Irvingie gabonská (Irvingia gabonensis)

Autor: Vladimír Zikán <zikan(at)afrikaonline.cz>, Téma: Flóra, Zdroj: Photo: World Agroforestry Centre, Julius Atia, flickr.com, Vydáno dne: 20. 01. 2019

je známější pod synonymem africké mango. Jedná se o stálezelený strom z tropické Afriky s širokým využitím.

Africký mangovník

Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (dvouděložné rostliny)
Řád: Malpighiales (malpígiotvaré)
Čeleď: Irvingiaceae (irvingiovité)
Rod: Irvingia (Irvingia)
Druh: Irvingia gabonensis (Irvingie gabonská)

Rostou v deštných lesích, galeriových lesích a velice vlhkých lesích při okraji savany. Pěstuje se od Pobřeží slonoviny, přes Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun, Středoafrickou republiku, Rovníkovou Guineu, Kongo, DRK po jihozápad Ugandy a sever Angoly. Vyhovuje jim nadmořská výška do 500m, s ročním srážkovým úhrnem vyšším než 120cm. Teplota vzduchu by měla být 20-38°C, neměla by však dlouhodoběji klesnout pod 16°C. Potřebují mít dostatečnou hloubku pro vývoj kořenového systému - nevyhovují jim mělké půdy na skálách a erodované kamenité půdy.

Jedná se o statné, tropické, stálezelené stromy dorůstající do výšky až 30m. Mnohdy je část mohutného kořenového systému nad zemí, nebo vytváří deltovité kořeny. Kůra je světlá, podobně jako u mangovníku. Listy jsou kožovité, střídavé, vejčitého tvaru, krátce řapíkaté, celokrajné. Květenstvím irvingie je lata, složená z drobných žlutobílých, oboupohlavních kvítků. Kvetou od března do září. Plodem je jednosemenná velká peckovice s hutnou dužinou. Semena obsahují až 60% tuku a jsou podobné chuti jako sladké mandle. V přírodě semena rozšiřují gorily, šimpanzi, paviáni, mandrilové, drilové, sloni, prasata pralesní a štětkouni. Úbytkem zvěře se rostlina stává závislejší na rozšiřování člověkem. Ještě před několika lety pocházela drtivá většina sklizně z divoce rostoucích stromů, nikoliv z plantáží.

Využití

Význam irvingie je zatím jen lokálního charakteru, ale její jméno bývá i u nás poměrně často skloňováno, ve spojení s redukční dietou.