Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 02. 2018  

Komentáře
ke článku: Ženská obřízka v afrických kulturách
(ze dne 02.01.2007, autor článku: Jaromír Němec)

Komentář ze dne: 19.01.2008 13:20:41
Autor: Kirene (@)
Titulek: Problémy ve výzkumech
Dobrý den, jako autorka těch článků, na které odkazuje Nigeria bych si dovolila poznamenat, že jakkoli je ženská obřízka, zejména její nejkrutější formy, velkým zdravotním rizikem, její skutečný dopad na sexuální život ženy opravdu nebyl nikdy spolehlivě prokázán, o čemž ostatně hovoří i WHO.

Průzkumy prováděné v nemocnici v nigerijském městě Benin ukázaly, že sexuální život obřezaných a neobřezaných žen se neliší co do počtu sexuálních partnerů nebo zahájení pohlavního života; počet dětí narozených mimo manželství je přibližně stejný v Mali (naprostá většina žen obřezána) jako v
Kamerunu, kde je ženská obřízka vzácná. Tato fakta určitě nehovoří pro to, že by obřezané ženy byly oproštěny od sexuálních tužeb.

Jak už ve svých pracech vzpomenula Hanne Klein-Lightfoot, který je dnes nejspíš nejuznávanější odbornicí na tuto problematiku, potíž tkví v tom, že evropští zdravotníci nerespektovali kulturní omezení žen při zodpovídání dotazů o sexualitě, případně nesprávně interpretovali jejich odpovědi. Ona sama píše, že byly-li ženy tázány přímo, popíraly jakékoli sexuální pocity a touhy, neboť v jejich kulturách je nemyslitelné, že by slušná žena něco takového připustila (v Evropě před sto lety to koneckonců bylo podobné). Byly-li ale zpovídány ženou z vlastního kulturního prostředí a způsobem, který jim dovoloval se nepřímo vyjádřit, odpovědi se lišily.

Nechápejte mě, prosím, špatně: netvrdím, že obřízka nemá na sexuální život (ženy či muže) žádný vliv, jen se snažím poukázat na to, že to, co se obecně tvrdí - totiž že vede k absolutní destrukci sexuálních funkcí - není ani zdaleka prokázáno.

Reakce na komentář
"Problémy ve výzkumech"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Jakou barvu má modrá obloha? Bílou nebo modrou?

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Kerma
Kerma
zobrazení: 2361
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Dostávám půjčku ve výši 3 000 000 Kč od senátora Petra Krajčoviče.:
  "Dobrí prátelé. Potrebujete ješte pujcku? Jmenuji se Daniela a chci, abyste vedeli, že Senátor Peter . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Potrebujete urgentne hotovosť:
  "Moje meno je pani Patricia Kingsman sme nová legit lend veritelia z roku 2018 a radi pomôžeme akémuk . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC