Výbuch sopky v DR Kongu

Autor: Jaromír Němec <nemec(at)afrikaonline.cz>, Téma: Prostředí, Vydáno dne: 19. 01. 2002

Desítky lidí zahynuly při výbuchu sopky Nyiragongo blízkosti města Goma v DR Kongu. Po 24 hodinách od výbuchu se oficiálně zatím hovoří o 45 lidech. Horká láva začala z kráteru unikat 17.1.2002 a za 24 hodin již dorazila do města Gomy. Goma leží na pobřeží jezera Kiwu při hranicích Rwandy. ..

Fotografie NASA, která ukazuje kráter pět hodin po výbuchu Okolí města Gomy, které je kontrolováno rebely z občanské války v DR Kongu, je místem, kam se uchýlilo až na dva milióny uprchlíků z konfliktu v sousední Rwandě. Většina uprchlíků náleží k národu Hutu. Výbuch sopky tak bude mít přímý vliv na tisíce lidí.
Pozorovatelé Spojených národů, předpokládájí, že výbuch by mohl způsobit humanitární katastrofu a zároveň vyzvali k mezinárodní pomoci. Postiženo je asi půl miliónů lidí a na 300 tisíc z nich již opustilo své domovy. Podle pozorovatelů vypadá město Goma jako po zničení obřím buldozerem. Horká láva zničila vše, co jí stálo v cestě, například elektrárny, palivové sklady, částečně i letiště. Láva se rozlila v ulicích města po čtvrtečním druhém výbuchu, místy vytvořila až 50 metrovou vrstvu. Láva se zastavila až u břehů jezera Kiwu.
Navzdory stále hrozícímu nebezpečí se včera mnoho lidí vrátilo zpět do města a hlídalo své domovy před nájezdy rabujících spoluobyvatel. K rabování se prý připojily i vojenské jednotky DR Konga, v jejich záměru se jim snažili zábránit vojáci sousední Rwandy.

Sopka a okolí je zahaleno bílými oblaky, stále se opakují malá zemětřesení a dochází k novým erupcím lávy. Sopka Nyiragongo je 3 469 metrů vysoká a je jednou z osmi sopek, které se nachází při hranicích Rwandy, DR Konga a Ugandy (vulkanický řetězec Virunga). Od města Goma je vzdálena 10 km. Sopka byla aktivní naposledy v roce 1994. Láva z Nyiragongo se může šířit až do vzdálenosti 60 km.

Internetové odkazy:
Fotografie z místa neštěstí naleznete na adrese http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/africa/newsid_1768000/1768012.stm
Sopky světa na Volkano World - http://volcano.und.nodak.edu/
Sopka Nyiragongo - http://volcano.und.edu/vwdocs/volc_images/africa/nyiragongo.html