Afrika Afrika  
Dnešní datum: 12. 11. 2018  
Fauna

* Kočkodan Preussův (Cercopithecus preussi)

Vydáno dne 22. 08. 2010 (8904 přečtení)

Pralesní kočkodan žijící v horských oblastech západní Afriky a na ostrově Bioko.kočkodan Preussův-mapka Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Rod: Cercopithecus (kočkodan)
Druh: Cercopithecus preussi (kočkodan Preussův)

Kočkodan Preussův žije převážně terestriálním způsobem v lesích Nigérie, západního Kamerunu a na ostrově Bioko, patřícího Rovníkové Guineji.

Rozeznává se ve dvou poddruzích:

Kočkodan Preussův kamerunský (Cercopithecus preussi preussi) – žije v Nigérii a západním Kamerunu v oblastech nad 1 000m až po 2 500m nad mořem.

Kočkodan Preussův biocký (Cercopithecus preussi insularis) – žije na ostrově Bioko od nadmořské výšky 500m po vrcholy obou vulkánů ostrova.

Je nejmenším ze skupiny kočkodana čepičatého. Zbarvením se podobá kočkodanu čepičatému. Většina těla je šedočerného zbarvení, jen obličej a konce končetin jsou zcela černé. Na krku má bílý srpek, o poznání menší než kočkodan čepičatý. Samci mají svítivě modře zbarvené skrotum. Hmotnost samic může být až 4kg, samci mohou dosáhnout až 6,5kg. Délka těla dospělého jedince se pohybuje mezi 45-60cm. Délka ocasu bývá 50-65cm. Kočkodan Preussův má shodný karyotyp s kočkodanem čepičatým a vědci tak uvažují o kočkodanu Preussově jako o západní formě kočkodana čepičatého.


Obrázek: Kočkodan Preussův, photo from ARKIVE.org.

Kočkodani sluneční vytvářejí skupiny o průměrné velikosti 2 až 12 jedinců. Skupina je složena z jednoho dominantního samce, několika samic, většinou příbuzných a mláďat. Samec si chrání samice a mláďata před ostatními samci. O samci ve skupině rozhodují samice. Hierarchie samic je dědičná – z matky na dceru. Přes den se pohybují ve spodních patrech stromů či na zemi a vyhledávají potravu. Pohybují se kvadrupedně. Aktivita je denní. Pohlavní dospělost nastává 4 rokem života. Období říje je určeno dostupností potravy. Rodí se jen jedno mládě o které se stará pouze matka. Období laktace je do jednoho roku a po jejím ukončení se mládě zcela osamostatňuje. Samice může mít další mládě až po 3 letech od narození prvního mláděte. Délka života může být až 30 let.

Z hlediska potravy je tento kočkodan omnivorní. Potrava je poměrně pestrá a sezóně převažuje dostupnější potrava. Důležitou složku tvoří terestriální rostliny, jinak se skládá z plodů, semen, kořínků, travin, hmyzu a malých obratlovců.

Vizuální komunikace zahrnuje především posunky pro odstrašení nepřítele, či je vázána na námluvy a mnohdy bývá zvukově doprovázena. Akusticky se projevuje hlavně samec, ale i samice, cítí –li se ohroženy.

Kočkodan Preussův bývá loven šimpanzi, orly, leopardy a lidmi. V západní Africe je oblíbené maso z buše a opice jako materiál pro výrobu fetišů. Proto největší hrozbou mezi dravci je pro tohoto kočkodana člověk.

V rámci IUCN je kočkodan Preussův hodnocen jako zranitelný druh. Ohrožen je hlavně lovem a ztrátou přirozeného prostředí.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Hrbohlavec
<i>Steatocranus tinanti</i>, povodí Konga
zobrazení: 1330
známka: 2.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC