Afrika Afrika  
Dnešní datum: 20. 09. 2018  
Fauna

* Kočkodan Campbellův (Cercopithecus campbelli)

Vydáno dne 22. 04. 2012 (12718 přečtení)

Západoafrický kočkodan u něhož byla nedávno prokázaná schopnost tvořit primitivní "slovní" spojení.Orientační mapka kočkodan Campbellův Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus campbelli (kočkodan Campbellův)

Kočkodan Campbellův se vyskytuje v primárních a sekundárních deštných lesích, galeriových pralesích i pobřežních mangrovech Guinejské vysočiny, od Senegalu a Gambie po Libérii. Vyskytuje se ve středních a nižších patrech stromů.

Kočkodan Campbellův má ventrální a kaudální partie bílé, přes hřbet má delší srst žlutohnědé barvy s šedou podsadou, končetiny jsou černé. Okolí očí a nosu je šedé, okolí úst a apex nasi jsou růžové. Oční víčka jsou narůžovělá. Nad obočím je zlatá čelenka. Dlouhé licousy jsou žlutošedé. Neurocranium je černé. Okolo uší má dlouhé žluté střapce, které nejsou tak výrazné jako u kočkodana mona nebo kočkodana Wolfova. Ocas je u kořene černý, následně šedý.
Pohlavní dimorfismus se projevuje velikostí, kdy samci dorůstají k 6,5kg, samice pouze 5kg. Délka těla se pohybuje od 45-55cm a délka ocasu 70-95cm.

Kočkodan Campbellův vytváří jednosamcové skupiny o velikosti od 8 do 15 jedinců. Vyskytuje se i prolínání několika skupin, což umožňuje genetickou variabilitu. Období říje je určeno dostupnosti potravy. Po pěti měsících samice rodí jen jedno mládě. Laktace bývá průměrně kolem jednoho roku a matka o mládě pečuje kolem dvou let, do narození dalšího mláděte. Pohlavní dospělosti samci i samice dosahují mezi druhým a třetím rokem, prakticky následně po osamostatnění. V zajetí se dožívají i více jak 25 let. Mohou žít sympatricky s kočkodanem světlobřichým a kočkodanem Dianiným.

Aktivita je denní a svou potravu hledá v pralesních porostech i na zemi. Živí se jak rostlinou potravou, ovocem, listy a semeny a mízou stromů, tak i živočišnou, především hmyzem a menšími obratlovci. Je výrazně frugivorní. Plody a květy tvoří více jak 80% stravy, z více jak 50 druhů rostlin. Živočišná strava představuje kolem 15% potravního spektra.

Campbellův3 Cambellův 1
Campbellův2

Obrázky: Kočkodani Campbellovi na Tenerife a kočkodan Campbellův v ZOO Jihlava.

Studie z roku 2009 naznačují že tento druh kočkodana má jednu z nejmodernějších komunikací mezi zvířaty, využívající rudimentální syntaxi. S tím souvisí i poměrně bohatá akustická komunikace. Vizuální komunikace je poměrně často užívána v ohrožení. Často užívaná je i doteková komunikace, například dotek nosů dvou jedinců jako pozdrav.

Potencionálními predátory jsou kromě člověka hadi, orli, kočky zlaté, šimpanzi a levharti. V rámci IUCN je kočkodan Campbellův hodnocen na nižším stupni ohrožení.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 33 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Foto: RNDr. B. Zikánová a V. Z.

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Domes de Fabedougou - Burkina Faso
Domes de Fabedougou - Burkina Faso
zobrazení: 2654
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • bez titulku:
  "Ahoj. Jmenuji se Jacob Williams z Prahy. Muj e-mail je jacobwilliam490@gmail.com. Stále máte fina . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC