Afrika Afrika  
Dnešní datum: 20. 02. 2019  

Komentáře
ke článku: Budoucnost Azawadu a krize v Mali - AKTUALIZOVÁNO 8. 4.
(ze dne 21.01.2013, autor článku: Jaromír Němec)

Komentář ze dne: 29.01.2013 18:39:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Maxi Obr (@)
Titulek: kolonialism
Díky za zajímavý článek z hlediska faktografie, nicméně mi tam poněkud schází objasnění motivu tolik horlivé francouzské intervence. Nelze ani na okamžik zapochybovat, že FR jde o vlastní zájmy. Je jim jedno, zda kus pouště ovládá ten či onen kmen. Jediný důvod budou naleziště ropy na severu Mali (nyní ovládané rebely) a riziko rozšíření rebélie do Nigeru, kde Francie pro změnu kořistí zase uranovou rudu.

  
Komentář ze dne: 30.01.2013 12:43:47     Reagovat
Autor: [Jarek] - Jaromír Němec (jarek@afrikaonline.cz)
Titulek: Re: kolonialism
Tentokrát bych se na zásah Francie díval spíše optikou čisté politiky, jelikož území ovládané gangstery (i my je nesprávně nazýváme islamisty) Afričané nechtějí a Francie má vůči regionu jisté historické závazky.
Vznikem Azawadu došlo k bezpečnostní destabilizaci celého regionu. To samozřejmě narušuje i vztahy obchodní.
Pokud chcete za zásahem vidět boj o suroviny, proč ne, ale já tyto názory při operaci v Mali nesdílím. (Největším obchodním partnerem Mali je Čína a přitom nezasáhla!) Spíš se jedná o bratrskou pomoc ve smyslu, jsme stále tady a s vámi, pomůžeme vám víc než Čína, tak kooperujte s námi.
P.S.: Seriozní průzkum ropných ložisek v Mali začal teprve nedávno a cesta maliské ropy na světový trh bude ještě hodně dlouhá.

    
Komentář ze dne: 30.01.2013 18:21:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Maxi Obr (@)
Titulek: Re: Re: kolonialism
Já nejsem žádný expert na Afriku, ale jak se říká: za vším hledej boj o moc a peníze, tím spíš v mezinárodních vztazích. Na "bratstkou pomoc" ani na "historické závazky" nevěřím (proč necítí takovou "odpovědnost" za historické závazky např. Portugalsko ve svých bývalých koloniích?). Zato věřím na obchodní zájmy korporací, které mají zprostředkovaný vliv samozřejmě i na francouzskou vládu. Mnoho podobných intervencí v nedávné minulosti tuto tezi potvrdilo. Naposledy Irák, Lybije a série "barevných revolucí" v rámci "Arabského jara".

Pokud francouzům nejde primárně o ropu v Mali, zcela jistě mají starosti o "svá" naleziště uranu v sousedním Nigeru, kam se konflikt může snadno přelít (a už se tak děje). Vzhledem k tomu, že pro Francii je uran strategickou surovinou podmiňující jejich energetickou soběstačnost a kromě Nigeru ho můžou brát maximálně tak z Ruska nebo USA, mají eminentní zájem na opanování situace. Je to klasická válka o zdroje.

Nicméně s těmi "islamisty" máte recht, ale otázkou zůstává, kdo je tady bandita - rebelové se samopaly nebo nadnárodní korporace a francouzská vláda přivlastňující si cizí nerostné bohatství?

      
Komentář ze dne: 30.01.2013 22:08:48     Reagovat
Autor: [Jarek] - Jaromír Němec (jarek@afrikaonline.cz)
Titulek: Re: Re: Re: kolonialism
Myslím, že názor je v pořádku, jen se lišíme v otázkách víry.
Já osobně nahlížím na "bratrskou pomoc" pozitivně. I kdyby v tom byl jakýkoliv motiv, to že se sever Mali dostane opět pod civilní správu je dobře. Že by mělo dojít ze strany Francie k nějakému kořistnictví nevěřím a na obchodních zájmech nevidím nic špatného.
Hollande touto intervencí hodně riskuje, jelikož před volbami slíbil, že se nebude vojensky angažovat. Navíc pomoc něco stojí a ekonomická situace Francie je na tom přinejmenším - špatně.

Pozn.:
- k negativní vazbě k přivlastňování nerostného bohatství: za suroviny vláda Nigeru dostává zaplaceno (z tohoto pohledu by šlo hodnotit i Německo, že si přivlastňují naši elektrickou energii, apod.).
- válka se obecně vede za nějakým účelem a vždy to byly a jsou nějaké zdroje. Jaká se jí dá nálepka je jedno.
- Portugalsko je "chudý" stát, kdyby mělo peníze, určitě by rádo pomáhalo.

        
Komentář ze dne: 31.01.2013 14:35:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Maxi Obr (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: kolonialism
Já na obchodních zájmech tohoto typu vidím všelicos špatného, zvlášť když je zisků z těchto obchodních zájmů dosahováno na úkor lidí. To se tady (jako téměř všude v Africe) děje. Areva (vlastněná státem, čili tady je vazba na FR vládu přímá) provozuje v Nigeru několik uranových nalezišť a je známo, že si například s ekologií těžby příliš hlavu neláme. Pokud může použít méně nákladnou, avšak ekologicky závadnou technologii těžby, udělá to. Radioaktivní znečištění okolní krajiny je tak dost vysoké.

cituji odsud: htt p://www.globalresearch.ca/m ali-resource-war-extends-into- niger-france-sends-troops-to-s ecure-niger-uranium-mines/5320 825

"Těžba uranu Arevou navíc vytvořila katastrofu i v životním prostředí a v lidském zdraví těžební oblasti. Ekologistické hnutí Greenpeace ve zprávě z roku 2010 zjistilo, že vodní studně jsou v oblasti kontaminovány radiací na úrovních až 500 krát vyšších než normál. V Arlitu, tj. v místě jednoho z hlavních dolů Arevy, je úmrtnost na nemoci dýchání dvojnásobná oproti národnímu průměru."

A že dostává zaplaceno? Asi dobře víte, jak to funguje - obyčejní občané Nigeru nebo Mali ze zisků nemají vůbec nic. Ani přímo ani ve formě investic do veřejného sektoru. Drtivou většinu z těchto příjmů shrábnou zkorumpovaní vládní činitelé a lidé okolo. Zbytek putuje za hranice (vlastně úplně všechno, protože vládnoucí oligarchie má taky účty v zahraničí).

          
Komentář ze dne: 01.02.2013 00:39:00     Reagovat
Autor: [Jarek] - Jaromír Němec (jarek@afrikaonline.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: kolonialism
Co má vláda Nigeru asi dělat, když polovinu rozpočtu jsou dary a pomoc ze zahraničí.
Investice jdou hlavně do těžebního průmyslu a infrastruktury, ale i ostatních sektorů!!! Zejména USA investují hodně do "vývozu" svobody a demokracie.
Vývoz uranu pokryje cca 1/3 rozpočtu. Čínská těžba ropy zatím není tak významná, ale ušetří se významně na dovozu paliv.
Jen díky vývozu surovin se může Niger odrazit ze dna; i politická situace se zde uklidnila a je snaha potírat korupci poslanců (do nižších pater to vzhledem k platům státních zaměstnanců zatím moc nejde). HDP roste i přes ekonomickou krizi a nižší cenu uranu na světových trzích.


Osobně by mě zajímalo, zda tam Greenpeace měřilo radioaktivitu před zahájením těžby? Co znamená 500x vyšší než normál?
U nás norma činí pro pitnou vodu 50 Bq/l (dřív byla až 700Bq/l), pro ostatní vody 5 000 Bq/l. Jáchymovské prameny mají okolo 20 kBq/l!
Radioaktivní voda je indikátorem uranových ložisek.
Odkud mají data k nemocem dýchání a národním průměrům?
WHO reportuje data jen z roku 2008 - 57 úmrtí na 100 tisíc obyvatel.

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Zelené pahorny burundské...
Zelené pahorky v provincii Muramvya. Burundi je díky své poloze těsně pod rovníkem zelené takřka po celý rok. Burundi bývá přezdíváno
zobrazení: 4627
známka: 2.83

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Poslední komentáře
 • Danakilská proláklina:
  "Nachází se v severovýchodní Etiopii, kde se setkávají tři tektonické desky (africká, arabská a indic . . . " (Zajímavosti Afriky)
 • gepardi nepatri mezi male kocky.:
  "Gepardi nepatri mezi male kocky (ani mezi velke) - maji svou samostatnou podceled: acinonychinae." (Gepard štíhlý - Acinonyx jubatus)
 • Další hodnotný článek k tématu:
  " Respekt; Kvíz pro pokročilé: Jak zastavit migraci z Afriky? " (Africká migrace do Evropy)
 • Kdy vyjednavat:
  "Anglie byla v 1940 v zoufale situaci. Vyhlidka ze by izolacionisticke USA vstopupili do valky znacne . . . " (Africká migrace do Evropy)
 • Re: Co chtel basnik clankem rici ??:
  "Myslím, že článků věnujícím se islámu a Erdoganovi je na netu mnoho. Článek se zabývá spíše tím, co . . . " (Africká migrace do Evropy)

 •   Partnerské servery
  Africké listy
  ZANZIBAR | Ligurie
  active24
  Autoatlas | Fotografie | Dárky

  Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
  Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
  © Afrika online.cz 2001 - 2019.

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
  RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

  CC