Afrika Afrika  
Dnešní datum: 14. 11. 2018  
Fauna

* Kočkodan obecný ďamďam (Chlorocebus aethiops djamdjamensis)

Vydáno dne 22. 12. 2009 (10989 přečtení)

Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského a mnoha jiných druhů zvířat.Mapka - Ďamďam Říše: Animalia (živočichové)
Kmen : Chordata (strunatci)
Třída : Mammalia (savci)
Řád : Primates (primáti)
Podřád : Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád : Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď : Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď : Cercopithecinae (kočkodani)
Rod : Chlorocebus (kočkodan)
Druh: Chlorocebus aethiops (kočkodan obecný)
Poddruh : Chlorocebus aethiops djamdjamensis (kočkodan ďamďam)

Kočkodan ďamďam žije pouze v Etiopii. Obývá horskou oblast Bale mountains, známé i jako pohoří Urgoma. Tato oblast, ve které se nalézá národní park Bale Mts., vstoupila ve známost díky endemickému výskytu vlčka etiopského (Canis simensis citernii) a mnoha jiných druhů zvířat. Uprostřed parku se nachází plošina Sanetti, jejíž průměrná nadmořská výška sahá nad 4000m. Dalo by se tedy říci, že kočkodan ďamďam obývá horské lesy v jižní části Etiopského Riftu.

Patří mezi spíše pozemní kočkodany s denní aktivitou. Vzhledem k nadmořské výšce a teplotám, ve kterých žije má nejhustší a nejdelší srst. Je asi 40 – 55cm dlouhý a 35 – 50cm vysoký. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje mezi 3 až 5kg. Záda, boky, ocas, vnější strana končetin, neurocranium a zadní část krku je pokryta delší a hustou srstí hnědozelené barvy se žlutým akcentem. Břicho, vnitřní strana končetin, lem obličeje, přední část krku a hruď je pokryta dlouhou bílou srstí. Obličej, ušní boltce a konce končetin mají černé. Má poměrně dlouhé bílé licousy a má méně výrazný bílý knírek. Nad obočím je zřetelná úzká bílá linka. Oční víčka a okolí očí jsou světle zbarvené, což využívají při vizuální komunikaci. Na první pohled, vůči ostatním kočkodanům obecným působí huňatým dojmem. Pohlavní dimorfismus se projevuje větší velikostí samců.

kočkodan ďamďam
Obrázek: Kočkodan ďamďam v Etiopii. Autor: A.Davey (flickr.com)

Vytváří pohlavně smíšené společenstva o deseti až šedesáti členech. Samice se v období říje páří s jedním i více samci. Po 164 až 170 dnech porodí jedno mládě. Průměrná hmotnost mláďat je 305g. Laktace trvá po dobu pěti až šesti týdnů. Do šesti měsíců se mláďata zcela osamostatní. Pohlavní dospělost nastává u obou pohlaví mezi třetím a pátým rokem života.

Je poměrně potravně nevybíravý a svůj jídelníček zcela uzpůsobuje ročnímu období. Převážnou část stravy tvoří rostliny, především traviny a plody. Hmyz, menší obratlovci, vejce a ptáčata jsou pro tyto kočkodany nezbytným, ale i vzácným energetickým doplňkem.

Stávají se kořistí leopardů, šakalů, vlčků etiopských a orlů korunkatých.

Vzhledem k docela malému výskytu, mohou mít jakékoli změny v krajinném rázu prostředí jejich přirozeného výskytu nedozírné následky. Kočkodany ďamďam jsme mohli v České Republice spatřit v zoologické zahradě Jihlava.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 22 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Tržiště v Kisangani
Tržiště v Kisangani
zobrazení: 4776
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC