Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 02. 2019  

Komentáře
ke článku: Dobrovolníkem v Africe
(ze dne 19.02.2009, autor článku: Pavel Muroň)

Komentář ze dne: 25.02.2009 20:44:11
Autor: Pavel Muroň (kalikut@seznam.cz)
Titulek: ještě pro HC
Sorry, já si předtím přečetl pouze ten titulek. Zkusím se teda trochu rozepsat. Jak jsem řekl, Afrika mě uchvátila už na základní škole, hlavně to bylo díky své přírodě. Vždycky jsem si přál vidět třeba slona nebo lva ve volné přírodě, které bych jaksi nikdy potkat nemohl na Severní Moravě, odkud pocházím. Postupně jsem začal poznávat i problémy Afriky, až jsem je při své prvni cestě do západní Afriky viděl na vlastní oči. Jak jsem řekl v příspěvku, hledam jsem si nejdříve placenou práci, což je ale bez praxe dosti nereálné, takže jsem zkusil dobrovolnictví. Dobrodružstvím jsem určitě hnán nebyl, ale přiznám se, raději bych jel někam, kde je podle mého soudu pěkněji a dá se tam i něco zažít. Sám se mnohem lépe citím v rozvojovém světě, kde sice je mnoho problémů, ale lidé jsou všude velmi přátelští, pohostinní, na nic si věčně nestěžují, nezávidí jeden druhému a jsou rádi, za to málo, co mají. Prostě pravý opak regionu, odkud pocházím, ale kde už bohudík 4 roky nežiji. Ale teď můj hlavní argument. V ČR (ostatně všude ve vyspělých zemích) máme velmi štědrý sociální systém. Mnohým potřebným (nechci říkat všem) se dostane pomoc od státu (sociální dávky, slepečtí psi, zdrav. péče zdarma, vzdělání zdarma, starobní a invalidní důchod, ústavy pro ment. postižené apod) a tak do opravdové chudoby upadne málokdo - (skoro) každý někde bydlí, má co jíst, má si co oblíct atd. Kdežto v rozvojovém světě jsou lidé odkázani často sami na sebe. Vláda si hrabe do vlastní kapsy a na občany už nic nezbude. Nikdo je nevezme zadarmo do nemocnice, když onemocní, nikdo jim nedá důchod, když zestárnou, nikoho nezajímá, když nemají práci a žádné příjmy, nikdo jim nedá byt zdarma, když jsou uprchlíky apod. Proto jsou tito lidé odkázani, jak jsem řekl, sami na sebe nebo na pomoc zvenčí. Tato pomoc musí být ale tzv. pomoc ke svépomoci, čili jsme nikde nedávali zadarmo tuny kukuřice nebo vepřové řízky, ale učili jsme je, jak kukuřici pěstovat a chovat prasátka. To bylo spojeno s poskytnutím mikropůjčky, ať ten člověk má motivaci sám něco dělat a snaží se a ne že mu dáme něco úplně zadarmo, jak to bylo celá desetiletí. A když si pak člověk po práci může zajít ještě do pralesa, na pláž, na sopku, nebo na pivko u vodopádu , tak je to paráda.

Reakce na komentář
"ještě pro HC"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Řekou Afriky je Nil. Napsat slovo Nil s velkým N a L, nic víc

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tanzanie - bankovky
šilinky
zobrazení: 1544
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Danakilská proláklina:
  "Nachází se v severovýchodní Etiopii, kde se setkávají tři tektonické desky (africká, arabská a indic . . . " (Zajímavosti Afriky)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)
 • Re: Co chtel basnik clankem rici ??:
  "Myslím, že článků věnujícím se islámu a Erdoganovi je na netu mnoho. Článek se zabývá spíše tím, co . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC