Elim - moravská vesnice v Africe

Autor: Jaromír Němec <nemec(at)afrikaonline.cz>, Téma: Cestopisy, Vydáno dne: 20. 01. 2012

Kde najdete nejzachovalejší moravskou architekturu? Nadpis napověděl, ale přesně je to v Západním Kapsku v Jižní Africe. Kousek od nejjižnějšího bodu Afriky - mysu Agulhas.

Nestavěli ji však "pravý" Moravané. Elim byla založena v roce 1824 německými misionáři z moravské misijní stanice. Dne 12.5.1824 biskup Moravské církve Hallbeck získal 2 570 ha zemědělské půdy. Mise byla založena kolem původního domu hugenota Louisem du Toit z roku 1796. O rok později již vesnice nesla název Elim (palma). Později převzal roli centra Elimy kostel, který se od dávných časů moc nezměnil. Ve štítu má hodiny staré 235 let a stále udržují správný čas.

Elim - kostel, který se lety mění velmi málo

Místní stavby se léty měnily velmi málo. Mají barokní vzhled, bílé stěny (znak čistoty) a na mnoha domech stále doškové střechy. Jednotlivé stavby se liší svými štíty, styly oken a okapů a orientací k uliční síti. Elim je považována za nejkrásnější a nejmalebnější vesnici, kde se uchovává duch starých časů Jihoafrické republiky. Celá malebná vesnička byla prohlášena národní památkou.

Při výběru místa misionáři kladli velký důraz na blízkost vody a orientaci terénu, který byl vhodný pro pěstování vinné révy. Kromě katolické víry, přinesli misionáři i tradiční řemesla, kterými je Elim stále proslulá. Ve společenství žili od roku 1834 i osvobození otroci, kteří se sem uchylovali, jako do oázy bezpečí.

Elim má vodní mlýn postavený v roce 1833, 1974 se stal kulturní památkou a obnovený v roce 1990. Mlýn je opatřen největším dřevěným vodním kolem v Jižní Africe. Stále mele obilí! Pomalu se otáčející mlýnské kameny vyrábí celozrnnou pšeničnou mouku s vynikající vůní a chutí. Z vyrobeného obilí lze ochutnat výtečné sladké buchty - "Mosbolletjies". Jak již napovídá tato věta, v Elimy je též výtečná domácí pekárna. Nesmíme zapomenout na výtečné víno. K dispozici je i u nás stále populárnější vinařská stezka po okolí Elimy.

Elim je žijící skanzen, kde dýchá duch staré Moravy se silným náboženským životem svých obyvatel.

Elim - hlavní ulice s typickými stavbami

Jak se tam dostanete?
Od Kapského Města je to necelé dvě hodiny jízdy.

Nejlepší doba k návštěvě?
Květena Fynbosu kolem města kvete v září, říjnu a listopadu. Elim lze navštívit kdykoliv během roku. Doporučují se též náboženské svátky v období Velikonoc.

Kde se ubytovat?
V penzionu s kuchyní v areálu kostela.