Afrika Afrika  
Dnešní datum: 12. 11. 2018  
Politika a Společnost

* Pirátství v Somálsku

Vydáno dne 07. 04. 2009 (16157 přečtení)

Pomalu každý měsíc přinášejí média zprávy o útocích na lodě, které plují v okolí Somálských břehů. Titulky novin hlásají: „Somálským pirátům začala sezóna, unesli další lodě“, „Somálští piráti unesli dva evropské tankery“, „Somálští piráti se osudově spletli a zaútočili na válečnou loď“, „Somálští piráti mají další úlovek, luxusní jachtu“, apod…
Co stojí na pozadí rozmachu pirátství v této části světa?
Na začátek je nutné zmínit, že tento jev není nijak nový a v pobřežních vodách Indického oceánu má dlouhou a nepřerušenou tradici. Dále je nutné si uvědomit, že problém pirátství není problémem pouze Somálska, jak ukazuje následující mapa IMB Live Piracy Map 2009.

Mapa pirátství

Na druhou stranu smělost zdejších pirátů, kteří neváhají unášet i největší lodě, začíná představovat problém, který by mohl ohrozit mezinárodní obchod. Nejlepším lupem bylo zabavení saúdského tankeru Sirius Star s 2 miliony barelů ropy v hodnotě 100 milionů dolarů.

V okolí břehů Somálska prochází významné trasy námořní dopravy. Především lodě plující Adenským zálivem, pluje zde okolo 16 tisíc lodí ročně, jsou ohroženy. Během roku 2008 úspěšně napadli piráti okolo 60 lodí. Tato skutečnost zvedla pojištění lodí plující v této oblasti. Podle odhadů si přišli zdejší piráti krádežemi na 150 miliónů dolarů.

Počet útoků pirátů v Somálsku výrazně vzrostl po vánocích v roce 2004, kdy vlna tsunami zabila stovky lidí na pobřeží a poškodila ekonomické vztahy. Piráti se rekrutují z řad bývalých rybářů, kteří ztratili obživu. Nábor nových pirátů usnadňuje situace, kdy v zemi má drtivá většina lidí denní příjem nižší než 2 dolary. Zároveň bezvládí, které panuje v celém Somálsku, je živnou půdou pro nelegální způsoby obživy.

Zdejší piráti operují, podle zpráv analytiků, přibližně ve 25 samostatných skupinách, z nich každá má 12 – 15 lidí. Dalších 1000 lidí je v přímém kontaktu s piráty. Následně na ně navazuje spletenec celé ekonomiky pobřežních vod Somálska.
Piráti jsou vyzbrojeni především automatickými puškami AKM (Kalašnikov), raketomety RPG-7, granáty a pistolemi.

A především - peníze, které piráti získají z pirátství, pomáhají financovat válku v jižním Somálsku; autonomní vládce Somalilandu a Puntlandu i turistický ruch (výstavbu hotelů na pobřeží).

V současné době se na potírání pirátství ve vodách okolo Somálska podílejí ozbrojené síly NATO, Indie a Izraele pod záštitou OSN.
Zajímavé je, že Izrael čelil obvinění, že somálské piráty podporuje.
[Akt. známka: 2,40 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 36 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Kibimba
Pomník obětem genocidy - v tomto případě sedmi desítkám studentů z etnika Tutsi, kteří byli za živa upálení při vyučování (torzo třídy na levé straně obrázku). K činu došlo 21. října 1993, na samém počátku 13ti leté občanské války.
zobrazení: 4616
známka: 2.78

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC