Malé představení Fair, o. s.

Autor: Jaromír Němec <nemec(at)afrikaonline.cz>, Téma: Sdružení a organizace, Zdroj: Fotografie: Karel Mezihorák, Vydáno dne: 17. 02. 2014

Rozhovor s autorkou afrických románů a spoluzakladatelkou Fair, o. s. Hankou Hindrákovou. Během rozhovoru se ptáme na projekty občanského sdružení v Keni, na vztah k Africe a publikační činnost. Rozhovor je zejména pro Vás všechny, co se chtějí stát dobrovolníky. Protože cesta je vždy trnitá. Pro nás ostatní je Hanka inspirací.

Fair, o. s.

Fair o.s.
Hlavním posláním neziskové organizace Fair, o. s. je přispět k rozvoji venkova v rozvojových zemích a tím předcházet odchodu venkovských obyvatel do chudinských čtvrtí, rozšiřovat o nich povědomí, snažit se zlepšit situaci v nich.

Naše motto říká: “Chceš-li být v životě šťastný, přispěj ke štěstí druhého, neboť radost, kterou dáváš, se vrací k tvému srdci” (J. W. Goethe).


Rozhovor

Jaromír Němec (JN): Dobrý den Hanko, procestovala jste kus světa, čím Vám učarovala Afrika?

Hanka Hindráková (HH): Asi to bude znít jako klišé, ale nejvíc mi učarovala svou barvitostí a vůněmi…, a také lidmi.

JN: Trpíte "africkou nemocí" nebo zůstal jistý nadhled a chuť navštívit i jiné části světa?

HH: Jednoznačně trpím africkou nemocí :-) Kdyby manžel nechtěl jezdit i do jiných koutů světa, asi bych už jezdila jenom do Afriky.

JN: Tak to se ptáme správného člověka. Doporučila byste lidem v Česku návštěvu Afriky? Kam a za čím by měli podle Vás vyrazit?

HH: Rozhodně. Nejdřív bych doporučila samozřejmě Keňu s nádhernými národními parky a zajímavými kmeny. Ale třeba i kouzelné Kapverdské ostrovy - zejména Sao Antao, kde se úplně zastavil čas. Nebo Maroko a pobyt na Sahaře. Nikde jsem neviděla krásnější hvězdy než v kempu uprostřed pouště.

JN: Nyní k vašemu projektu v Africe. Spoluzakládala jste občanské sdružení Fair, které pomáhá v Keni. Pro mě osobně jsou Vaše projekty velkým překvapením s důrazem na opravdové problémy. Věnujete se problému urbanizace a vylidňování venkova a péči o znevýhodněné děti. Můžeš blíže Vaše projekty představit?

HH: Naše nezisková organizace se snaží o projekty na venkově formou vzdělávání a mikropůjček, které vytvoří pracovní místo. Když lidé mají zaměstnání a obživu, nemají pak důvod odcházet do města. Současně se snažíme stejným způsobem zlepšit i situaci v chudinských čtvrtích. Uvedu příklad: nezaměstnané ženě zaplatíme například kurz šití na stroji. Po úspěšném absolvování jí nabídneme mikrokredit - půjčku, aby si mohla zařídit šicí dílnu a získat obživu.

JN: Mikrokredit - co si pod tím máme představit a jaká je forma vrácení půjčky či jistina?

HH: Jedná se o půjčku s malým úrokem pro znevýhodněné lidi, kteří nemají možnost získat půjčku v bance.

JN: Nemáte strach, že mikropůjčky budou mít velký úspěch? V Indii se zakladatel mikropůjček stal největší „bankou“ v zemi.

HH: Děláme to zatím v opravdu malém měřítku

JN: Ale tichá pošta je v Africe rychlejší než internet :-) Jste připraveni na úspěch?

HH: Doufám :-)

Děti ze slumu Ngando, Nairobi

JN: V rámci FAIR o. s. prodáváte keňské výrobky, které byly vyrobeny ve „vašich“ dílnách. Kde se dají koupit?

HH: Dají se koupit na akcích, kterých se účastníme. Například na autorských čteních, přednáškách, festivalech. Nejbližší autorské čtení bude ve středu 26. března v knihovně v Týnci nad Sázavou a 27. 3. v knihovně v Trutnově. V Praze budeme v dubnu na veletrhu neziskových organizací.

JN: Nyní trávíš čas "doma", jak se dají na dálku uřídit projekty v Keni?

HH: Projekty v Keni děláme prostřednictvím našich lokálních partnerských organizací, se kterými komunikujeme po emailu a po telefonu. Ale za 10 dní odlétám do Keni.

JN: Jak by Vás mohli naši čtenáři podpořit? Sháníte peníze nebo dobrovolníky?

HH: Sháníme peníze na projekt mikrokreditů (jakoukoliv částku formou darovací smlouvy), ale i nové dobrovolníky na prodej keňských výrobků. Za jakoukoliv pomoc jsme moc vděční.

JN:… a dobrovolníky do Afriky? Velmi častý dotaz i na nás.

HH: Občas někoho vyšleme do Keni, aby navštívil naše spolupracující organizace, zkontroloval a zdokumentoval projekty, ale přímo na místě české dobrovolníky nepotřebujeme. S lidmi tam pracují naši lokální spolupracovníci. A pokaždé tam vysíláme někoho, kdo pro naši organizaci už nějakou dobu pracuje, a víme, že se na něho můžeme spolehnout.

JN: Kromě projektů Fair o.s. jste spisovatelkou románů z prostředí Keni. Vychází příběhy z vaší osobní zkušenosti?

HH: Částečně. V románu Karibu Keňa jsem uplatila hodně vlastních zážitků např. Sářin výlet do národního parku Masai Mara, cesta a nemoc v Homa Bay, pobyt v nemocnici v Homa Bay. V románu Dobrovolnice přes hlavní hrdinku Amélii vlastně popisuji, jak se postupně měnil můj náhled na dobrovolnictví.

JN: Jaké mají vaše knihy v Česku ohlasy?

HH: Mým hlavním cílem bylo přiblížit knihami české veřejnosti Afriku, její krásy i problémy, a jsem ráda, že se to daří. Knihy se dobře prodávají a často mi píšou nadšení čtenáři, jak se jim to líbilo. To mě vždycky potěší nejvíc.

JN: Kde lze tvoje knihy zakoupit?

HH: Knihy jsou k prodeji v knihkupectvích a také přes neziskovou organizaci Fair, o. s. Rozdíl ceny mezi nákupní a prodejní jsem darovala organizaci. Objednávky je možné poslat na email hana.hindrakova@fair-ngo.eu.

JN: Rád bych se ještě vrátil k tvojí odpovědi a knize Dobrovolnice. Jak se ve stručnosti mění pohled na dobrovolnictví?

HH: Když jsem poprvé jela do Keni, myslela jsem si, že jakákoliv pomoc je správná. Po několika pobytech jsem zjistila, že to tak není. A že nesprávně směřovaná pomoc může hodně uškodit a posílit pasivní čekání na pomoc. Když se pak procházíte po Nairobi, připadáte si jako chodící bankomat

JN: Pasivní čekání na pomoc, co si pod tím máme představit?

HH: Proč by místní lidé něco dělali a nějak se snažili aktivně zlepšit svoji situaci, když pak přijedou běloši a něco jim přivezou…

JN: Je to v Keni opravdu takový problém?

HH: Bohužel ano. Lidé tam jsou hodně naučení čekat na pomoc. A jakmile zahlédnou bělocha, chtějí jeho peníze, telefon, tričko...

JN: Tohle bude asi problém "nevhodného způsobu turistického ruchu", nebo jsou k tomu vedeni systémově na školách či v rodině, že běloch = peníze.

HH: Myslím si, že je to částečně důsledek nevhodného způsobu pomoci, že my jsme je to svým způsobem naučili.

JN: Smutné, ale dnes Keňa prochází bouřlivým ekonomickým rozvojem. Jsou v zemi vidět dopady investic Číny a Indie? Mají se lidé lépe?

HH: Já jsem byla v Keni naposledy v roce 2009, ale vím, že se Keňa se od té doby hodně změnila. Už tehdy tam ale bylo vidět působení Číny. Ale obávám se, že až se za 2 týdny půjdu podívat do Kibery, největšího nairobského slumu, že tam moc velký vývoj neuvidím.

JN: Nebojíte se v Kibeře? Máte průvodce?

HH: Nebojím. Místní mi říkali, že je to tam teď bezpečnější než v centru Nairobi. Do slumu vždycky chodíme s někým místním, kdo tam žije.

JN: Na závěr mě napadá, co Kapverdské ostrovy? Navštívila jste je vloni v létě jako turista / spisovatel. Nechystáte i tam něco "většího"?

HH: Ne, ne, to byla jen dovolená. S aktivitami zůstávám v Keni.

JN: Děkuji, Hanko za rozhovor. Je něco, co byste našim čtenářům chtěla ještě sdělit?

HH: Budu moc ráda za jakoukoliv podporu pro naši organizaci i za komentáře od mých čtenářů.

Hanka Hindráková


Hanka Hindráková - publikační činnostNavštívené země v Africe
Egypt, Tunisko, Keňa, Kapverdské ostrovy a Maroko

Kontakty:
www.hindrakova.cz
Facebook Hanka Hindráková
Fair o. s.