Obudu Cattle Ranch Resort - fotoreportáž

Autor: Karel Koreš <kores(at)afrikaonline.cz>, Téma: Cestopisy, Vydáno dne: 03. 10. 2014

Slíbil jsem panu Němcovi, že pošlu nějakou obrazovou reportáž z Afriky. Jednak jsou obrázky líbivější a jednak mi to usnadní práci. To přeci nemůže být žádný problém, nafotit pár afrických míst! To jsem si ale na sebe upletl pěkný bič. Fotografická reportáž v období dešťů, a ještě k tomu z horského prostředí. Osvětlení je špatně, hory jsou v mracích, a já jsem neměl ani pláštěnku, natož deštník. Ostatně, výsledek posuďte sami.

Skoro každý zná slavné africké národní parky: Ngoro Ngoro, Serengeti, Kilimanjaro, Selous, Masai Mara, Tanganyika, Viktoriiny vodopády… a tak bych mohl pokračovat ještě půl stránky. Když se ale podíváte na mapu, tak jsou většinou ve východní Africe, pár parku je v Africe centrální, (kde jsou ohrožené místními válkami, třeba na hranicích mezi Kongem, Rwandou a Ugandou), ale nic, vůbec nic se nenachází v Africe západní, tedy alespoň ne jako cílová oblast turistických zájezdů. Ale jsou tu.

Dnes vám tedy ukáži národní park v Nigérii - Cross River National Park - Okwangwo Division, přesněji tedy jen jeho část - Obudu Cattle Ranch Resort. Vyjedeme z mého pracoviště v Obudu v nadmořské výšce 240 metrů, podíváme se na můj projekt a pojedeme 60 kilometrů do hor až do výšky 1800 metrů a bude nám to trvat tři hodiny (bez zastávky na kafe).

Jdeme na to:

01: Jezero v Obudu je uměle vytvořené zemní sypanou hrází. V současné době je hladina vody snížena o 6 metrů kvůli rekonstrukci bezpečnostního přelivu. Na levé straně za hrází si všimněte stavby úpravny vody.

Obudu

02: Úpravna vody s kapacitou 250 tisíc litrů vody za hodinu. Až kolem a uvnitř úpravny vyrostou stromy, tak doufám, že se poněkud zmenší ten nepříjemný pocit z průmyslového objektu v přírodě.

Obudu_2

03: Bezpečnostní přeliv vypadá (ve srovnání s postavou mého řidiče) jako silně předimenzovaný, ale věřte, že je nutný. Přehrady se projektují na tisíciletou vodu, a tak někdy v průběhu příštích tisíce let se přeliv určitě náplní.

Obudu_3

04: Vyústění z přelivu vytvořilo koryto řeky, které bude ovšem většinu času bez vody. Všimnete se bagru uprostřed - porouchal se, dodavatel stavby už neměl peníze na opravu, tak ho v té řece zanechal.

Obudu_4

05: Další tři části projektu - přístupová komunikace, přemostění potrubí přes potok a přívod elektrického proudu.

Obudu_5

06: Starý betonový nadzemní vodojem, který se zakomponuje do nového systému, za ním se staví nová čerpací stanice.

Obudu_6

07: Na cestě do hor. Jsme v tropech, a tak i když není období dešťů, jsou hory často zahalené do mraku. Ale teď je období dešťů!

Obudu_7

08: Pozor, padá kamení! Zejména ten balvan vpravo nahoře nevypadal příliš stabilně.

Obudu_8

09: Vjezd do areálu z dálky připomíná Jurský park.

Obudu_9

10: Plavecký areál dosvědčuje, že ledovou vodu je možno najít i v Africe.

Obudu_10

11: Pohled z příjezdové silnice na domky na svazích.

Obudu_11

12: Up into the clouds! Ta silnička je dlouhá 10 kilometrů a překonává výšku 1000 metrů.

Obudu_12

13: Dokonce i lanovka je tu. Chce to ale přeci jenom kus odvahy vlézt do kabiny, ve které je varování, že v případě špatných klimatických podmínek bude lanovka zastavena, aby náhlým poryvem větru nedošlo k úrazu. A když pak vidíte ty mraky…

Obudu_13

14: Krávy samozřejmě patří ke Cattle Ranch, O těch na fotce si myslím, že mají pravé nohy delší, aby se na tom šíleném svahu udržely.

Obudu_14

15: Pohled na příjezdovou silnicí a na údolí, které vede do Obudu.

Obudu_15

16: Nasaďte zoom a podívejte se na ty domky s bílými střechami. Lidé, co tam bydlí, scházejí každé ráno dolů za prací a večer se domu vrací. Já bych tam vylezl asi jenom jednou a dolů už by mě nesli.

Obudu_16

17: Ubytování v Cattle Ranch je zajištěno třeba i v těchto horských chatách. Za nádherný pohled do údolí zaplatíte bratru 300 dolarů za noc. Ta samá cena se platí, i když je mlha a nevidíte si ani na špičku nosu.

Obudu_17

18: Děti z okolí nosí domů dřevo na oheň. Jejich tatínek vydělá asi 50 dolarů za měsíc.

Obudu_18

19: Za sedmerým údolím a za sedmerými horami je Kamerun.

Obudu_19

20: Abych vám dopřál i pohled do nitra Nigérie, vpašoval jsem sem fotku, kterou jsem udělal v prosinci loňského roku, to bylo období sucha. Tak to je ta obávaná Nigérie.

Obudu_20

21: Na cestě domů ještě zamáváme horám, dneska k nám byly laskavé.

Obudu_21

22: Zpátky v civilizaci. To je hlavní náměstí v Obudu a současně je to tržnice. Malé motocykly nejsou na prodej, jsou to ony famózní Okada, o kterých jsem vám už psal.

Obudu_22

S pozdravem Karel Koreš