Afrika Afrika  
Dnešní datum: 12. 12. 2019  
Tvůrčí Afrika

* Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani 2010 - PROGRAM

Vydáno dne 17. 02. 2010 (12900 přečtení)

9.ročník (nejen) divadelních setkání proběhne 20.-27.března 2010 ve městech Praha, Hradec Králové, Brno, Liberec, Plzeň, Ostrava, OlomoucPRAHA

20.3. so

20:00 - HAITI, MÁ LÁSKA Divadlo Komedie

Haitští, afričtí a čeští umělci v literárně hudebním večeru na podporu zemětřesením zasažených haitských autorů ze sdružení ETC Caraibes. Ve francouzštině a češtině.
Benefiční vstupné: 300,- , 260,- a 220,- Kč. Slevy pro studenty, seniory, ZTP.

21.3. ne

14:00 a 18:00 - AFRICKÉ MECHECHE Divadlo Minor-Malá scéna

Pohádky ptáka Afrikána (ve 14h)
„Proč se střídá den a noc? Co způsobí zlost?“ Divadlo bez hranic (Benin, Brazílie, Etiopie a ČR). Po představení tvořivé dílny a svačinka.
Vstupné 80,-Kč.

R. Kipling – J.Adámek Z knihy džunglí (v 18h)
„Poslyšte píseň o statečném mungovi jménem Riki-tiki-tavi!“ Hraje Divadlo Minor.
Vstupné 80,- a 120,-Kč.

19:30 - DIVADLO S AFRIKOU V SRDCI Crossclub-kavárna

Debata s haitskými autory Evelyne Trouillot a Jeanem Durosier Desrivières a dramatikem a hercem z Čadu, Koulsy Lamkem. Ve francouzštině a češtině. V rámci projektu Ghettollege.
Vstup volný.

22.3. po

17:30 - KOULSY LAMKO Café 35 Francouzského institutu

Debata s autorem z Čadu, premiérové čtení z překladu jeho hry „Žena z Haiti“, kterou vydal Divadelní ústav v edici Současná hra. Ve francouzštině a češtině.
Vstup volný.

19:30 - ABOUNA (OTEC) Kino 35, Francouzský institut

Dva bratři se vydají hledat svého otce (Koulsy Lamko). Film čadského režiséra Mahamata Saleha Harouna mj. s hudbou Aliho Farky Touré. (2002, 84´) Ve francouzštině, arabštině a češtině.
Vstupné 50,-Kč (Zdarma pro účastníky předchozí debaty).

23.3. út

8:30, 9:30, 10:30, 14:00 - MAMA LUNA – MAMA NOCHE Divadlo Minor-Malá scéna

Divadelní snění s děvčátkem Nedjmou, Hlídačem spánku a Paní noci. Compagnie J.M.Cano Lopez Tours /Francie. Ve francouzštině. Ve spolupráci s Přehlídkou ke Světovému dni divadla pro děti a mládež.
Vstupné 50,-Kč.

19:00 - KOFFI KWAHULÉ PIVOVAR Maďarské kulturní středisko

Válka zničila celou zemi, jen pivovar jako zázrakem stojí dál. Ujmou se ho dva týpci a... Černá komedie v podání Théâtre du Jour Budapest. V maďarštině a češtině.

26.3. pá

17:00 - AFRICKÉ KOŘENY Goethe Institut

Dokumentární „detektivka“ Pavly Frýdlové a Nenada Djapiće „Africké kořeny – české tančení“, po stopách afrických předků českého tanečníka Jiřího Bartovance působícího v berlínském souboru Sashy Waltz. Po filmu debata o lidských kořenech ve spolupráci s iniciativou Čokoládové děti.
Vstup volný.

27.3. so

20:00 - JIŘÍ BARTOVANEC – MUŽ Z TOGA Divadlo Na Prádle

Taneční improvizace. "Nezáleží na tom, jak daleko člověk dojde, ale jakým směrem jde." Hudební doprovod Axel Dörner.
Vstupné: 150,- a 200,-Kč.

Café 35 ve Francouzském institutunabízí

po celý týden výtečnou africkou kuchyni. Elodie z Toga má volné pole působnosti a připraví pro vás kulinářské speciality ze své země. Těšte se na nevšední chutě a vůně - 22. března od 17h zveme na speciální menu!

LIBEREC

22.3. po

11:00 KOULSY LAMKO – debata Krajská vědecká knihovna

PLZEŇ

23.3. út

11:00 KOULSY LAMKO – debata Filosofická fakulta (učebna PD 110)

HRADEC KRÁLOVÉ

22.3. po

14:00 HAITI, MÁ LÁSKA – debata s autory z Haiti Univerzita HK (výstavní síň)

24.3. st

11:00 KOULSY LAMKO – debata Univerzita-výstavní síň

BRNO

23.3. út

11:00 HAITI, MÁ LÁSKA – debata s autory z Haiti Gymnázium M.Lercha, aula

24.3. st

16:30 ABOUNA – film

18:00 KOULSY LAMKO – debata Francouzská aliance

OLOMOUC

24.3. st

18:00 ABOUNA – film Konvikt - Umělecké centrum UP, kaple Božího těla

25.3. čt

11:00 a 14:00 KOULSY LAMKO – debata Konvikt – Um. centrum UP, kaple Božího těla

OSTRAVA

26.3. pá

KOULSY LAMKO (debata) Filosofická fakulta (E224)


PROGRAM KE STÁHNUTÍ - ve formátu PDF (80 kB)

 

 

Hlavní pořadatel:

Občanské sdružení Komba

Hlavní partneři festivalu:

Francouzský institut v Praze, Institut umění - Divadelní ústav, Maďarské kulturní středisko, Goethe institut, Francouzská aliance – koordinace, Francouzská aliance Liberec, Francouzská aliance Brno, Francouzsko - český klub Hradec Králové, Francouzsko-český klub Olomouc, Francouzská aliance Ostrava, Francouzská aliance Pardubice, Francouzská aliance Plzeň.

Partneři festivalu:

Divadlo Komedie, Divadlo Minor, ASSITEJ, éditions Acoria, Francouzské lyceum v Praze, Univerzita Hradec Králové, FF Plzeň, FF Ostrava, UP Olomouc, Krajská vědecká knihovna Liberec, Crossclub, Čokoládové děti o.p.s., Gymnázium M. Lercha Brno, Ústav translatologie FF UK

Podpora:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR

Festival se koná v rámci Dnů Frankofonie. (19.- 22.března 2010)

KONTAKTY:

Divadlo Komedie, Jungmannova 1, Praha 1
Divadlo Minor, Vodičkova 6, Praha 1
Crossclub, Plynární 23, Praha 7
Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1
Maďarské kulturní středisko, Rytířská 25-27, Praha 1
Goethe Institut, Masarykovo nábř. 32, Praha 1
Divadlo na prádle, Besední 3, Praha 1 – Malá Strana
Krajská vědecká knihovna, Rumjancevova 1362/1, Liberec
Filosofická fakulta Plzeň (učebna PD 110), Sady pětatřicátníků 27, Plzeň
Univerzita Hradec Králové (Výstavní síň), Hradecká ulice
Francouzská aliance Brno, Moravské nám. 15
Gymnázium Matyáše Lercha Brno (aula), Žižkova 55
Konvikt - Umělecké centrum UP, kaple Božího těla, Univerzitní 3, Olomouc
Filosofická fakulta Ostrava (učebna E224), Čs.legií 9

 

 

 

INFORMACE K JEDNOTLIVÝM AKCÍM:

AUTOŘI

ETC Caraibes – Ecritures théâtrales contemporaines en Caraibes je sdružení, které v roce 2003 založil beninský dramatik a současný ředitel Národního divadla na Guadeloupu José Pliya (v roce 2004 byl hostem festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, česky mu vyšla hra Maska Siky). ETC Caraibes propaguje karibské autory, především dramatiky, vyhledává nové talenty, pořádá literární soutěž, scénická čtení a další významné divadelně-literární akce, jako byl např. Týden Karibiku v pařížské Comédie Française. Členy sdružení jsou také haitští autoři, jako např. Saint Just Louvenson, Guy Régis, Frankétienne, Jean Durosier Desrivière, Evelyne Trouillot, Emanuel St Hilaire, Jean Marc Voltaire, Jean Joseph, Charitable Ducchens, Dovilars Anderson, Dominique Batraville...
Současná ředitelka sdružení Danielle Vendé se obrátila také na o.s.Komba s výzvou solidarity s haitskými autory a jejich rodinami, jež zasáhlo ničivé zemětřesení 12.ledna tohoto roku. Takovou prosbu nebylo možné nevyslyšet, proto jsme se rozhodli na úvod festivalu uspořádat benefiční večer Haiti, má láska ve prospěch haitských autorů z ETC Caraibes. Součástí tohoto večera bude scénické čtení úryvků děl současných haitských autorů v češtině a francouzštině a debata s dvěma autory, kteří přiletěli z Port au Prince – Evelyne Trouillot a Jean Durosier Desrivières. Setkání se zúčastní také zástupci ETC Caraibes, v čele s ředitelkou Danielle Vendé. Své karibské kolegy přijdou podpořit také jejich čeští a afričtí kolegové. Věříme, že tato lidská a umělecká událost nenechá lhostejnými ani vás, diváky.

Evelyne Trouillot – haitská prozaička a dramatička. Debutovala hrou Le Bleu de l´ile, která v roce 2005 získala cenu ETC Caraibes a Beaumarchais. Tragédie čerpající ze skutečných událostí na haitsko-dominikánské hranici v červnu 2000, kdy byla zabita desítka haitských uprchlíků, byla uvedena na Haiti, Martiniku a Guadeloupu. Ve svých románech se zabývá např. tématem otrokářství, postavením žen, výchovou dětí. Její prozaické texty byly přeloženy do němčiny, angličtiny, italštiny.

Jean Durosier Desrivières – haitský dramatik, režisér, herec, literární kritik, básník. Divadlem se začal zabývat na Martiniku v roce 1999. Je členem sdružení autorů ETC Caraibes a laureátem 4.ročníku soutěže dramatických textů v Karibiku, s hrou Paroles en crue. Nedávno získal post na haitském ministerstvu kultury, nedlouho poté bylo ministerstvo srovnáno se zemí ničivým zemětřesením...

Koulsy Lamko - patří k dramatikům, kteří v devadesátých letech 20.století zamíchali pojmy „africký dramatik“ či „africké divadlo“ a ve stopách Sony Labou Tansiho probojovávali právo na svůj svět, na vlastní nezaměnitelnou originalitu, vnímanou bez ohledu na to, odkud člověk pochází. Afrika pro Koulsyho Lamka není jenom kontinent, nýbrž něco, co nosí každý z nás ve svém srdci. Koulsyho kořeny jsou zapuštěny v etniku mbay, jeho vlastní kultura se však rozrůstá z Čadu na Pobřeží slonoviny, do Burkiny Faso, kde žil a seznámil se s africkým „Che Guevarou“ – Thomasem Sankarou, do Toga, kde má rodinu, do Francie a Limuzínska, kde pobýval v rámci rezidenčních pobytů a zvláště pak do Rwandy, s níž ho pojí silné zážitky a lidské vztahy, až do Mexika, které ho v současné době „adoptovalo“.

PŘEDSTAVENÍ

Koffi Kwahulé - Pivovar

Hrají: Bárkán Judit, Rozsi Viktor, Trembeczki Péter, Csorba Sándor Režie: Lakhouache Yazid Le Théâtre du jour je divadelní skupina, která vznikla v roce 2002. Od roku 2004 působí ve Střední Evropě a orientuje se na frankofonní autory a divadlo. V Budapešti založila Divadelní dílnu, školu pro herce, iniciovala také vznik festivalu Les Frankolorés, který se koná v Budapešti a Vídni. Koffi Kwahulé je významný francouzsko-ivorijský dramatik a prozaik a vůbec první host festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani v roce 2002. V Čechách známe jeho hru Nestyda (P´tite Souillure), kterou vydal Divadelní ústav v edici Současná hra. Hru také inscenovala Eva Salzmannová a Miloš Horanský se studenty DAMU. Koffi Kwahulé je jedním z nejuváděnějších afrických autorů nejen v Evropě, ale také v Americe. Inscenace Brasserie (Pivovar) uváděnou maďarským frankofonním souborem viděl a doporučuje ji i vám.

Mama Luna – Mama Noche

Scénář, výprava a režie: José Manuel Cano Lopez Kostýmy: Marylène Richard Asistent výpravy: Philippe Phérivong Světla: Alberto Cano Líčení: Annick Perrusson Zvuk: Clément Cano Lopez Vlásenky: Jacques Perrusson Hrají: Françoise Cano Lopez a Pascal Métot.
Tanec v obrazech, hudba z dálek, říkanky Mamy Luny, Mamy Noche, zpěv Pana Astéroïda Morphée a tichý hlas záhadné dívenky... v podání divadla, které se již několikrát představilo během Mezinárodního festivalu Divadlo Evropských Regionů v Hradci Králové či loni v rámci Dnů francouzského divadla v Praze.
Foto na stránkách Alain Papillon.

Pohádky ptáka Afrikána

Scénář: Zoja Mikotová, Lucie Němečková a kol. Režie: Zoja Mikotová. Dramaturgie: Lucie Němečková. Scéna, loutky, kostýmy: Jana Jiroušková. Hrají: Eliška Boušková nebo Edita Djakoualnová, Maxime Mededa a Gilson Santana dos Santos.
„Zhruba pětadvacetiminutová inscenace seznamuje malé diváky s ústní lidovou tvořivostí a mýty subsaharské západní Afriky, které jsou neznámé i dospělému publiku. Děti nejenže poznávají jinou kulturu, ale setkávají se také s herci, kteří mají své kořeny v Africe. Herci spolupracují s dětskými diváky a zapojují je do hry. Děti se učí nenásilnou formou toleranci a vzájemnému porozumění.“(Slovo, bulletin pro cizince a o cizincích)

Z knihy džunglí

Libreto, režie a hudba: Jiří Adámek Výprava: Kristýna Täubelová Hudební spolupráce a závěrečný hymnus: Jan Matásek Dramaturgie: Petra Zámečníková Hrají: Ilona Semrádová, Kateřina Tichá, Václav Krátký, Jan Matásek, Pavol Smolárik.
Poslyšte píseň o mungovi jménem Riki, který přemohl nejenom zlého hada, ale i hadí ženu! Autorka výpravy Kristýna Täubelová získala Cenu Alfréda Radoka za rok 2007! Na 19. ročníku festivalu Mateřinka 07 v Liberci inscenace získala tři ocenění!
Foto na stránkách divadla Miror

Africké kořeny – české tančení

Režie: Nenad Djapić Scénář: Pavla Frýdlová Střih: Krasimira Veličkova Kamera: Daniel Hnát Hudba: Tomáš Patlich Produkce: Jindřich Bareš Dramaturgie: Hana Stibralová, Česká televize.
Mladý český tanečník a choreograf Jiří Bartovanec, absolvent pražského Duncan Centra a člen špičkového evropského souboru moderního tance „Sasha Waltz and guest“, hledá své africké kořeny, o nichž do svých 25 let téměř nic nevěděl. Spolu s autory filmu se vydává po stopách neuvěřitelného příběhu svých praprarodičů, z nichž jedna větev pochází ze šumavské vesnice a kořeny druhé vedou do afrického Toga...
Tvůrci filmu a Jiří Bartovanec budou jedněmi z hostů debaty o českých kořenech v Africe. Jiří Bartovanec zároveň exkluzivně vystoupí na závěr festivalu se svou taneční improvizací nazvanou Jiří Bartovanec – muž z Toga!

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Lucie Němečková | Počet komentářů: 54 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Tvůrčí Afrika

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Egypt - nádraží Luxor
železniční stanice Luxor
zobrazení: 3812
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC