Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 11. 2019  

* Etnické boje Lou Nuer x Murle

Vydáno dne 14. 01. 2012 (10346 přečtení)

Na přelomu roku jsme hodně informovali na Facebooku o střetech mezi národy Murle a Lou Nuer v jihosúdánském státě Jonglei. Podle svědectví bylo při bojích zabito 2182 dětí a žen a 959 mužů. Kolik mrtvých však leží v rozlehlé savaně, nikdo neví.

Po získání samostatnosti Jižního Súdánu před půl rokem celý svět očekával zklidnění v této části Afriky. Mnoho pozorovatelů se domnívalo, že snížením vojenského vlivu arabského Súdánu se vojenské napětí v této nové a převážně křesťanské zemi sníží, jelikož bývalá vláda často etnické boje podporovala.

Spojené státy a další západní země investovali miliardy dolarů, aby Jižní Súdán překonal chudobu, násilí a etnické konflikty. Bohužel se stále v rozlehlých územích země potulují skupiny bojovníků o síle malých armád. Beztrestně táhnou savanou a vypalují vesnice a města s otevřeně genocidními úmysly.

Mapa nájezdu Luo Nuer na Murle

Nejkřiklavějším případem jsou zmíněné stálé boje mezi Lou Nuer a Murle.
Představitelé Lou Nuer otevřeně prohlašují, že napadnou Murleland a vyhladí celý kmen. Pro svou naplánovanou akci hledali peníze po celém světě. Je zdokumentován případ ze Spojených států, kde uprchlík Gai Bol Thong usiloval o získání 45 000 dolarů pro uvedenou vojenskou akci. Ve svých prohlášeních otevřeně hlásil vyhlazení všech z národa Murle – i když svá slova později mírnil.

Nové kolo nepřátelství začalo po získání samostatnosti, kdy bojovníci národa Murle povraždili 600 vesničanů z Lou Nuer a mnoho lidí (dětí) zajali. Lou Nuer mysleli na pomstu a rychle se rozhodli, že s nimi skoncují.
(Lou Nuer náleží k početnému národu Nuerů, jednoho z nejpočetnějšímu v Jižním Súdánu i východní Africe. Nuerové jsou součástí vládní koalice a její lidé tvoří základní část armády. Pastevci dobytka a většinou animisté. Náleží k nilotické jazykové skupině)
(Murle - náboženství je mix křesťanství a animismu; pastevci dobytka. Patří k surmické jazykové skupině.)
Jihosúdánská vláda se po celý prosinec snažila zprostředkovat mír, ale Murleové odmítli vrátit unesené děti a tím jednání ztroskotala. Po ukončeném jednání Nuerové aktivovali svou děsivou mládežnickou armádu - White Army (podle bílého popela na jejich těle - ochrana proti hmyzu). Šest až osm tisíc bojovníků národa Lou Nuer se koncem prosince dalo do pohybu.
OSN pochod bojovníků monitorovala. Kontingent 3 000 vojáků mírových sil v celém Jižním Súdánu se nepokusil ani pochodu zamezit, jelikož vojenská převaha byla na straně Nuerů.

Ačkoliv se hlavní ozbrojený voj podařilo jihosúdanské armádě u města Pibor odrazit a ochránit ho před zničením, zdá se, že i nadále pokračují na venkově boje s cílem vyhladit Murle. Ochrana venkova však není v silách jihosúdánské armády ani mírových sil - nemají dostatek vojáků.

Murleové v bojích přichází o podstatu své kultury - dobytek. Ztratilo se více než 300 000 kusů. Nyní si Murle myslí, že vláda je nechala napospas Nuerům. Proto opět (včera 13.1.) vzali zákon do svých rukou. Bojovníci Murle ve vesnici Lou Nuerů povřaždili 57 lídí, zejména žen a dětí - na oplátku.

Spirála etnického násilí se u řeky Pibor točí dál!| Sdílet | |

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 38 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Padlý velikán
Padlý a rozpadající se baobab <i>Adansonia rubrostripa</i>
zobrazení: 3911
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC