Afrika Afrika  
Dnešní datum: 15. 11. 2018  
Fauna

* Zoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri)

Vydáno dne 15. 04. 2007 (10566 přečtení)

Zoborožec kaferský je největším z afrických zoborožců. Protože těžce létá, většinu času se pohybuje na zemi. Samice tohoto druhu jsou známé uplácením svých nápadníků při námluvách vybranou potravou, jako je hmyz, žáby, hadi či drobní savci.Řád : Srostloprstí (Coraciiformes)
Čeleď : Zoborožcovití (Bucerotidae)
Rod : Zoborožec (Bucorvus)
Druh : Zoborožec kaferský (Bucorvus leadbeateri)

Zoborožec kaferský

Čeleď zoborožcovití zahrnuje nejméně 57 druhů, celkem rovnoměrně rozdělených na 28 druhů afrických a 29 druhů asijských. Africké druhy, na rozdíl od asijských živících se ovocem, jsou více masožravé.

Zoborožec kaferský je 90 – 125cm dlouhý, rozpětí křídel se pohybuje mezi 520 – 600cm 120 - 170cm a jeho hmotnost dosahuje 3000 – 5000g.
Vyskytuje ve východní a jižní Africe v oblastech savan, resp. vyhledává především křovinaté savany a okraje lesů.
Tvar zobáku je podobný jako u ostatních zoborožcům. Je mohutný, dlouhý, zašpičatělý, šedočerné barvy a nahoře s rohovým nástavcem. Přes svoji velikost není zobák těžký. Má zvláštní konstrukci s velkými vzduchovými prostory.
Peří je černého zbarvení, jen letky na koncích křídel jsou bílé, což je vidět pouze při letu. Tvář a hrdlo je lysé zářivě červené barvy. Toto zbarvení je charakteristické pro samce. Lalok samice je navíc opatřen modrými skvrnami. Pohlavní dimorfismus není zvláště vyvinut. Mláďata mají peří hnědé a lalok je žluto šedě zbarvený.
Hlasovým projevem střídavě vydávaným oběma partnery zoborožce kaferského je tupé „vump“.

Rozšíření zoborožce kaferského

Pohlavní dospělost nastává mezi čtvrtým a šestým rokem. Délka života je až 65 let. Tvoří rodinné skupiny dvou až osmi jedinců. Samice dominantního páru hnízdí ve velkých dutinách stromů případně i pod skalními výklenky, kde snáší 2-3 vejce. Na rozdíl od většiny zoborožců při hnízdění není zazděna. Na vejcích sedí 36 až 43 dnů. Mláďata mají velmi malé přírůstky a obvykle přežívá pouze to starší. Podle některých vědců se dospělosti dožije pouze jedno mládě za devět let. Na jeho výživě se podílí všichni členové skupiny. V rodinném kruhu pak zůstává i po dosažení pohlavní dospělosti. Právě aktivní účast dospívajících samostatných mláďat při výchově, může netrénovanému pozorovateli vnuknout myšlenku, že se jedná o nenápadně zbarvené samice. Jedná se o teritoriální ptáky, kteří aktivně brání své území. Teritorium, jenž si skupina chrání, dosahuje velikosti od 2 do 100km2.

Zoborožec kaferský samice

Potravou zoborožce kaferského jsou menší obratlovci i bezobratlí, ovoce a semena jsou spíše doplněním jídelníčku. Nepohrdne ani mršinami.

Zoborožci kaferští létat umí, ale jen pokud se cítí ohroženi. Na noc vyletují na stromy, ale stejně dobře na ně dokáží i vyšplhat. Jinak se zdržují na zemi, podobně jako zoborožec havraní (Bucorvus abyssinicus), který se liší modrým zbarvením tváře a hrdla.

Pták není v přírodě dosud ohrožen, ačkoliv ho lze spatřit v současné době pouze v chráněných oblastech.

VIDEO Zoborožec Kaferský - *.wmv (4,23 MB) - je nutné mít naistalován Windows Media Player, např. verze 9 a vyšší
[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Vladimír Zikán | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Lev
Lev
zobrazení: 6595
známka: 1.75

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • pôžička:
  "Pred niekoľkými dňami som dostal od spolupracovníka odporúčanie požiadať o úver v spoločnosti Annie . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC