strom plodí již pátým rokem růstu.

chlebovník africký

Obrázek: Chlebovník africký (Treculia africana).

V některých oblastech Afriky, například v Nigérii, bývá pěstován jako užitkový strom a to pro své plody a léčebné účinky. Odvar z listů a větviček bývá používán proti černému kašli a pomáhá i proti zanícení ran. Ve směsích s různými bylinkami se používá jako antiseptický prostředek a dezinfekčním účinkem, na afty, revma, paradentózu, míza se podobně jako u ostatních chlebovníků používá při zácpě, jelikož latex, obsažený ve všech částech rostliny je silně projímavý. Odvar z listů snižuje krevní tlak a dietou, kdy se pojídají pouze plody dochází ke snížení hladiny cukru, přesto že plody jsou bohaté na sacharidy a bílkoviny, obsahují málo vlákniny, minerálních látek a tuku.

Plody bývají vařeny a zpracovávány stejně jako u chlebovníku Artocarpus altilis nebo u džefruitu Artocarpus heterophyllus. Listy jsou zkrmovány zvířatům. V Malawi jsou plody oblíbené kočkodany diadémovými (Cercopithecus mitis), v Tanzanii paviánci kipunji (Rungwecebus kipunji) a mangabeji (Lophocebus), ale nejvíce vešly v patrnost zprávou z roku 2009, uveřejněnou v časopisu Primáti, o šimpanzech hornoguinejských v pohoří Nimba, na hranicích Libérie, Guiney a Pobřeží Slonoviny. Jednalo se o zprávu, že šimpanzi sbírají plody a dvěma různými nástroji je porcují na menší kousky, aby se jim lépe pojídaly.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Korálová zahrada
Korálová zahrada
zobrazení: 5643
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC