Capoeira aneb z Afriky a Brazílie do Prahy

Autor: Lucie Němečková <lucie(at)afrikaonline.cz>, Téma: Tvůrčí Afrika, Zdroj: Lucie Němečková, foto Stanislav Miler, Vydáno dne: 06. 02. 2007

Základ tohoto možná trochu netradičního projektu přesahujícího kultury i žánry, tvoří hra, která je vůbec prvním dramatickým textem z pera českého Afričana. Napsal ji český Angolan Paul Amerikan a přetvořil ji spolu se svými kolegy ve zhruba padesátiminutovou performanci, jejímž hlavním tématem je cesta.

CapoeiraCapoeira - PaulCapoeira-Pamela


Capoeira-MaximeCapoeira-Gilson, MartinMbunda Afrika


Cesta tance či bojového umění capoeiry, které vzniklo v předkoloniálním období v Africe a odtud se s otroky dostalo do Ameriky, konkrétně do Brazílie a rozšířilo se do celého světa. Je to cesta capoeiry i cesta za capoeirou, neboť capoeira není jen záležitost těla, je to také filosofie a metafora propojení lidí různých kultur, která tvůrce zajímala nejvíc.

Setkání českých Afričanů s Tomášem Žižkou, česko-slovenským scénografem a režisérem, který má již bohaté zkušenosti s divadelní prací s menšinami a cizinci, odborníkem na tzv. divadlo site specific, tedy divadlo vznikající ve specifických prostorech a oživující netradiční místa, přineslo další obohacení: Střípkovitý příběh capoeiry prostupují útržky osobních příběhů hlavních aktérů: Elišky Bouškové, Pamely Sibandové, Paula Americana, Maxima Mededy a Gilsona Santany dos Santose spolu s dokumentárními záběry Tomáše Žižky po své cestě z Brazílie. Některé příběhy jsou veselé, jiné smutné a šokující. Všechny jsou však zcela autentické a představují ryzí zlato celého projektu  Představují ony další cesty, cestu ke kořenům, k sobě samému, k druhým lidem, do neznáma…

Performance vrcholí ukázkou capoeiry v podání  Martina Nesvadby a herců. Na představení organicky navazují setkání, hudební, kulinářská, lidská… Vždyť Afrika pojímá aspekty života v sympatické vzájemné symbióze a komplexnosti. Performance vznikala pod hlavičkou Sdružení beninských občanů žijících v České republice a za podpory hlavního města Prahy formou workshopu-work in progress, zhruba od září do prosince 2006. První prezentace proběhla 11.prosince 2006 ve Studiu Citadela v rámci festivalu Právo první noci.Slavnostní premiéra se uskutečnila 15.prosince 2006 v Pražské tržnici v Holešovicích. Práce na projektu však premiérou neskončila. Tvůrci na performanci pracovali a rozvíjeli ji, takže se o představení v Divadle na prádle 10.března dá mluvit jako o nové premiéře.