Afrika Afrika  
Dnešní datum: 19. 11. 2018  
Prostředí

* Zatmění Slunce 21.6.2001

Vydáno dne 08. 04. 2001 (14289 přečtení)

Pokud se chystáte na letošní zatmění Slunce do Afriky, právě pro Vás je připraven tento článek...Tento den se nám naskytne možnost sledovat zajímavý úkaz - zatmění Slunce. Má to však jeden háček. Úplné zatmění Slunce bude viditelné pouze v úzkém pásu na jižní polokouli. Konkrétně se jedná o Angolu, Zambii, Zimbabwe, Mozambik a Madagaskar. Z pohledu lačného diváka tohoto přírodního divadla by asi nejlepší podmínky pro sledování zatmění byly v mořském pobřeží Angoly. Ta je však z hlediska pozorovatele ne příliš bezpečnou zemí. Podmínku co nejdelšího zatmění a zároveň bezpečnosti pozorovatele splňuje Zambie.

Jak vzniká zatmění Slunce?

Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc dostane mezi Slunce a Zemi a vrhá na ni stín. Detaily Vás nebudu zatěžovat, k lepšímu pochopení se obraťte na stránky IAN. My si o zatmění řekneme pouze základní informace.

Zatmění mohou být úplná, prstencová nebo částečná. zatmění schéma Při úplném zatmění je zakryto celé Slunce, jsou vidět nejjasnější hvězdy a přes speciální skla i sluneční atmosféra - korona. Dochází k němu jen když je Země daleko od Slunce e Měsíc je naopak blíže k Zemi (aby nebyl zdánlivý průměr Měsíce menší než Slunce). Astronomové a jiní cestují za úplným slunečním zatměním často až do vzdálených krajin, protože je viditelné pouze v úzkém proužku území - tzv. pásmu totality. Stín dopadá současně na kruh asi o velikosti Čech. Stín se rychle posunuje, takže žádné úplné zatmění netrvá na jednom místě více než 8 minut.

Při prstencovém zatmění je Slunce uprostřed černé, je ale vidět okrajový prstenec a na Zemi není tma. Nastává tehdy, když je Země blízko Slunce a Měsíc naopak daleko. Zdánlivý průměr Měsíce je pak menší než Slunce. Stín nedosáhne až na Zemi. Vzniká jen polostín omezený průsečíky křižujících se tečen Slunce a Měsíce.

Při částečném zatmění není Měsíc přesně na spojnici Slunce - Země, ale kousek nad ní nebo pod ní, takže zakrývá jenom část Slunce. Jako částečné zatmění se jeví pozorovateli v polostínu pouze to zatmění, které pozorovatel v pásmu totality vidí jako úplné.

Kam se tedy vydat záleží čistě na vašem uvážení a k tomu by vám měli napomoci následující mapy:

Mapa č.1 - západní Angola
Mapa č.2 - Angola
Mapa č.3 - Angola - Zambie
Mapa č.4 - Zambie
Mapa č.5 - Zambie - Zimbabwe
Mapa č.6 - Zimbabwe - Mozambik
Mapa č.7 - Mozambik
Mapa č.8- západní Madagaskar
Mapa č.9 - východní Madagaskar

Pokud tento úkaz chcete opravdu vidět, je nejvyšší čas jít si koupit letenky. Pokud nepojedete a vše se vydaří podle plánu, pokusíme se Vám přiblížit atmosféru tohoto úkazu přímo z Afriky.

TIP

Pokud si chcete pronajmout auto, je lepší to udělat v Jižní Africe než v Zimbabwe či Zambii. Je to výrazně levnější a spojeno s lepšími službami.

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Známkování jako ve škole

Sdílet na Facebooku | | |

Celý článek | Autor: Jaromír Němec | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: Jaromír Němec

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Dubaj - Kilkenny
V irské restauraci jde i na mezinárodním letišti Dubaj, hnedka naproti muslimské modlitebně, dát si pivo. Opravdu výborné, jedinou nevýhodou byla cena - nejdražší pivo v mém životě...
zobrazení: 1227
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Finančná asistencia:
  "Navrhujem každému, kto hľadá súkromnú a legitímnu, rýchlu a dôveryhodnú spoločnosť, aby získal akýko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Finančná asistencia:
  "Navrhujem každému, kto hľadá súkromnú a legitímnu, rýchlu a dôveryhodnú spoločnosť, aby získal akýko . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • pôžička:
  "Pred niekoľkými dňami som dostal od spolupracovníka odporúčanie požiadať o úver v spoločnosti Annie . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • loan:
  "Potřebujete půjčku? nabízíme všechny druhy půjček, jako jsou osobní půjčky, dluhové konsolidační úvě . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potrebujete financní pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajcovic na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC