Afrika Afrika  
Dnešní datum: 07. 12. 2019  
Lidé

* Jazykové skupiny Afriky

Vydáno dne 01. 10. 2002 (18872 přečtení)

Afrika je pravlastí černošských společenství a rodným domovem nergoidní rasy. Jak dokládají četné archeologické nálezy z východní Afriky, je však zároveň i kolébkou celého lidského společenství. Kontinent je v podstatě osídlen lidmi od jeho vzniku ve starším paleolitu, po dobu více jak jeden milión let. ..Afrika je pravlastí černošských společenství a rodným domovem nergoidní rasy. Jak dokládají četné archeologické nálezy z východní Afriky, je však zároveň i kolébkou celého lidského společenství. Kontinent je v podstatě osídlen lidmi od jeho vzniku ve starším paleolitu, po dobu více jak jeden milión let.
Obyvatelstvo Afriky odlišuje od okolního světa mnoho zvláštností. Složení obyvatelstva a  lidnatost se v průběhu historie měnily, dokonce zde proběhla i výměna antropologického typu člověka. Pro Afriku jsou charakteristické četné migrace v rámci celého kontinentu, stěhování a přesuny obyvatelstva, míšení rasových typů, vymírání a zánik jednotlivých rasových typů a etnik, formování a zánik národů. V současné době je dalším charakteristickým rysem rychlý nárůst obyvatel Afriky.

Etnické jádro, a tím převážnou většinu obyvatelstva Afriky, tvoří vlastní etnické skupiny černochů, především v hustě zalidněných subsaharských oblastech. 

Vědci se již v minulosti pokoušeli poznat složitou etnickou strukturu afrického obyvatelstva. Sledováním, hodnocením a měřením jednotlivých somatických charakteristik lidského těla určili jednotlivá etnika a pokusili se sestavovat určitou vývojovou klasifikaci jednotlivých etnik. Afrika však díky stěhování jednotlivých lidských "rodin" vytvořila ohromný "vřící kotel", kde se jednotlivé příbuzenské rysy postupně ztrácely či chyběly jejich souvislosti. Proto přišlo na řadu sledování mluveného slova, které má významný vliv na formování lidské kultury a soudržnosti jednotlivých etnických skupin a celých národů. Vědci si začali všímat podobností rozličných jazyků a slov, užití samohlásek a jiných frekvenčních a tónových charakteristik a podle nich rozčlenili lidskou populaci do určitých kategorií. Tím vznikla klasifikace etnických jazykových a etnických skupin ve vertikálním a horizontálním směru.

Nebudeme si zde však uvádět jejich jednotlivý výčet, protože tuto práci již udělali jiní. Představím zde dvě práce, které nám dovolí svým rozsahem udělat si určitý obraz o jednotlivých jazykových a etnických skupinách, vzájemné příbuznosti a jejich lokaci na africké kontitentě. K pochopení obsahu a práci s danými Internetovými prezentacemi je vhodné ovládat základy anglického jazyka. Zároveň si však myslím, že s trochou intuice se to dá zvládnout i bez ní. 

1) Etnologue.com - tento server je velmi přehledně členěn po "kontinentech" a jednotlivých zemích, jak ukazuje obrázek č.1. Jsou zde zachyceny všechny země. Pod nadpisem je umístěn odkaz: "Languages of the world (map)", kde naleznete jazykovou mapu světa.


Protože oblastí našeho zájmu je Afrika, vybereme si z rejstříku jednu ze zemí, která nám bude sloužit za vzor, například Zimbabwe. Po odkliknutí země se dostaneme na stránku, kde jsou již prezentovány jednotlivé etnické a jazykové skupiny, kderé se v této zemi vyskytují. Je zde zobrazen jejich výčet - viz. obr.2. Ke každé etnické či jazykové skupině je uveden etnologický kód, kolik lidí daným jazykem hovoří, alternativní označení daného etnika či jazykové skupiny, ke které nadřazené jazykové skupině patří. Na konci naleznete odkaz "More information", kde se dozvíte další podrobnosti.
Velmi dobře je zde zpracovaná i mapa jednotlivých zemí, jak vidíte na obrázku č.3, kde jsou názorně prezentovány hlavní oblasti výskytu daných etnických a jazykových skupin 


2) The Rosetta Project - language archive je druhým a neméně zajímavým serverem. Předmětem zájmu je zde jazyk jednotlivých etnik. Obrázek čtyři ukazuje titulní stránku, kde naleznete rozcestník. Je zde rejstřík jednotlivých jazyků, jazykových skupin a zemí. Dále mnoho textů o jednotlivých jazycích, jejich vývoji, příklady textů, jejich lokaci, ... . Součástí je výborné vyhledávání v pravé části titulní stránky, které umožňuje vyhledávat dle mnoha kritérií. Na obrázku číslo pět můžete vidět dotaz na Zambii. Výsledkem je opět přehled jednotlivých etnik a jazykových skupin s alternativním označením, ke které nadřazené jazykové skupině patří a kde se s ním hovoří. Poslední dvě charakteristiky jsou interaktivní. 


Na internetu se dají pochopitelně najít i další stránky, které se zabývají etnologií. Níže si uvedeme další dvě, které stojí za pozornost. Ale předchozí uvedené patří k těm nejzdařilejším.
A) http://faust.linguistics.berkeley.edu/CBOLD/Maps/Maps.html - stránka zabývající se jazykovou skupinou "bantu" součástí stránek je i online slovník bantu - angličtina

B) http://lucy.ukc.ac.uk/Sonja/RF/Maps/Paged.htm - stránka s ne příliš povedenou úpravou, ale představující jazykové a etnické skupiny pánve řeky Kongo[Akt. známka: 4,57 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 62 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Zambie - Livingstone
památník Emila Holuba u muzea v Livingstoneu
zobrazení: 1719
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC