Afrika Afrika  
Dnešní datum: 21. 10. 2019  

Komentáře
ke článku: Prezidentské volby na Pobřeží Slonoviny po Africku
(ze dne 14.12.2010, autor článku: Tomáš Matoušovic)

Komentář ze dne: 01.01.2011 01:45:41     Reagovat
Autor: [tmat] - Tomáš Matoušovic (tmat@post.cz)
Titulek: Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny
Boj o moc na Pobřeží Slonoviny se nakonec stal africkou mediální senzací prosince a to dokonce i v našich končinách. Překvapivě více méně bulvární novinky.cz ob den přináší poměrně pravdivý obraz toho, co se v zemi skutečně děje. Vše je sice překlad serveru BBC, ale pochvalu zaslouží.

Ve zkratce se dá říci, že na první pohled se na Pobřeží Slonoviny zas až tak moc neděje. Hudba v pouličních barech hraje 7/24 hodin denně. Lidi chodí do práce. Diskuze se ovšem točí jen kolem politiky. Většina obyvatel by si přála, aby Ouattara převzal moc. Fanatičtí zastánci Patriotů z Abidjanu a okolí naopak přitvrzují. Jakýkoliv nátlak na Gbagba se ovšem míjí účinkem. Podpora jeho zastánců a to ku podivu i vzdělaných lidí je obdivuhodná a to i přes to, že vědí, že volby prostě nevyhrál. Přispívá k tomu i cílená masáž vládních médií, které sídlí v Abidjanu a jsou stále loajální Gbagbovi.

Zbytek světa se snaží Gbagbovi komplikovat život např. tím, že blokuje účty země, vyhodil dosavadního zástupce v radě OSN a nahradil ho Ouattarovcem, nebo méně účinnými gesty jako konfiskace vládního letadla ve Švýcarsku.
Účty samozřejmě budou problém, až Gbagbovi dojdou peníze na výplaty armády, která ho de fakto drží u moci. Co si myslí OSN je tradičně Afričanům jedno. Vojenská intervence EKOWASu pod záštitou Ekomog by byla jasným signálem pro Gbagba k odchodu, ale počítat s ní příliš nelze viz komentář na BBC http: //www.bbc.co.uk/news/world-afr ica-12096437. Návštěva zástupců EKOWASu z tohoto týdne byla též neúspěšná.

V zemi se mezi tim projevují standardní nedostaky v zásobovaní základními surovinami typu pohonné hmoty, propan-butan. Tím se prodražuje a celkově vázne zásobovaní potravinami nebo import zboží z ochromeného přístavu v Abidjanu. Životní náklady jdou nahoru a lidem zákonitě dochází peníze a tím trpělivost.

V takové atmosféře dochází a bude docházet k provokacím, ve kterých zatím zemřelo na Afriku zanedbatelných cca 200 lidí. Mluví se o blížící se občanské válce a následné genocidě, kde není úplně jasné, kdo by koho vlastně decimoval. Byl by to zřejmě sever proti jihu, Ivorijci proti přistěhovalcům, ale nejspíš napříč kmeny Gbagbovci proti Outtarovcům.

Jasným signálem k počátku občanské války by pak byl útok pár stovek fanatiku Gbagba na hotel Golf, kde dnes úřaduje Ouattara a který hlidaji vojaci ONUCI (OSN). To je reálná hrozba avizovaná samotným Gbagbem a především jeho ministrem mládeže, Mladým Patriotem a fanatickým nohslehem v jedné osobě Charlesem Ble Goudem. Pokud k tomu dojde, tak už žádná mezinárodní nebo africká instituce nebude mít co řešit, protože se rozjede navalená hysterie, která je v lidech akumulována po doby nejméně deseti let.

Do budoucna Gbagbo v případě odstoupení z pozice samozvaného prezidenta, což se stane dříve nebo později realitou a to ať s válkou nebo bez války, už nebude zkonfiskované letadlo potřebovat, protože do Haagu za Chalresem Taylorem dostane odvoz zadarmo.

  
Komentář ze dne: 01.01.2011 21:11:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@seznam.cz)
Titulek: Re: Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny
Vas clanek byl sepsan s nadhledem hodnym cloveka znaleho nejen mistnich pomeru ale obecne i problemu "demokratickych" voleb po africku, a proto jsem Vam dal za "jedna". Vase doplneni je bohuzel uz velmi silne jednostranne, psane pod heslem "lid CdI si preje Outtaru". Dovedl bych si predstavit, ze pisete z Bouaké nebo z Parize a prebirate mistni retoriku. Skoda, ten clanek byl opravdu dobry.

    
Komentář ze dne: 02.01.2011 15:12:17     Reagovat
Autor: [tmat] - Tomáš Matoušovic (tmat@post.cz)
Titulek: Re: Re: Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny
Dekuji za reakci. Podle Vaseho clanku o jidle a zmince o attieke usuzuju, ze CI mate dukladne prolezle.
Znova jsem si procetl, cim jednostrannym jsem se provinil.
Pravda je takova, ze kdo volil Gbagba, ten si za svou volbou stale stoji - az z toho jde strach. Ja osobne tyhle "kluky" z Abidjanu chapu, ale to je tak jedine, co se s tim da delat.
Kazdy, vcetne mne zrejme cekal, ze Gbagbo vyhraje v prvnim kole. Nicmene nevyhral a tak je cas prijmout porazku, nekam se stahnout a poradne se pripravit na pristi prezidentske volby, ktere by uz mozna mohl zase vyhrat.
Kazdopadne volby v ramci moznosti probehly velmi transparentne. K zadnym vetsim podvodum u samotnych voleb asi nedoslo. Problem byl spise s vydavanim volebnich prukazu. Na to Gbagbo upozornoval tusim v breznu, nicmene termin voleb on sam posleze necekane stanovil na rijen. Tim vlastne vsechny ty mozne podvody s volebnimi prukazy, ktere tam bezesporu byly posvetil. Asi si byl jisty vitezstvim a o to pak nastalo vetsi zklamani.
Po volbach zacit resit sve vitezstvi rusenim 500 000 hlasu ze severu a tim o 2% deklarovat vitezstvi je vazne smesne. Navic v tech spornych regionech bylo mozne volby opakovat, ale je jasne, ze na vysledku voleb by to nic nemenilo.
Osobne si myslim, ze pro samotnou zemi je lepsi, kdyz Gbagbo odejde. Pobrezi Slonoviny se musi pokusit opet nastartovat ekonomiku, ktera poslednich 10 let zije z minulosti.
Do budoucna bych pak Ouattarovi (nechci predvidat) doporucoval vyresit otazku pristehovalcu, kterou on vyresi daleko efektivneji nez Gbagbo. Vyresi to tak, ze vsem pristehovalcum da obcanstvi nebo alespon dlouhodoby pobyt. Stejne se s tim nic jineho neda delat.
PS : Jinym signalem demokraticnosti voleb je Alpha Blondy, ktery si v poslednich letech znepratelil hodne fanousku tim, ze se zacal michat do politiky. Ted jednoznacne rika, aby Gbagbo uznal verdikt voleb. A to se jeste pred 4 mesici verejne ukazoval s Ble Goudem na verejnosti. Osobne jsem s nima sedel v Bassam na plazi. ….od te doby jsem ho prestal poslouchat, ted ho mozna zase zacnu :-)

      
Komentář ze dne: 02.01.2011 21:04:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Pokračování problému na Pobřeží Slonoviny
Zacnu dvema body:
1. Nekdy v devadesatych letech byly vnuceny Rwande "demokraticke" volby. Vyhrali Hutuove. Tutsiove meli samozrejme lepsi volebni program, protoze umeli vladnout, ale Hutuove byli pocetnejsi a volili Huty, ne program. Kdyz jsem se v roce 1997 ptal pri repatriaci jednoho Hutua, ktery u me pracoval, co bude ve Rwande delat, tak rekl, ze bude zabijet Tutsy. Proc? Protoze jsou horsi nez hmyz, byla odpoved toho Hutua.
2. Po roce 2001 jsem pracoval v CdI na pomerne vysoke funkci pro Svetovou banku. Zadal jsem o povoleni dlouhodobeho pobytu (projekt byl na 2 roky). Po prvni odpovedi z policie, ze nemaji tiskopisy, jsem sel navstivit sefa policie v Abidjanu. Bylo mi po pravde receno, ze jsem cizinec a z duvodu nebezpeci legalizace pristehovalcu na severu nebou nikomu, ani me, vydavat povoleni k pobytu. Na moje doporuceni, at tedy situaci zlegalizuji, mi celkem razante odpovedel, ze zadny stat na svete neda "gastarbeitrum" statni obcanstvi, zejmena ne tem menecennym s urovni mysleni hmyzu, co se zene jen za potravou.
A ted k Vasemu prispevku. Ukazte mi jeden jediny stat v Africe, kde funguje skutecna demokracie bez "podpory" Francie, Anglie nebo WB (tedy USA). Za mych temer tricet let v Africe jsem zadne takove zrizeni nevidel. Zato jsem zazil radu revoluci, kdy vitezove byli "zlegalizovani" OSN jenom proto, aby nedoslo ke krveproliti.
To, ze by Outtara vyresil situaci rozdanim povolenek k trvalemu pobytu vsech tech Bourkinabés, Nigerijcu, a ostatnich Africanu, to povazuji za naprosty omyl, ktery by jenom rozpoutal genocidu, o ktere (s podivem) mluvi zastupce Outtary v OSN. A kdyby se i nakrasne situace po nastupu Outtary uklidnila, boje by se prenesly de sousednich zemi, jak jsem to videl v RD Congo.
Ne, pokud ma Sarkozy (a ostatni) jenom trochu rozumu, nechaji u vesla Gbagba, protoze je v soucasne dobe silnejsi a nezalezi, jestli dostal z ulice 46 nebo 52%. Tak jako legalizovali pred lety Vami zmineneho Taylora, pricemz jim nevadilo, ze to byl zakladatel detskych vojaku. Az se situace obrati, pak mohou Gbagba poslat do Haagu, nebo do Arushi.
Jak vidite, mam na africkou demokracii podle Evropskeho vzoru nesmirne negativni nazor, takze si myslim, ze se stejne nedohodnem. Na druhou stranu povazeji tyhle prispevky za zajimavejsi nez ty, ktere se zminuji o jedne krasne milionarce v uprchlickem tabore v Dakaru :-)

