Afrika Afrika  
Dnešní datum: 24. 04. 2019  

Komentáře
ke článku: Podvod století nebo zlatý důl
(ze dne 07.01.2003, autor článku: Tomáš Matoušovic)

Komentář ze dne: 08.11.2010 20:36:41
Autor: roberto (stepanekrobert1@gmail.com)
Titulek: kurva hosi gutentak taky tak

Hello my dearest,
How are you today?
I am more than happy in your reply to my mail.
Mine is a little bit cold over here in Dakar Senegal.
My name is Favor koneh from Ivory Coast in West Africa, i am 23yrs old, 5.3ft tall, fair in complexion and presently i am residing in the refugee camp here in Dakar as a result of the civil war that was fought in my country.My late father Dr Oliver koneh was the personal adviser to the former head of state before the rebels attacked our house one early morning and killed my mother and my father in cold blood. it was only me that is alive now as the only child and I managed to make my way to a near by country Senegal where i am leaving now In this camp.
Its just like one staying in the prison and i hope by God's grace i will come out here soon.i don't have any relatives now whom i can go to, all my relatives ran away in the middle of the war the only person i know here is Rev.father David Eden who is in charge of the church here in the camp ,

The rev, father's Tel number is (00221777350218) if you call and tell him that you want to speak with me then he will send for me from my hostel to come and speak with you. As a refugee here i don't have any right or privilege to any thing be it money or whatever because it is against the law of this country.I want to go back to my studies because i only attended my first year before the tragic incident that lead to my being in this situation now took place.

Please listen to this,when my father was alive he deposited some amount of money in one of the leading banks which he used my name as the next of kin, the amount is $4.3M (Four million three Hundred Thousand Dollars),

I have my late father's death Certificate here with me which i will send to you latter, So i will like you to help me transfer this money to your account and from it you can send some money for me to get my traveling documents and air ticket to come over to your place in order to further my studies, I kept this secret to people in the camp here because i don't want to loose the money or my life.

So in the light of above i will like you to keep it to yourself and don't tell it to anyone for i am afraid of loosing my life and the money if people gets to know about it.
Remember i am giving you all this information due to my believe in GOD and hoping that you will not disappoint me.I like honest and understanding people,truthful and hardworking person.My local language is french but i speak English very fluently.

Please i will like you to answer me these questions:
1.What percentage of the money will be good for you after the money is transferred into your account?
2. can i trust you as a genuine friend ?

Meanwhile i will like you to call me like i said, i have a lot to tell you..
Have a nice day and think about my condition here
Attach here is my pictures for you,
with love
Favor

Reakce na komentář
"kurva hosi gutentak taky tak"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Kolik nohou má zebra a přičti dvě. Napią slovy!

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tradiční oděv žen etnika Rashaida Arabs, oblast Kassala
Femail dress of the Rashaida Arabs, Kassala Area.
zobrazení: 3424
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • nabídka úvěru:
  "Potřebuješ půjčku? Nabízíme úvěr v rozmezí od 10 000,00 do 1 000 000,00 Kč s minimální dobou splatno . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Danakilská proláklina:
  "Nachází se v severovýchodní Etiopii, kde se setkávají tři tektonické desky (africká, arabská a indic . . . " (Zajímavosti Afriky)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC