Pohádkové odpoledne

Autor: Lucie Němečková <lucie(at)afrikaonline.cz>, Téma: Tvůrčí Afrika, Vydáno dne: 14. 02. 2009

Premiéra dvou představení pro děti i dospělé, první z nich hraná českými Afričany, druhá v podání známého nezávislého souboru, obě spojuje nadšení pro příběhy zdejší i vzdálené, záliba v oživování předmětů, loutek, masek, hravost, hudba a humor. Výjimečné představení se vším všudy ! Tohle vaše děti ještě neviděly...

Pohádky ptáka Afrikána

Divadlo bez hranic (Benin-Brazílie-Čad-Česká republika-Etiopie)

Pohádky ptáka Afrikána

Někteří ptáci z Čech odlétají na zimu za teplem do Afriky. Náš kouzelný pták Afrikán k nám naopak z Afriky přiletěl, uhnízdil se tu a jednoho dne snesl dvě vajíčka. Co se z nich vyklube? Pohádky! První bude o tom, kterak vznikly přírodní živly jako voda, vítr nebo oheň a dozvíme se, proč se střídá Den a Noc. Druhá pohádka se jmenuje Co způsobí zlost a vystupuje v ní řada zvířátek jako třeba slon, kohout, divoké prase, mravenci, had či malý ráček, také jedna stařenka a muž jménem Django. Během představení s nimi zažijete spoustu legrace a dobrodružství a když se nebudete stydět, můžete se také zapojit do hry.

Představení je určeno dětem od 3 let. Ale potěší i starší děti a dospělé diváky. Po představení si děti mohou půjčit loutky a chvíli si s nimi (šetrně) zahrát sami ve spolupráci s našimi herci. Nebo si půjčit Gilsonovy hudební nástroje a společně si „zajamovat“.

Divadlo bez hranic je nezávislý divadelní soubor s mezinárodním složením. Propojuje profesionální a amatérské umělce. Hraje v češtině.Vznikl v Praze v roce 2006, kdy uvedl svou první inscenaci „Capoeira aneb z Afriky a Brazílie do Prahy“, určenou převážně pro starší školní věk a dospělé publikum. „Pohádky ptáka Afrikána“ (první uvedení 20.prosince 2008) jsou jeho druhou inscenací. Inscenace vznikla na základě spolupráce s režisérkou a pedagožkou JAMU Zojou Mikotovou, která v českém divadle patří k nejzkušenějším tvůrcům v oblasti divadla pro děti. Výpravu k inscenaci vytvořila afrikanistka Jana Jiroušková (Náprstovo muzeum).

„Pohádky ptáka Afrikána“ je hravé, interaktivní představení plné humoru a fantazie, afrických rytmů a barev. Kombinuje hru živých herců a loutek, oživlých předmětů a masek, pohybu a hudby (bubínky). Přirozenou formou seznamuje malé diváky s ústní lidovou tvořivostí a mýty subsaharské západní Afriky, které jsou neznámé i dospělému publiku. Děti nejenže poznávají jinou kulturu, ale setkávají se také s herci, kteří mají své kořeny v Africe. Herci spolupracují s dětskými diváky a zapojují je do hry. Děti se učí nenásilnou formou toleranci a vzájemnému porozumění.

Pohádky ptáka Afrikána

Pohádky ptáka Afrikána

Pohádky ptáka Afrikána

Pohádky ptáka Afrikána

Divadlo bez hranic: Pohádky ptáka Afrikána

Režie: Zoja Mikotová. Dramaturgie : Lucie Němečková. Masky a loutky: Jana Jiroušková. Hrají: Eliška Boušková/ Edita Djakoualnová, Maxime Mededa, Gilson Santana dos Santos.

Divadlo Dno a Tichý Jelen: Drak

"Je dobré, když se věci hnou." říká král jedné hodně malé země. Ale když se věci začnou hýbat moc, tak už to tak moc dobré není. Příběh o zemětřesení, hrají neotřesitelní padavkové. Autor a režie: Jiří Jelínek. Hudba: DVA. Hrají: herci Tichý jelen a DNO .

V češtině. Vstupné 90 a 50 CZK, neděle 22.března 2009 15.00 Divadlo Na Prádle