Afrika Afrika  
Dnešní datum: 14. 11. 2019  
Flóra

* Kigélie zpeřená - Salámovník - Salámový strom - Kigelia africana

Vydáno dne 03. 05. 2007 (28064 přečtení)

Kigélie zpeřená nebo také salámový strom vděčí za své přízvisko obrovským plodům připomínající salámy. I přesto, že jsou pro člověka nejedlé, jsou nepostradatelné v lidovém léčitelství Afriky. Podle Afričanů neexistuje skoro žádná nemoc, proti které by plody neměly pomoci.Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta – rostliny krytosemenné
Třída: Rosopsida – vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Lamiales - hluchavkotvaré
Čeleď: Bignoniaceae - trubačovité
Rod: Kigelia
Druhy: Kigelia africana a Kigelia pinnata

Kigélie zpeřená je až 18m vysoký strom s širokou polokulovitou korunou. Hladká šedá kůra u starších stromů praská v borku, která v šupinách odpadává. Listy jsou vstřícné či v trojčetných přeslenech o délce až 45cm, se sedmi až jedenácti zpeřenými tuhými kožovitými drsně chlupatými lístky, jenž v období sucha opadávají. Květy jsou miskovité o průměru až 15cm, rudohnědé barvy, s pětilaločným okrajem, uvnitř obsahující čtyři tyčinky. Květy se otvírají pouze na jednu noc a svým nepříjemným zápachem lákají netopýry k opylení.
Charakteristické plody připomínající salámy (odtud přízvisko „salámový strom“) jsou po dozrání béžově pískové barvy. Plody visí na metrových stopkách a jsou dlouhé až 1m a v průměru mají až 18cm. Hmotnost je též úctyhodná i 10kg!!

Salámovník - Kigélie

Pojmenování celého rodu dřeviny pochází od mosambických Bantu, který stromy nazýval „kigeli-keia“. Rozšířen je od Eritrei na východu po Senegal a Namíbii na západu a od Čadu na severu po KwaZulu-Natal na jihu, resp všude v savanové Africe mimo aridní oblasti a tropické lesy. Kigélie byla introdukována i na jiné světadíly, například do Austrálie, kde se stala oblíbeným útočištěm papoušků kakadu. Stejně jako v Africe je i zde oblíbeným stromem do parků, protože poskytuje příjemný stín i navzdory nebezpečí, které představují padající plody. Teplotní odolnost stromů se pohybuje mezi 4°C až 40°C. Strom snadno klíčí z čerstvých semen v říčním písku a netrpí škůdci.

Květy a plody z africké fauny oceňují především paviáni, praseta, sloni, žirafa, hroši a nosorožci. Listy jsou potravou pro slony a kudu velkého, či bývají sbírány a zkrmovány dobytkem. Semena mají v oblibě některé druhy afrických papoušků – například v Namíbii papoušek hnědý či papoušek meyerův, ve východní Africe papoušek červenobřichý a papoušek hnědohlavý.

I lidé našli využití plodů tohoto stromu. V hraniční oblasti Kamerunu a Čadu ženy připravují kvašený nápoj „bil-bil“ z čiroku, kam se přidávají plody k urychlení fermentačního procesu. V Malawi se opékané plody a pak bývají používány k dochucení „piva“ a podpoření kvašení. V Botswaně a Zimbabwe se ze stromů vyrábí kánoe. Při nedostatku potravy na africkém venkově se semena kigélie praží a následně konzumují. Nezralé plody bývají jedovaté a čerstvé plody pro člověka silně projímavé.

Pro přírodní medicínu je salámový strom brán některými Afričany jako všelék. Používají ji k léčbě ekzému, plísňových infekcí, zánětům, revmatizmu, zastavení krvácení po porodu, ale i k léčbě lepry, rakoviny kůže, syfilis, úplavice, malárii, cukrovce, zápalu plic, bolesti zubů, proti tasemnici a dokonce i proti hadímu uštknutí, zlým kouzlům a ochraně před hurikány. Můži používají odvar z plodů pro zlepšení erekce.
Ženy kmene Tonga z údolí Zambezi pravidelně používají kosmetické přípravky z kigélie pro ochranu pleti. S těmito přípravky pro zpevnění a vypínání pokožky se můžeme setkat i u nás (např. Fitocrema). Byl vědecky prokázán vliv látek obsažených v plodech salámového stromu jako proti zánětlivé, proti malarické, anti-virové, anti-bakteriální a ochraně a regeneračně působící na pokožku.

[Akt. známka: 2,10 / Počet hlasů: 30] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 57 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Vladimír Zikán, foto Pavel Kohout

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Kibimba
Pomník obětem genocidy - v tomto případě sedmi desítkám studentů z etnika Tutsi, kteří byli za živa upálení při vyučování (torzo třídy na levé straně obrázku). K činu došlo 21. října 1993, na samém počátku 13ti leté občanské války.
zobrazení: 5318
známka: 2.78

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC