9.ročník (nejen) divadelních setkání proběhne 20.-27.března 2010 ve městech Praha, Hradec Králové, Brno, Liberec, Plzeň, Ostrava, Olomouc
PRAHA
20.3. so
20:00 - HAITI, MÁ LÁSKA Divadlo Komedie
Haitští, afričtí a čeští umělci v literárně hudebním večeru na podporu zemětřesením zasažených haitských autorů ze sdružení ETC Caraibes. Ve francouzštině a češtině.
Benefiční vstupné: 300,- , 260,- a 220,- Kč. Slevy pro studenty, seniory, ZTP.
21.3. ne
14:00 a 18:00 - AFRICKÉ MECHECHE Divadlo Minor-Malá scéna
Pohádky ptáka Afrikána (ve 14h)
„Proč se střídá den a noc? Co způsobí zlost?“ Divadlo bez hranic (Benin, Brazílie, Etiopie a ČR). Po představení tvořivé dílny a svačinka.
Vstupné 80,-Kč.
R. Kipling – J.Adámek Z knihy džunglí (v 18h)
„Poslyšte píseň o statečném mungovi jménem Riki-tiki-tavi!“ Hraje Divadlo Minor.
Vstupné 80,- a 120,-Kč.
19:30 - DIVADLO S AFRIKOU V SRDCI Crossclub-kavárna
Debata s haitskými autory Evelyne Trouillot a Jeanem Durosier Desrivières a dramatikem a hercem z Čadu, Koulsy Lamkem. Ve francouzštině a češtině. V rámci projektu Ghettollege.
Vstup volný.
22.3. po
17:30 - KOULSY LAMKO Café 35 Francouzského institutu
Debata s autorem z Čadu, premiérové čtení z překladu jeho hry „Žena z Haiti“, kterou vydal Divadelní ústav v edici Současná hra. Ve francouzštině a češtině.
Vstup volný.
19:30 - ABOUNA (OTEC) Kino 35, Francouzský institut
Dva bratři se vydají hledat svého otce (Koulsy Lamko). Film čadského režiséra Mahamata Saleha Harouna mj. s hudbou Aliho Farky Touré. (2002, 84´) Ve francouzštině, arabštině a češtině.
Vstupné 50,-Kč (Zdarma pro účastníky předchozí debaty).
23.3. út
8:30, 9:30, 10:30, 14:00 - MAMA LUNA – MAMA NOCHE Divadlo Minor-Malá scéna
Divadelní snění s děvčátkem Nedjmou, Hlídačem spánku a Paní noci. Compagnie J.M.Cano Lopez Tours /Francie. Ve francouzštině. Ve spolupráci s Přehlídkou ke Světovému dni divadla pro děti a mládež.
Vstupné 50,-Kč.
19:00 - KOFFI KWAHULÉ PIVOVAR Maďarské kulturní středisko
Válka zničila celou zemi, jen pivovar jako zázrakem stojí dál. Ujmou se ho dva týpci a... Černá komedie v podání Théâtre du Jour Budapest. V maďarštině a češtině.
26.3. pá
17:00 - AFRICKÉ KOŘENY Goethe Institut
Dokumentární „detektivka“ Pavly Frýdlové a Nenada Djapiće „Africké kořeny – české tančení“, po stopách afrických předků českého tanečníka Jiřího Bartovance působícího v berlínském souboru Sashy Waltz. Po filmu debata o lidských kořenech ve spolupráci s iniciativou Čokoládové děti.
Vstup volný.
27.3. so
20:00 - JIŘÍ BARTOVANEC – MUŽ Z TOGA Divadlo Na Prádle
Taneční improvizace. "Nezáleží na tom, jak daleko člověk dojde, ale jakým směrem jde." Hudební doprovod Axel Dörner.
Vstupné: 150,- a 200,-Kč.
Café 35 ve Francouzském institutunabízí
po celý týden výtečnou africkou kuchyni. Elodie z Toga má volné pole působnosti a připraví pro vás kulinářské speciality ze své země. Těšte se na nevšední chutě a vůně -
22. března od 17h zveme na speciální menu!
LIBEREC
22.3. po
11:00 KOULSY LAMKO – debata
Krajská vědecká knihovna
PLZEŇ
23.3. út
11:00 KOULSY LAMKO – debata
Filosofická fakulta (učebna PD 110)
HRADEC KRÁLOVÉ
22.3. po
14:00 HAITI, MÁ LÁSKA – debata s autory z Haiti
Univerzita HK (výstavní síň)
24.3. st
11:00 KOULSY LAMKO – debata
Univerzita-výstavní síň
BRNO
23.3. út
11:00 HAITI, MÁ LÁSKA – debata s autory z Haiti
Gymnázium M.Lercha, aula
24.3. st
16:30 ABOUNA – film
18:00 KOULSY LAMKO – debata
Francouzská aliance
OLOMOUC
24.3. st
18:00 ABOUNA – film
Konvikt - Umělecké centrum UP, kaple Božího těla
25.3. čt
11:00 a 14:00 KOULSY LAMKO – debata
Konvikt – Um. centrum UP, kaple Božího těla
OSTRAVA
26.3. pá
KOULSY LAMKO (debata)
Filosofická fakulta (E224)
Hlavní pořadatel:
Občanské sdružení Komba
Hlavní partneři festivalu:
Francouzský institut v Praze, Institut umění - Divadelní ústav, Maďarské kulturní středisko, Goethe institut, Francouzská aliance – koordinace, Francouzská aliance Liberec, Francouzská aliance Brno, Francouzsko - český klub Hradec Králové, Francouzsko-český klub Olomouc, Francouzská aliance Ostrava, Francouzská aliance Pardubice, Francouzská aliance Plzeň.
Partneři festivalu:
Divadlo Komedie, Divadlo Minor, ASSITEJ, éditions Acoria, Francouzské lyceum v Praze, Univerzita Hradec Králové, FF Plzeň, FF Ostrava, UP Olomouc, Krajská vědecká knihovna Liberec, Crossclub,
Čokoládové děti o.p.s., Gymnázium M. Lercha Brno, Ústav translatologie FF UK
Podpora:
Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR
Festival se koná v rámci Dnů Frankofonie. (19.- 22.března 2010)
KONTAKTY:
Divadlo Komedie, Jungmannova 1, Praha 1
Divadlo Minor, Vodičkova 6, Praha 1
Crossclub, Plynární 23, Praha 7
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1
Maďarské kulturní středisko, Rytířská 25-27, Praha 1
Goethe Institut, Masarykovo nábř. 32, Praha 1
Divadlo na prádle, Besední 3, Praha 1 – Malá Strana
Krajská vědecká knihovna, Rumjancevova 1362/1, Liberec
Filosofická fakulta Plzeň (učebna PD 110), Sady pětatřicátníků 27, Plzeň
Univerzita Hradec Králové (Výstavní síň), Hradecká ulice
Francouzská aliance Brno, Moravské nám. 15
Gymnázium Matyáše Lercha Brno (aula), Žižkova 55
Konvikt - Umělecké centrum UP, kaple Božího těla, Univerzitní 3, Olomouc
Filosofická fakulta Ostrava (učebna E224), Čs.legií 9
INFORMACE K JEDNOTLIVÝM AKCÍM:
AUTOŘI
ETC Caraibes – Ecritures théâtrales contemporaines en Caraibes je sdružení, které v roce 2003 založil beninský dramatik a současný ředitel Národního divadla na Guadeloupu José Pliya (v roce 2004 byl hostem festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, česky mu vyšla hra Maska Siky). ETC Caraibes propaguje karibské autory, především dramatiky, vyhledává nové talenty, pořádá literární soutěž, scénická čtení a další významné divadelně-literární akce, jako byl např. Týden Karibiku v pařížské Comédie Française. Členy sdružení jsou také haitští autoři, jako např. Saint Just Louvenson, Guy Régis, Frankétienne, Jean Durosier Desrivière, Evelyne Trouillot, Emanuel St Hilaire, Jean Marc Voltaire, Jean Joseph, Charitable Ducchens, Dovilars Anderson, Dominique Batraville...
Současná ředitelka sdružení Danielle Vendé se obrátila také na o.s.Komba s výzvou solidarity s haitskými autory a jejich rodinami, jež zasáhlo ničivé zemětřesení 12.ledna tohoto roku. Takovou prosbu nebylo možné nevyslyšet, proto jsme se rozhodli na úvod festivalu uspořádat benefiční večer Haiti, má láska ve prospěch haitských autorů z ETC Caraibes. Součástí tohoto večera bude scénické čtení úryvků děl současných haitských autorů v češtině a francouzštině a debata s dvěma autory, kteří přiletěli z Port au Prince – Evelyne Trouillot a Jean Durosier Desrivières. Setkání se zúčastní také zástupci ETC Caraibes, v čele s ředitelkou Danielle Vendé. Své karibské kolegy přijdou podpořit také jejich čeští a afričtí kolegové. Věříme, že tato lidská a umělecká událost nenechá lhostejnými ani vás, diváky.
Evelyne Trouillot – haitská prozaička a dramatička. Debutovala hrou Le Bleu de l´ile, která v roce 2005 získala cenu ETC Caraibes a Beaumarchais. Tragédie čerpající ze skutečných událostí na haitsko-dominikánské hranici v červnu 2000, kdy byla zabita desítka haitských uprchlíků, byla uvedena na Haiti, Martiniku a Guadeloupu. Ve svých románech se zabývá např. tématem otrokářství, postavením žen, výchovou dětí. Její prozaické texty byly přeloženy do němčiny, angličtiny, italštiny.
Jean Durosier Desrivières – haitský dramatik, režisér, herec, literární kritik, básník. Divadlem se začal zabývat na Martiniku v roce 1999. Je členem sdružení autorů ETC Caraibes a laureátem 4.ročníku soutěže dramatických textů v Karibiku, s hrou Paroles en crue. Nedávno získal post na haitském ministerstvu kultury, nedlouho poté bylo ministerstvo srovnáno se zemí ničivým zemětřesením...
Koulsy Lamko - patří k dramatikům, kteří v devadesátých letech 20.století zamíchali pojmy „africký dramatik“ či „africké divadlo“ a ve stopách Sony Labou Tansiho probojovávali právo na svůj svět, na vlastní nezaměnitelnou originalitu, vnímanou bez ohledu na to, odkud člověk pochází. Afrika pro Koulsyho Lamka není jenom kontinent, nýbrž něco, co nosí každý z nás ve svém srdci. Koulsyho kořeny jsou zapuštěny v etniku mbay, jeho vlastní kultura se však rozrůstá z Čadu na Pobřeží slonoviny, do Burkiny Faso, kde žil a seznámil se s africkým „Che Guevarou“ – Thomasem Sankarou, do Toga, kde má rodinu, do Francie a Limuzínska, kde pobýval v rámci rezidenčních pobytů a zvláště pak do Rwandy, s níž ho pojí silné zážitky a lidské vztahy, až do Mexika, které ho v současné době „adoptovalo“.
PŘEDSTAVENÍ
Koffi Kwahulé - Pivovar
Hrají: Bárkán Judit, Rozsi Viktor, Trembeczki Péter, Csorba Sándor
Režie: Lakhouache Yazid
Le Théâtre du jour je divadelní skupina, která vznikla v roce 2002. Od roku 2004 působí ve Střední Evropě a orientuje se na frankofonní autory a divadlo. V Budapešti založila Divadelní dílnu, školu pro herce, iniciovala také vznik festivalu Les Frankolorés, který se koná v Budapešti a Vídni.
Koffi Kwahulé je významný francouzsko-ivorijský dramatik a prozaik a vůbec první host festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani v roce 2002. V Čechách známe jeho hru Nestyda (P´tite Souillure), kterou vydal Divadelní ústav v edici Současná hra. Hru také inscenovala Eva Salzmannová a Miloš Horanský se studenty DAMU. Koffi Kwahulé je jedním z nejuváděnějších afrických autorů nejen v Evropě, ale také v Americe. Inscenace Brasserie (Pivovar) uváděnou maďarským frankofonním souborem viděl a doporučuje ji i vám.
Mama Luna – Mama Noche
Scénář, výprava a režie: José Manuel Cano Lopez
Kostýmy: Marylène Richard
Asistent výpravy: Philippe Phérivong
Světla: Alberto Cano
Líčení: Annick Perrusson
Zvuk: Clément Cano Lopez
Vlásenky: Jacques Perrusson
Hrají: Françoise Cano Lopez a Pascal Métot.
Tanec v obrazech, hudba z dálek, říkanky Mamy Luny, Mamy Noche, zpěv Pana Astéroïda Morphée a tichý hlas záhadné dívenky... v podání divadla, které se již několikrát představilo během Mezinárodního festivalu Divadlo Evropských Regionů v Hradci Králové či loni v rámci Dnů francouzského divadla v Praze.
Foto na stránkách Alain Papillon.
Pohádky ptáka Afrikána
Scénář: Zoja Mikotová, Lucie Němečková a kol.
Režie: Zoja Mikotová.
Dramaturgie: Lucie Němečková.
Scéna, loutky, kostýmy: Jana Jiroušková.
Hrají: Eliška Boušková nebo Edita Djakoualnová, Maxime Mededa a Gilson Santana dos Santos.
„Zhruba pětadvacetiminutová inscenace seznamuje malé diváky s ústní lidovou tvořivostí a mýty subsaharské západní Afriky, které jsou neznámé i dospělému publiku. Děti nejenže poznávají jinou kulturu, ale setkávají se také s herci, kteří mají své kořeny v Africe. Herci spolupracují s dětskými diváky a zapojují je do hry. Děti se učí nenásilnou formou toleranci a vzájemnému porozumění.“(Slovo, bulletin pro cizince a o cizincích)
Z knihy džunglí
Libreto, režie a hudba: Jiří Adámek
Výprava: Kristýna Täubelová
Hudební spolupráce a závěrečný hymnus: Jan Matásek
Dramaturgie: Petra Zámečníková
Hrají: Ilona Semrádová, Kateřina Tichá, Václav Krátký, Jan Matásek, Pavol Smolárik.
Poslyšte píseň o mungovi jménem Riki, který přemohl nejenom zlého hada, ale i hadí ženu!
Autorka výpravy Kristýna Täubelová získala Cenu Alfréda Radoka za rok 2007! Na 19. ročníku festivalu Mateřinka 07 v Liberci inscenace získala tři ocenění!
Foto na stránkách divadla Miror
Africké kořeny – české tančení
Režie: Nenad Djapić Scénář: Pavla Frýdlová Střih: Krasimira Veličkova Kamera: Daniel Hnát Hudba: Tomáš Patlich Produkce: Jindřich Bareš Dramaturgie: Hana Stibralová, Česká televize.
Mladý český tanečník a choreograf
Jiří Bartovanec, absolvent pražského Duncan Centra a člen špičkového evropského souboru moderního tance „Sasha Waltz and guest“, hledá své africké kořeny, o nichž do svých 25 let téměř nic nevěděl. Spolu s autory filmu se vydává po stopách neuvěřitelného příběhu svých praprarodičů, z nichž jedna větev pochází ze šumavské vesnice a kořeny druhé vedou do afrického Toga...
Tvůrci filmu a Jiří Bartovanec budou jedněmi z hostů debaty o českých kořenech v Africe. Jiří Bartovanec zároveň exkluzivně vystoupí na závěr festivalu se svou taneční improvizací nazvanou
Jiří Bartovanec – muž z Toga!