Komentář ze dne: 02.01.2011 23:29:34     Reagovat
Autor: [tmat] - Tomáš Matoušovic (tmat@post.cz)
Titulek: Pokracovani diskuze
Uz jsem se chystal, ze otevru diskuzi na tema africka kuchyne, ale musim se jeste lehce ohradit k vasi reakci a to pro to, ze mi neni jasne, co vlastne zastavate.
Tak za prve si myslim, ze Ghana je dobry priklad demokracie, kde se uz podruhe predala moc od vladnouci strany k opozici. Cili je videt, ze to jde. Ghana ma, ale samozrejme uplne jiny hospodarsko politicky vyvoj nez CdI, cili mozna nejde srovnavat. Pak tez Mali, Benin a naslo by se vice zemi nekde na jihu Afriky. Mam pocit, ze v posledni dobe je snaha, aby si Afrika umela poradit s demokracii v dobrem slova smyslu sama. Jednou s tim zkratka zacit musi.
Pravda nedovedu si predstavit, jak by to dopadlo, kdyby ted OSN uznala jako viteze Gbagba, ackoliv vysledky ukazuji na Ouattaru. Resp. ted uz si to nedovedu predstavit. Leda, ze by se to pri scitani nejak zaonacilo. V CdI byla snaha volby udelat co mozna nejtransparentneji. Predchazela tomu minimalne 3 leta priprava.
Kazdy musi souhlasit, ze lepsi scenar by byl Gbagbo vitez, ale bohuzel volby dopadly jak dopadly. V teto situaci Vas ujistuji, ze by bylo nejlepsi, kdyby Gbagbo s gracii odstoupil - jeste na to ma cas. To je ovsem predstava vic nez absurdni. Nakonec mu asi stejne nic jineho nezbyde, ale problem je, ze se zbytecne zvysuje napeti, kvuli kteremu nakonec dojde k ocekavanym bojum, ne vsak k nejake genocide, jak to nazyvate. Osobne si nemyslim, ze nebude druha Rwande nebo Liberie, SL a to z toho duvodu, ze je snaha udrzet zapadni Afriku bez konfliktu. (EKOWAS dal jasne najevo, co si mysli, tez AU) Navic pristi rok budou volby v Nigerii a za dva v Ghane. Problem na Pobrezi Sl. by pak nebyl dobrou vyhlidkou a to zvlaste pro Nigerii, kde se kazdopadne ocekava problem.
Neni mi jasne jakou alternativu reseni konfliktu nabizite vy. Leda takovou, aby volby na Pobrezi Sl. nikdy neprobehly. Pro mne byl jasny signal pripravenosti zeme k volbam hlas lidu, ktery chtel volby co nejdrive a to at probehnou jak probehnou. Armada tez dala pred volbami jasny signal, ale posleze bohuzel otocila. Mozna vsichni cekali, ze Gbagbo zkratka vyhraje. Nutno take dodat, ze Gbagbo neni zadnej primitiv, ackoliv tak podle ksichtu vypada, cili je to velke zklamani. Otazka pristehovalec a rodily Ivoriec se mi tez nezdala v posledni dobe nijak vyhrocena. Vse nasvedcovalo, ze volby probehnou hladce. Ale jeste jednou souhlasim, ze vyhodnejsi by bylo, kdyby Gbagbo z voleb vysel jako vitez. Co naplat.

Diskuzi timto na cas uzaviram a muzeme se dale venovat vasemu clanku o jidle. :-)

PS: Az nekdy narazite na nekoho ze Rwandy, zeptejte se na jeho nazor na Hutu a Tutsi. Pravdepodobne odvede rec nekam jinam. Rwanda byl omyl, ktery se uz asi v Africe opakovat nebude. Tedy alespon musime doufat. Na to si svet uz da pozor.

Komentář ze dne: 24.01.2011 20:10:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomas Matousovic (tmat@post.cz)
Titulek: Zajimave komentare k situace v CdI
http://news.myjoyonline.com/fe atures/201101/59818.asp

htt p://untilourindependence.wordp ress.com/2011/01/23/10-reasons -why-negociating-with-gbagbo-i s-becoming-impossible/

Komentář ze dne: 31.07.2019 00:08:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - david (ceshakwmn@hotmail.com)
Titulek: Kate Spade Handbags

Komentář ze dne: 02.10.2019 07:02:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - leigh (seighwvpkm@hotmail.com)
Titulek: New Jordans

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Tanzanie - Amboni caves
Jeskyní komplex sahající prý až k Mombase.
zobrazení: 4785
známka: 1.00

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC