Afrika potřebuje pouze vodu a školství

Autor: Jaromír Němec <nemec(at)afrikaonline.cz>, Téma: Lidé, Zdroj: Člověk v tísni a J. Němec, Vydáno dne: 12. 10. 2006

Jednou jsem se s mým o dost let starším kamarádem bavil zase o Africe, během hovoru mi řekl zajímavou zkušenost mnoha lidí, kteří kdy dělali rozvojovou pomoc v Africe - Afrika potřebuje pouze vodu a školství. Jsem docela hrdý, že Česká republika a moji známí dělají zrovna tyto projekty v Etiopii. Proto zde uveřejním i tuto tiskovou zprávu o projektu a sbírce Postavme školu v Africe - Člověka v tísni.

Dnes 6.10.2006 byla díky české pomoci v etiopské vesnici Koke u města Jirga Čefe otevřena nová škola. „Do školy v této odlehlé vesnici bude chodit až 400 dětí,“ říká Jiří Plecitý, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni v Etiopii. V pondělí se chystá otevření další etiopské školy, tentokráte u města Arba Minč. Obě byly postaveny z výtěžku veřejné sbírky Postavme školu v Africe a celkem tak díky české pomoci do nových škol může chodit více než 760 etiopských dětí.

Zároveň ve dnech 10.-12. října proběhne v ulicích českých a moravských měst další ročník sbírky Postavme školu v Africe, jejímž cílem je nejen nabídnout možnost přispět, ale i informovat českou veřejnost o problematice vzdělání ve světě. „Již třetím rokem budou čeští skauti vybírat v ulicích do kasiček, konat se budou i různé kulturní akce po celé České republice. Na výsledku sbírky záleží, kolik škol bude možné postavit v dalších letech,“ říká Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

Slavnostního otevření školy u města Jirga Čefe, vzdáleného 400 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeby, se účastní zástupci etiopské ministerstva školství a univerzity z hlavního města Etiopie. „Nová škola je vybavená krásným barevným nábytkem, který vyrobily děti ze středního odborného učiliště. Jsou to většinou sirotci, jejichž rodiče zemřeli na HIV&AIDS. Toto učiliště bylo zase postaveno z prostředků českého ministerstva školství společností Člověk v tísni,“ vysvětluje Jiří Plecitý.

Příspěvky na sbírku Postavme školu v Africe je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích, poslat po celý rok na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB nebo zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu Postavme školu v Africe bude připsáno 27 Kč.