Aye-Aye expedition – fauna Madagaskaru - pokračování

Autor: Vladimír Zikán <zikan(at)afrikaonline.cz>, Téma: Fauna, Vydáno dne: 30. 05. 2010

Úspěšnost přežití mnoha živočichů je nepřímo závislá na schopnosti adaptovat se, splynout s okolím či předstírat jiného živočicha za účelem odstrašení či získání času na záchranu života. Ukázkou adaptace mohou být madagaskarské šelmy, splynutí s okolím lze obdivovat u mnohých plazů a odstrašování a matení svým vzhledem lze pozorovat u hmyzu. Pokud Vás zajímá více, pokusím se v tomto článku mnohé popsat.

Madagaskar oplývá bohatou škálou savců, plazů, ptáků, obojživelníků i hmyzu, v tomto článku se budu věnovat savcům, plazům a ptákům:


Madagaskarské šelmy (Eupleridae)

Madagaskarské šelmy jsou přesnou ukázkou toho, jak se fauna Madagaskaru adaptovala na nynější podmínky. Jelikož se na ostrově, narozdíl od africké pevniny, neprohání stáda zeber, antilop a pakoňů, nepřežily by zde velké šelmy, které jsou na lovu ve velkých stádech závislé. Madagaskarské šelmy proto nejsou savanovými predátory, ale šly otrochu jinou cestou. Díky své nízké hmotnosti, vysoké pružnosti a hbitosti jsou schopni svou kořist pronásledovat jak po zemi, tak i do úzkých větévek stromů. Madagaskarské šelmy tvoří monofyletickou skupinu živočichů, příbuznou čeledi promykovitých.