Afrika Afrika  
Dnešní datum: 22. 01. 2019  
Fauna

* Kočkodani

Vydáno dne 22. 02. 2009 (18597 přečtení)

Kočkodani jsou menší až středně velké opice obývající rozmanité ekosystémy subsaharské Afriky. Jedná se o fylogeneticky nejmladší skupinu úzkonosých opic, zahrnující pět rodů.Říše: Animalia (živočichové)
Kmen: Chordata (strunatci)
Třída: Mammalia (savci)
Řád: Primates (primáti)
Podřád: Anthropoidea (opice = vyšší primáti)
Infrařád: Catarrhini (úzkonosí)
Nadčeleď: Cercopithecoidea
Čeleď: Cercopithecidae (kočkodanovití)
Podčeleď: Cercopithecinae (kočkodani)
Tribus: Cercopithecini (kočkodani)

Kočkodani jsou menší až středně velké opice s průměrnou hmotností od 3 do 7 kg. Mají poměrně štíhlý trup, dlouhé a štíhlé končetiny a dlouhý neredukovaný ocas. Obývají rozmanité ekosystémy subsaharské Afriky a jsou podle toho různě přizpůsobeni. Většina kočkodanů, až na kočkodana husarského, nejrychlejšího běžce mezi primáty, je více či méně přizpůsobena výrazně delšími zadními končetinami k životu na stromech. Lebka je poměrně gracilně stavěná a čelisti jsou v porovnání s ostatními kočkodanovitými kratší. Pohlavní dimorfismus se projevuje především délkou špičáků. Rozdílná velikost těla samce a samice není tak patrná jako například u paviánů .

Kočkodan Brazzův

Obrázek: Kočkodan Brazzův

Vytvářejí komunity složené z několika jednotek jedinců a to jak v rámci jednoho druhu, tak i mezidruhově, například s mandrily, mangabeji nebo guerézami. Vyspělá ekologická diferenciace je pro takováto uskupení nezbytností. Sympatrický výskyt kočkodana muido (Cercopithecus cephus) , kočkodana pruhohřbetého (Cercopithecus pogonias) a kočkodana bělonosého (Cercopithecus nictitans) s mandrily není výjimečností. Nekonkurují si ani způsobem a frekvencí využívání jednotlivých stromových pater, ani potravním spektrem. Kočkodan pruhohřbetý žije především v horních patrech korun stromů, je výrazně plodožravý, loví pohyblivý hmyz a téměř vůbec nepojídá listy. Kočkodan bělonosý je vázán svým výskytem na střední patra korun, živí se listy, květy a loví kryptický hmyz. Kočkodan muido obývá spodní patra korun, občas sestupuje i na zem, převážnou část jídelníčku mu tvoří listy, konzumuje méně plodů a zřídka kdy hmyz.

Kočkodan čepičatý

Obrázek: Kočkodan čepičatý

Zajímavým znakem kočkodanů je antipredační strategie. Mají značně rozvinutou komunikaci a vokalizaci. V rámci vokalizace byl pozorován u některých jedinců primitivní „jazyk“, kdy na určitý zvukový signál reagovali všichni jedinci, až na mláďata, v tlupě obdobně. Tento akustický signál se však dle oblastí liší, takže varování kočkodana obecného, žijícího v Senegalu, nerozumí kočkodani obecní, žijící v Malawi. Navíc těmto signálům se mláďata učí, proto jsem použil termín jazyk. Pozoruhodné může být i to, že hlídkující jedinec svými projevy přitahuje pozornost dravce a poskytuje tím drahocenný čas ostatním kočkodanům. Úkryt nacházejí nejen v zeleném baldachýnu, ale někteří kočkodani jsou dobrými plavci a před predátory skáčou do vody. Talapoini se dravcům dokonce aktivně a mnohdy úspěšně brání.
Systematicky se tribus kočkodani dělí do tří skupin dle výskytu. První skupinou jsou pralesní kočkodani, které tvoří rod Cercopithecus, anglicky guenons, rod Allenopithecus a rod Miopithecus. Druhou skupinou jsou lesostepní kočkodaní, anglicky vervets, jenž je tvořen kočkodany rodu Chlorocebus. Poslední skupinou jsou savanoví kočkodani rodu Erythrocebus.

Jednotlivé druhy kočkodanů budou představeny v následujících článcích.

[Akt. známka: 3,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: V. Zikán

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Hejno tuňáků
Hejno tuňáků
zobrazení: 5086
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • nabídka půjčky :
  "Požádejte o své podnikání a úvěr na bydlení dnes ve výši 3% a získejte své úvěru do 24 hodin. konta . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 15 000 000 Kč.:
  "Ahoj lidi. Jmenuji se Helena Karas z Praha 8. V pondelí 07/01/19 dostal jsem úver ve výši 15.000.000 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem realitní úvěr ve výši 15.000.000 Kč od pana Peter Krajčovič.:
  "Ahoj lidi. Jmenuji se Helena Karas z Praha 8. V pondelí 07/01/19 dostal jsem úver ve výši 15.000.000 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • salomon speedcross:
  "ecco mens shoes kate spade outlet clarks shoes ka te spade bags" (Dnes ještě hlady neumřem, aneb vzhůru do restaurace Afrika!)
 • bose headphones:
  "kate spade outlet stussy ka te spade adidas eqt support" (KONGO: ZEMĚ ZASLÍBENÁ NÁSILÍ)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC