Afrika Afrika  
Dnešní datum: 13. 12. 2019  
Flóra

* Madagaskarský baobab (Adansonia madagascariensis)

Vydáno dne 26. 10. 2009 (16024 přečtení)

Dospělé stromy jsou odolnější vůči ohni a mohou pokračovat v růstu i po přešlém požáru. Mají své místo i v malagašské mytologii, kde jsou spojovány s dušemi předků.p> Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Malvales (slézotvaré)
Čeleď: Bombacaceae
Rod: Adansonia (baobab)
Druh: Adansonia madagascariensis (Madagaskarský baobab)

Jeden ze šesti baobabů endemických na ostrově Madagaskar. Je to velice proměnný a tím i obtížně určitelný baobab. Snadno a kolikráte i úmyslně bývá zaměňován s Grandidierovým baobabem. Mezi botaniky je tento strom stále nevyřešenou kapitolou, zda se jedná skutečně o samostatný druh, či zda se nejedná o adaptací způsobené variace baobabu Grandidierova. Zatím se většinou přiklánějí k variantě samostatného druhu, proto se zde budu snažit jej tak i popsat.

Rostou v severozápadní části Madagaskaru od Mahajangy po Diego Suarez. Patří do flóry suchých, sezoně vlhkých, opadavých lesů severního Madagaskaru. Místa jeho výskytu jsou v období dešťů dostatečně vlhká, aby si strom mohl vytvořit zásobu na období sucha.


Adansonia madagascariensis

Adansonia madagascariensis


Obrázky: mladší a starší strom.

Madagaskarský baobab se svou výškou pohybuje mezi 5 až 20 metry. Tvar kmenu je proměnný. Často tvoří tlusté, lahvovité, shora kónické kmeny s rozkladitou korunou. V jistých případech se lze setkat i s vzhledem identickým s baobabem Grandidierovým, tedy válcovitý kmen a plošší koruna. Kůra bývá hrubší, lehce či více vrásčitá, zbarvena šedohnědě. Listy jsou ve střídavém postavení, dlanité, složené s 5 - 7 podlouhlých a špičatých lístků, které se podobají listům broskvoně. Od března do dubna kvetou. Květy mají zelený pedicel a nektárium, respektive zelený kalich a jasně červenou, postupně tmavnoucí korunu. Nitky jsou žluté, tyčinky červenožluté. Čnělka s bliznou červené.
Plody jsou kulaté až vejčité, 10-15cm dlouhé, velice podobná A.grandidieri. Exokarp je tvrdá slupka porostlá hnědým chmýrem.


větev s plody

plod


Obrázky: plody na větvích a detail plodu.

Baobaby madagaskarské, se kterými jsem se setkal, měli šedavou kůru a spíše hrozila při určování záměna s flamboyantem královským - Delonix regia, pokud stromy neměly plodů či listů. Zaměnit jdou při určování pouze plody, které jsou ze vnějšku totožné a liší se pouze vnitřním postavením semen a barvou endokarpu, který je u baobabu madagaskarského výrazně světlejší, někdy až sněhobílý. (poznámka autora)


madagascariensis_ plod_vnitrek

spásač


Obrázky: Otevřený plod, baobabu madagaskarského a brouk, jehož potravou jsou semena baobabu.

Plody jsou konzumovány lidmi v syrovém stavu. Jsou značně kyselé, jelikož mají bohatý obsah vitamínu C, a tak konzumace plodů velice připomíná pojídání citrónů. V tropickém klimatu, kde se s těmito baobaby lze setkat, je to velice osvěžující.

Dospělé stromy jsou odolnější vůči ohni a jsou schopni pokračovat v růstu i po přešlém požáru. Mají své místo i v malagašské mytologii, kde jsou spojovány s dušemi předků.

Likvidace baobabů je zakázána vládou, ale je i společensky nepřístupná. I když jsou ve stínu zájmu turistů až daleko za Grandidierovými baobaby, dubnové setkání s možností pokochání se překrásnými a honosnými květy, jimž na kráse jen lehce ubírá nakyslá vůně, je pro mnohé nezapomenutelné a inspirující.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 30 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Západoafrické Franky (CFA)
West African Francs
zobrazení: 3203
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC