Afrika Afrika  
Dnešní datum: 18. 10. 2018  

Komentáře
ke článku: Podvod století nebo zlatý důl
(ze dne 07.01.2003, autor článku: Tomáš Matoušovic)

Komentář ze dne: 29.08.2010 16:26:46
Autor: sew. (@)
Titulek:
Dearest    
I am more than happy in your reply to my mail today,How are you today hope all is well and fine? mine is a little bit hot over here in Dakar Senegal.just like i told you in my first mail that i'm from ivory-coast, but due to the war in my contry, that cost the dead of my father and my mother which made me to stay hear as a refegue. my condition here is terrible Its just like one staying in the prison and i hope by Gods grace i will come out here soon.i don't have any relatives now whom i can go to all our relatives ran away in the middle of the war the only person i have now is (Rev Father Paul Frank). who is the pastor of the (Christ the king Churches) here in the camp,he has been very nice to me since i came here but i am not living with him rather i'm leaving in the women's hostel(in the camp) because here they  have two hostels one for the men the other for women.The Pastors Tel number is  ( +221-762-946-201) if you call and tell him that you want
 to speak with me he will send for me in the hostel because of my conditon here i don't have any right or privilledge to some things be it money or whatever because it is against the law of this country.I want to go back to my studies because i only attended my first year before the traggic incident that lead to my being in this situation now took place. Please listen to this,i have my late father's statement of account and death certificate (as his next of kin)here with me which i will send to you latter,because when he was alive he deposited some amount of money in a leading bank in United kingdom which he used my name as the next of kin,the amount in question is $7.5m(Seven Million Five Hundred Thousand Dollars) So what i need from you is, for you to see that this money is transfered to  a good account and also to make arrengment on how i will come over and stay with you and continue my life and education.My choosing you is a question i knew you must ask and i think it is a good question.i have two reasons for choosing you, i choosed you because it is the will of  God.and i believe knowing you will bring hope back again to my life.my choosing you does not mean i do not have anybody from africa.i have two uncles,that is my late fathers junior brothers whom i think are suppose to be taking care of me but they do not care,all they did was to sell my late father's houses and company to one mr olson steven from united states and enjoy the money with their wives. I wanted to tell olson about it but should my uncles know of the money,they can kill me ,so as to eat the money,it was as if my father saw their deed because he told the implication of having a big money in africa and that was the reason while he made the deposit in scothland.the day i wrote you first,i picked up three address from a dating site and i prayed over it with my Rev,father.he brouth a pieces of papper and wrote the three email address in it and fold it,he ask me to pick one and i picked your email address,then i decided to write you and i also believe that it is the will of God.However you can call me with the reverend office phone line, my favorite language is English but our official language is French ,but i speak English very fluently because i attended an American and English speaking private school in my country for almost all my school,I will like you to send me some of your pictures and also try to call me as requested so that we can hear each other voices,i have a lot to tell,i will be thinking about you so much,as i will be waiting to hear from you soonest,
have a wonderful day,
Miss jennifer

Reakce na komentář
""

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Jakou barvu má modrá obloha? Bílou nebo modrou?

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

DOVOLENÁ

- Zájezdy do Afriky

LETENKY


Převody měn

Očkování

  Galerie
Domací vaření čirokového piva - Bobo Dioullaso - Burkina Faso
Homebrewing sorghum beer - Bobo Dioullaso - Burkina Faso
zobrazení: 2772
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Dostal jsem půjčku ve výši 1000000 EUR od pana Peter Krajčovič:
  "Stále potřebujete finanční pomoc a nevíte, kde ji získáte, kontaktujte pana Peter Krajčovič na senat . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Ponúkam finančnú pomoc ľuďom v núdzi – pôžička od súkromnej osoby:
  "Sme ochotní pomôct každému, kto to potrebuje. Ponúkame niekolko druhov pôžiciek: Úvery a hypotéky, . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROV:
  "URGENTNÍ PŮJČOVNOU NABÍDKU, POUŽÍVEJTE DNES, POKUD JE POTŘEBUJÍ NÁSLEDUJÍCÍ ÚROVEK JAKÉHOKOLIV DRUHU . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • Pujcka:
  "Ahoj. Jmenuji se Stanislav Kovac z Praha 4. jsem dostal obchodní úvěr ve výši 25,000.000 Kč (cca: 97 . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)
 • cath-finance@hotmail.com:
  " Dobrý Den, Pane / Paní Tato zpráva je určena pro jednotlivce nebo pro všechny ty, kteří jsou v . . . " (Podvod století nebo zlatý důl)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2013.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC