Olivovník evropský (Olea europaea)

Autor: Vladimír Zikán <zikan(at)afrikaonline.cz>, Téma: Flóra, Vydáno dne: 20. 04. 2019

je dlouhověký strom, původem z Afriky a Asie, nyní pěstovaný hlavně ve Středomoří pro výrobu kvalitního olivového oleje. Jeho pěstování je doloženo již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. Své využití nachází jak v potravinářství, tak i farmacii a kosmetickém průmyslu.

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (dvouděložné rostliny)
Řád: Lamiales (hluchavkotvaré)
Čeleď: Oleaceae (olivníkovité)
Rod: Olea (olivovník)
Druh: Olea europaea (olivovník evropský)

Olivovník

Olivovníky jsou stálezelené keře nebo stromy, rostoucí do výšky 5-15m, kůra je s léty silnější, rozpraskaná, šedozelená. Kmen je rozkladitý, koruna široká, bohatě rozvětvená, oválná až kulovitá, u starších stromů nepravidelná. Listy jsou podlouhlé, elipsovité, mírně kopinaté, až 7cm dlouhé, ze spodní strany světlejší, neopadavé, k jejich výměně dochazí přibližně jednou za tři roky. Květy jsou drobné, žlutobílé, příjemně vonící laty, rostoucí z úžlabí listů. Plodem je dužnatá peckovice, oliva, která může být kulovitého, či vejčitého tvaru, velikosti 1-3cm a hmotnosti 1,5-14g. V nezralém stavu jsou šedozeleně zbarveny, ve zralosti se probarvují do červeno fialova až černa. Mezokarp oliv obsahuje značné množství nevysýchavého stolního oleje, 15-40%, díky němuž patří k nejraněji pěstovaným stromům v severní Africe. Růst olivovníků je pomalý, proto mohou být vzrostlé stromy staré i více jak 1 000 let. V sadech (hájích) se olivové stromy prořezávají, čímž se zvyšuje jejich plodnost. Jejich dřevo je poměrně tvrdé a ceněné, pro překrásnou kresbu na řezu.
Olivovníky jsou nyní pěstovány v teplejších oblastech po celém světě a i proto existuje mnoho poddruhů a hybridů. Z hlediska Afriky je nejtématičtější rozdělení toto:

Plody olivovníku Květ olivovníku

Olivovník 2

Obrázky: Květ olivovníků, vzrostlý olivovník na Kypru a plody olivovníku.

Využití

Olivy jsou odedávna pěstovány primárně pro výrobu olivového oleje, pak pro stolní olivy, určené ke konzumaci, pro tvrdé a velice dekorativní dřevo, v neposlední řadě i pro listy a dekoraci.