Afrika Afrika  
Dnešní datum: 08. 12. 2019  
Fauna

* Agapornis zelenohlavý - (Agapornis swindernianus)

Vydáno dne 30. 09. 2011 (9319 přečtení)

Jediný druh agapornisů, který nebyl v minulosti ani v současné době úspěšně chován ani odchován je agapornis zelenohlavý, který se specializuje pouze na zvláštní druh potravy (určitý druh fíků), a pokud jej nemá, uhyne.Agapornis zelenohlavý - orientační mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Aves (ptáci)
Nadřád: Neognathae (letci)
Řád: Psittaciformes (papoušci)
Čeleď: Psittacidae (papouškovití)
Podčeleď: Psittacinae (papoušci)
Rod: Agapornis (agapornis)
Druh: Agapornis swinderniana (agapornis zelenohlavý)

Agapornis zelenohlavý žije v poměrně širokém rozsahu v pralesích subtropické Afriky. Obývá primárně nížinné oblasti, ale byl spatřen i v nadmořské výšce kolem 1800m. Přestože byl popsán již v roce 1820, nevešel příliš ve známost, jelikož i samotný chov je velice obtížný, především kvůli stresu papoušíka a špatné volbě stravy. Ve volné přírodě jdou obtížně sledovat, jelikož většinu dne tráví v korunách stromů, ukryti v baldachýnu pralesní vegetace.

Dorůstá do velikosti 13 -14cm a dosahuje hmotnosti 38-42g. Základní barvou je zelená, umožňující dokonalé splynutí s pralesní vegetací. Okolo krku má hnědý límec, v zádových partiích s fialovým nádechem a s černým lemováním. Záda jsou pokryta peřím modré barvy. Letky mají mezi sebou hnědošedá pera, viditelná ze spod. Rejdovací pera jsou zelená s hnědočerveným pruhem, s černým lemem. Oči jsou hnědé, bez okruží, zobák a nohy šedočerné. Pohlavní dimorfismus se u tohoto druhu nijak výrazně neprojevuje.

agapornis zelenohlavý

Obrázek: Agapornis zelenohlavý (Agapornis swindernianus).

Vyskytuje se ve třech poddruzích:

  1. Agapornis zelenohlavý konžský (Agapornis swindernianus emini ) - vyskytuje se od západní Ugandy, Rwandy (region Kiwu) a jihozápadní části Jižního Súdánu, po Demokratickou Republiku Kongo a Středoafrickou Republiku, kde hranicí výskytu tvoří řeka Kongo a Ubangi. Pera na krčním límci, za černým zbarvením následuje hnědé, pera na zádech mezi křídly a rejdovacími pery jsou tmavě modrá.
  2. Agapornis zelenohlavý kamerunský (Agapornis swindernianus zenkeri ) – vyskytuje se v pralesích Kamerunu, Gabunu, Rovníkové Guiney a Konga. Zbarvení per na krku pod černými pery je červenohnědé.
  3. Agapornis zelenohlavý liberijský (Agapornis swindernianus swindernianus ) – žije v izolované oblasti od Libérie, přes jižní část Pobřeží Slonoviny, po jihozápadní část Ghany, v pralesních oblastech. Pod límcem na krku v prsní části jsou pírka žlutavě zbarvena, pera na zádech mezi křídly a rýdovacími pery jsou modrofialová.

Potrava agapornisů zelenohlavých se skládá ze semen a plodů ovocných stromů, specializuje se na jeden druh fíků, pouze v určitém stádiu zralosti, jenž tvoří jeho hlavní potravní složku. Byli viděni i na návštěvě kukuřičných a rýžových plantáží. Jídelníček si příležitostně zpestřují i drobným hmyzem.

Shlukuje se do malých hejn, zřídka kdy čítajících více jak 20 jedinců. Hnízdí v dutinách stromů. Informace ohledně reprodukce nejsou známé.

V rámci IUCN řazeni na nízký stupeň ohrožení. Jejich stavy jsou pouhé odhady, jelikož jejich pozorování v baldachýnu pralesa je velice obtížné. Je však zřejmé, že zásahy do jejich přirozeného prostředí, budou mít negativní vliv na velikost jejich populace.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tanzanie - Amboni caves do-třetice
Jeskyně Amboni se nemohou pochlubit krasovou výzdobou, jako má třeba ČR a SR, ale i tak je jejich návštěva nezapomenutelná...
zobrazení: 4560
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC