Afrika Afrika  
Dnešní datum: 12. 11. 2019  

Komentáře
ke článku: Prezidentské volby na Pobřeží Slonoviny po Africku
(ze dne 14.12.2010, autor článku: Tomáš Matoušovic)

Komentář ze dne: 01.01.2011 01:45:41
Autor: Tomáš Matoušovic (tmat@post.cz)
Titulek: Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny
Boj o moc na Pobřeží Slonoviny se nakonec stal africkou mediální senzací prosince a to dokonce i v našich končinách. Překvapivě více méně bulvární novinky.cz ob den přináší poměrně pravdivý obraz toho, co se v zemi skutečně děje. Vše je sice překlad serveru BBC, ale pochvalu zaslouží.

Ve zkratce se dá říci, že na první pohled se na Pobřeží Slonoviny zas až tak moc neděje. Hudba v pouličních barech hraje 7/24 hodin denně. Lidi chodí do práce. Diskuze se ovšem točí jen kolem politiky. Většina obyvatel by si přála, aby Ouattara převzal moc. Fanatičtí zastánci Patriotů z Abidjanu a okolí naopak přitvrzují. Jakýkoliv nátlak na Gbagba se ovšem míjí účinkem. Podpora jeho zastánců a to ku podivu i vzdělaných lidí je obdivuhodná a to i přes to, že vědí, že volby prostě nevyhrál. Přispívá k tomu i cílená masáž vládních médií, které sídlí v Abidjanu a jsou stále loajální Gbagbovi.

Zbytek světa se snaží Gbagbovi komplikovat život např. tím, že blokuje účty země, vyhodil dosavadního zástupce v radě OSN a nahradil ho Ouattarovcem, nebo méně účinnými gesty jako konfiskace vládního letadla ve Švýcarsku.
Účty samozřejmě budou problém, až Gbagbovi dojdou peníze na výplaty armády, která ho de fakto drží u moci. Co si myslí OSN je tradičně Afričanům jedno. Vojenská intervence EKOWASu pod záštitou Ekomog by byla jasným signálem pro Gbagba k odchodu, ale počítat s ní příliš nelze viz komentář na BBC http: //www.bbc.co.uk/news/world-afr ica-12096437. Návštěva zástupců EKOWASu z tohoto týdne byla též neúspěšná.

V zemi se mezi tim projevují standardní nedostaky v zásobovaní základními surovinami typu pohonné hmoty, propan-butan. Tím se prodražuje a celkově vázne zásobovaní potravinami nebo import zboží z ochromeného přístavu v Abidjanu. Životní náklady jdou nahoru a lidem zákonitě dochází peníze a tím trpělivost.

V takové atmosféře dochází a bude docházet k provokacím, ve kterých zatím zemřelo na Afriku zanedbatelných cca 200 lidí. Mluví se o blížící se občanské válce a následné genocidě, kde není úplně jasné, kdo by koho vlastně decimoval. Byl by to zřejmě sever proti jihu, Ivorijci proti přistěhovalcům, ale nejspíš napříč kmeny Gbagbovci proti Outtarovcům.

Jasným signálem k počátku občanské války by pak byl útok pár stovek fanatiku Gbagba na hotel Golf, kde dnes úřaduje Ouattara a který hlidaji vojaci ONUCI (OSN). To je reálná hrozba avizovaná samotným Gbagbem a především jeho ministrem mládeže, Mladým Patriotem a fanatickým nohslehem v jedné osobě Charlesem Ble Goudem. Pokud k tomu dojde, tak už žádná mezinárodní nebo africká instituce nebude mít co řešit, protože se rozjede navalená hysterie, která je v lidech akumulována po doby nejméně deseti let.

Do budoucna Gbagbo v případě odstoupení z pozice samozvaného prezidenta, což se stane dříve nebo později realitou a to ať s válkou nebo bez války, už nebude zkonfiskované letadlo potřebovat, protože do Haagu za Chalresem Taylorem dostane odvoz zadarmo.

Reakce na komentář
"Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Napsat slovo afrika s malým a pozor na překlep

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Pomník na Al Jamia Street
Statue at Al Jamia Street
zobrazení: 3464
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC