Afrika Afrika  
Dnešní datum: 10. 12. 2018  
Cestopisy

* Otevřete oči a mysl

Vydáno dne 06. 03. 2012 (8798 přečtení)

Do Jihoafrické republiky jsem se vydala v červnu 2011 za prací. Chtěla jsem se naučit anglicky a okusit si tak trochu jiný život daleko od pohodlí v Evropě. Obě tato přání se mi beze zbytku vyplnila. A na místo původně plánovaných tří měsíců jsem nakonec v údolí pod Stolovou horou zůstala celého půl roku. Tolik se mi tam zalíbilo.Nebudu zde dlouze rozebírat bezpečnostní situaci v Jižní Africe. O tuto „reklamu“ se média starají poměrně solidně a pan Krejčíř nás tam v tomto ohledu také výborně reprezentuje. Přes původní obavy jsem záhy pochopila, že když budu mít oči otevřené a nebudu se nebezpečí přímo vystavovat, nemusím chodit spát s pistolí pod polštářem. Musíte si uvědomit, že většina obyvatel Jihoafrické republiky žije v naprosté chudobě a pro pár randů by udělala cokoliv. Práce pro tyto lidi bez vzdělání však není. Některá místa jsou tak vytvářena uměle, ať aspoň ti nejsnaživější dostanou šanci. Uklízečky pro skoro každou domácnost, obsluha u čerpacích stanic (vše zařídí tak, že ani nemusíte vystupovat z vozu) či paní, co vám u pokladny skládá zboží do tašek. Hádám, že odměna za tyto práce není vysoká, aspoň však mají někteří obyvatelé ze slumů (tzv. townships), jakous takous možnost uživit svých v průměru pět až osm potomků.

Table Mountain z centra Cape Townu

Je až s podivem, jak krátký čas stačí člověku na to, aby si uvědomil svou pohodlnost a netečnost. V Jihoafrické republice máte jedinečnou příležitost podívat se na život v Evropě, potažmo v České republice, z jiné perspektivy. Pořád si na tu něco stěžujeme, nejsme spokojení a nadáváme jeden na druhého. Vždy mě pobaví, když se Moraváci malicherně odlučují od Čechů a Češi se naopak vysmívají Moravákům. Moji přátelé v Kapském Městě nás mají všechny za Rusy, v lepším případě za Čechoslováky. Kdybychom tak raději všichni pohromadě dělali něco pro to, aby se naše země v nějakém dobrém smyslu zapsala do paměti lidem v dalekém zahraničí. Každý, třeba i nepatrný úspěch českého rodáka bychom měli slavit, ne řešit jestli on či ona pochází z Prahy nebo Brna.

Cape Town - pohled na oblast Strand

V Jižní Africe si našinec nemůže nevšimnout, že i přes její vyzdvihovanou ekonomickou vyspělost stále některé pro nás běžné věci nefungují bez problémů. Zvykli byste si třeba na úplnou absenci městské či meziměstské veřejné dopravy? Ta tam totiž teprve vzniká a o bezpečnosti při jejím využívání můžeme hovořit jen s velkou nadsázkou. Taxi služba či propůjčené auto je asi vhodnějším způsobem, jak se večer vrátit domů z města. Musíte se také připravit na občasné výpadky elektřiny. Nezřídka zasahují celou provincii a trvají i několik hodin (v minulosti nebyly výjimečné několikadenní problémy se zásobováním elektrickým proudem).

Na vrcholu Table Mountain (Cape Town)

Pokud byste chtěli jet do Kapského Města v zimním období, nečekejte, že se nějak zvlášť ohřejete. Právě naopak! Běžně domy nemají žádné centrální vytápění a tak se i 10°C může stát značně nepříjemnou teplotou (když ji máte v noci doma). Láhev slivovice nebo jiný prostředek udržující tělo v teple se bude hodit.

Cape Town od Rhodes Memorial

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem se před cestou nebála a že jsem v některých situacích nebyla dosti rozčarovaná. Lžou ovšem i ti, kteří mluví o Jižní Africe pouze negativně a říkají, že se tam nedá žít. Pravda se ukrývá někde uprostřed. Je dobře schovaná pod ukazateli míry kriminality, rasově motivovaným násilím (i když - upřímně si myslím, že pokud v JAR máte peníze a úspěch, tak jste v nebezpečí bez ohledu na barvu své pleti) a nevídanou mírou korupce. Kapské Město a jeho neopakovatelný charakter však přirůstají k srdci dokonce až podezřele snadno. Tamější lidé jsou zvyklí na přítomnost cizinců a dokonce se snaží vycházet nám všemožně vstříc. Ovzduší je protkáno směsí spalujícího žáru slunce, závanu slaného oceánského větru a vůní grilovaného masa. A atmosféra? To je na posouzení každého z vás. Mně přišla přátelská, energická, velmi kultivovaná a zároveň mírně rozverná. Oblíbila jsem si Jižní Afriku, i když mám samozřejmě na paměti, že situace za branami civilizovaných měst zůstává nadále žalostná a momentálně pro ni asi neexistuje řešení.

Zuzana Šindlerová
"Stáže a dobrovolnictví v Jižní Africe"
Související články:
Vodopády Tugela (Thukela) (30.01.2012)
Elim - moravská vesnice v Africe (20.01.2012)
Za prací na druhou polokouli (21.09.2003)
Do oblačných výšin (29.07.2003)
Jihoafrická válka (02.12.2001)
Osidlování Jižní Afriky (23.01.2001)

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Zuzana Šindlerová | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Zuzana Šindlerová

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Saharská flóra - Burkina Faso
Sand vegetation - Burkina Faso
zobrazení: 2889
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Ponuka pôžičky:
  "Hľadáte dnes legitímnu pôžičku? Boli ste odmietnuté bankami kvôli zlej úverovej histórii? strach nič . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Začnite svoj život:
  "Niekedy v živote, do akej miery môže niekto ísť do života, závisí od našej ponuky s minulosťou, náde . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC