Perriérův baobab (Adansonia perrieri)

Autor: Vladimír Zikán <zikan(at)afrikaonline.cz>, Téma: Flóra, Vydáno dne: 26. 11. 2009

Nejohroženější z baobabů, který narozdíl od ostatních baobabů, není představitelem savany či stepi, ale spíše jedním ze stromů severních madagaskarských deštných pralesů, který v posledních letech řídce vyskytuje v a poblíž N.P. Montagne d´Ambre.

p> Říše: Plantae (rostliny)
Oddělení: Magnoliophyta (rostliny krytosemenné)
Třída: Rosopsida (vyšší dvouděložné rostliny)
Řád: Malvales (slézotvaré)
Čeleď: Bombacaceae
Rod: Adansonia (baobab)
Druh: Adansonia perrieri (Perriérův baobab)

Jeden ze šesti baobabů endemických na ostrově Madagaskar a pro své nízké počty nejvzácnější a nejohroženější baobab. Výskyt tohoto baobabu je též unikátní. Roste ve vlhkých lesích národního parku Montagne d´Ambre. Proto bývá někdy označován jako baobab deštných pralesů. To je ovšem, jak jsem se až na Madagaskaru dozvěděl, dost nepřesné označení. Malagaši o něm spíše hovoří jako o "hraničním baobabu". To proto, že se vyskytuje na hranici deštného pralesa a sezóně opadavých vhlkých lesů. Neroste v žádné sušší oblasti. Lze se s ním setkat podél břehů řek, tůní a jezírek. Nejlepším místem, kde lze spatřit je Grande Cascade v národním parku. Rostou jen ve velmi malém počtu v parku a blízkém okolí, celkem jen na jedenácti místech. Jeho hledání i přes jeho velikost značně připomíná pověstnou jehlu v kupce sena.

Pohled do koruny perriérova baobabu

Adansonia perrieri - plod


Dorůstá do výšky až 30m. Je největším baobabem severu ostrova. Kmen je pokryt hrubší šedou kůrou. Vytváří až mohutné rozkladité koruny, podobné jako u baobabu prstnatého, jen kmen nebývá tak robustní. Větve s kmenem uzavírají úhel kolem 45°. Pokud je koruna redukována, kmen se odspoda vzhůru postupně zužuje.

Listy jsou ve střídavém postavení, dlanité, složené s 5-7 lístků.

Baobab perrierův

Kvete od listopadu do prosince pastelovými květy, jejichž vnější strana oplývá zeleným nádechem a centrální část květu přechází v jasně bílou. Béžové plody jsou vejčitého tvaru a dorůstají do velikosti až 30cm.

Vzhledem k vzácnosti tohoto druhu není známé využití Malagaši. Svou roli však hraje v ekosystému N.P. Montagne d´Ambre, jako potravní zdroj a útočiště pro lemury.

Perrierův baobab

Budoucnost Perriérových baobabů ve volné přírodě je nejistá. I přes umělé pěstování a vysazování je třeba počítat s úmrtností způsobenou klimatickými změnami a velice pomalým růstem. V rámci IUCN je tento druh označen jako kriticky ohrožený.