Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 09. 2019  
Flóra

* Baobab (Adansonia digitata)

Vydáno dne 03. 08. 2001 (25148 přečtení)

Baobab je mohutný strom dorůstající výšky mezi 10 až 15 metry, maximálně dosahuje výšky 30 m. V prvních letech svého života roste velmi rychle. S přibývajícím věkem se růst zpomaluje. Jeho hlavním znakem je "tlustý kmen"...Na tomto baobabu je patrné poškození kmene slony.Baobab je symbolický strom a je "povinností" každého návštěvníka tropické Afriky ho vyhledat. Podaří-li se Vám spatřit na poprvé nějaký mohutný baobab, vryje se nesmazatelně do Vaší paměti. I já jsem se těšil na svého starého přítele z Botswany (24 km východně od Gwety) s hrdě vyrytým letopočtem 1859 ve své kůře. Jak se pyšně domnívám, jistě ho vyryl sám dr. Livingston. Je to mohutný strom, ne sice obr, ale majestátný a hrdě čnící nad okolním porostem stromovité savany. Bohužel jsem byl při letošní návštěvě velmi smutný. V jeho blízkosti vyrostlo vedení vysokého napětí. Rozvoj společnosti něco stojí. Ponížený strom stále nesl svůj letopočet, ale již to není krasavec pro fotografii. Přesto jsem na svého starého přítele těšícího se dobrému zdraví nezanevřel. Až budu mít cestu kolem opět ho navštívím. Pěvně věřím, že přežije jak mě, tak i to vysoké napětí.

PlodyBaobab je mohutný strom dorůstající výšky mezi 10 až 15 metry, maximálně dosahuje výšky 30 m. V prvních letech svého života roste velmi rychle. S přibývajícím věkem se růst zpomaluje. Jeho hlavním znakem je "tlustý kmen". Kmen má měděnou či šedo růžovou barvu, je hladký a někdy, zvláště u starých jedinců, silně zprohýbaný. Můžete se však setkat i s baobaby poničenými od slonů. Potom je kmen při svém základě zúžen a jsou v něm hluboké rýhy, odkrývající houbovité dřevo stromu. Rány jsou šedé. Má-li kmen 8 metrů v průměru, vědci se domnívají, že jeho věk je 3000 let. Baobab má totiž porézní dřevo, a tím žádné letokruhy, podle kterých by bylo možné zjistit věk tohoto stromu. K datování se používá rádiokarbonová metoda. Při úhynu stromu dochází k rychlému rozpadu kostry.
Jako jiným tropickým dřevinám, také baobabům vadí mráz a rychle odumírají.

Listy připomínají lidskou dlaňListy vyrůstají střídavě na výhoncích, jsou dlanitě složené ze třech až devíti jednotlivých klínovitých listů. Jeden list má rozměry 5 až 15 x 3 až 7 cm. Dolní listy jsou menší než listy terminální. Barva je temně zelená. Povrch listů je jemně ochlupen. Řapík složeného listu dorůstá 12 cm. V celku by se dalo říci, že je podobný našemu "kaštanu" jírovci maďalu.

Květy jsou voskově bílé barvy a korunní lístky jsou též osrstěny. Po rozkvětu mají až 20 cm v průměru. Květy vyrůstají po jednom z jednoho lůžka a obsahují jak pestíky tak tyčinky (oboupohlavní květ). Baobab kvete pouze 24 hodin, rozkvétá hlavně v noci a opylujího kaloni (něco jako velcí netopýři, znalci prominou). Po opylování rychle hnědnou.

Plod má vejcovitý tvar a jeho průměrná výška je 12 cm a více. Semana jsou uložena pod tvrdou dřevnatou "obálkou". Celý plod je sametově ochlupen barvy khaki. Plod dozrává po čtyřech měsících po opylování.

Můj "přítel" ještě z doby, kdy u něj nestálo vysok
Kromě svých estetických kvalit poskytuje strom pro místní obyvatele k zužitkování téměř vše. Každý strom je proto náležitě opatřen značkou příslušného majitele a opatřen vytesanými schůdky ve kmeni. Začneme u plodů obsahujících množství vitamínů a proteinů. Pod tvrdou slupkou jsou semena uložena v jakém si bílém prášku či houbě. Tato bílá hmota obsahuje velké množství kyseliny vinné a vinanu draselného a při cucání je vhodná k občerstvení těla. Po úpravě ve vodě je využívána k léčbě horečky. Ze semen se lisuje kvalitní olej a jsou též pojídána. Listy a mladé výhonky využívají místní obyvatelé jako špenát. Dřevo se po zpracování využívá k výrobě skvělých provazů a rohoží. Uplatnění nalézá i při výrobě papíru. Obsahuje až 40% vody. Celé stromy pak někdy slouží jako obydlí, vězení, spižírna, útočiště různých druhů živočichů a existuje i strom, který slouží jako WC :-((( Jak je vidět, užitku z něj má člověk dost. Ale jeho úloha v ekosystému savany je též důležitá. Kromě zmiňovaným kaloňů poskytuje též potravu mnoha jiným živočichům. Plody pojídají sloni, paviáni, .... Sloni v době sucha devastují celé stromy, aby zhnali svou žízeň na dřevu bohatém na vodu.

Baobab je opředen více než jiné stromy či živočichové mnoha legendami. Asi nejznámější je, že Stvořitel se na baobab rozlobil a zasadil ho korunou do země. Obyvatelé ho mají v úctě a zbytečně ho nekácí. Tento strom je v Jižní Africe chráněný zákonem.

Zajímavé stránky k textu:
http://www.buzau.com/baobab/baobab.htm

[Akt. známka: 2,08 / Počet hlasů: 37] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 54 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Zambie - Kashita
New Renato Community
zobrazení: 1631
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC