Afrika Afrika  
Dnešní datum: 23. 07. 2019  

Komentáře
ke článku: Dobrovolník v Africe – pomoc v neštěstí nebo neštěstí v pomoci?
(ze dne 10.01.2012, autor článku: Karel Koreš)

Komentář ze dne: 15.04.2009 07:41:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lenka (lencin.email@email.cz)
Titulek:
Ahoj Karle,

moc děkuju za tento článek, konečně jsem narazila na text bez cukrblíků, krucánků a srdceryvných scén o tom jak to v Africe funguje.

Přeji hodně štěstí

LenkaKomentář ze dne: 22.06.2009 21:54:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - kateřina (jandej.k@seznam.cz)
Titulek: afr
pane Koreši, váš sarkasmus je osvěžující a svědčí o jisté dávce životní moudrosti, skláním se před tím, co, jak tuším , již máte za sebou, myšlenka na pomoc v A mně někdy připadá lákavá, jindy kyne z velké dálky, ale pak si uvědomím, že jsme s vlastními dětmi už dlouho nehrála karty apod. a že můj práh je nezametený. Vím, je to něco jiného, pro jiné lidi by se člověk rozdal a doma se to přece jaksi nepočítá, ale já chci počítat, aspoň dokud jsou ještě zájemci o matčinu ( tedy noji ) přítomnost. Až zájem nebude, už zas na nějaké budování latríny budu asi stará, ačkoliv mi ta práce připadá tvůrčí.Uplatní se 50 letá žena, jež učí, stavěla společně dům, hlad ji poněkud znervozňuje, ale jen v 1. fázi, pak už ne...?Ne nechci to zlehčovat. Jen vám děkuji, že otvíráte oči nám všem týpkům, co možná nedohlédnem na špičku nosu. Jdu na to nádobí....

Komentář ze dne: 02.07.2009 19:55:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jitka (@)
Titulek:
Děkuji, pomohlo mi to dost věcí si ujasnit.

Komentář ze dne: 06.07.2009 11:29:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek: Velmi dobrá práce
Takové kvalitní informace z první roky jsou velmi užitečné a mít je v češtině je docela vzácné. Při čtení jistě někteří přišli o iluze a to je dobře, že tak nekompromisně byl text psán. Nečetl jsem něco podobného poprvé. Někteří lidé jakoby měli vytetované na čele, že Afrika vyřeší všechny jejich problémy, ale pravdou je, že pokud nejsou štastní tady, pokud nejsou schopni své životy narovnat tady, pravděpodobnost, že se jim to podaří v Africe je mnohem menší.
Taky jsem toho názoru, že dobrovolník v Africe musí mít mnohem jasnější vizi než jen mít rád africkou kulturu. Na druhou stranu, abychom nekřivdili tisícům mladých lidí kteří do Afriky přicházejí s nezištnými motivy třebaže ne značnou dávkou zkušenosti, myslím si, že z každého se dá za individuálního přístupu a dobré organizaci vytáhnout hodně.
Za individuálního přístupu? Na to přece nemáme peníze ani čas, pomyslí si někdo. No tak to je špatně. Dobrovolnictví to potřebuje jako sůl.

Komentář ze dne: 26.10.2009 15:38:55     Reagovat
Autor: [Masisi] - Jan Drozd (jandrozd2@seznam.cz)
Titulek:
No nevím nevím osobně jsem se v těch profilech našel, ale asi z každého něco. Už jsem byl rok V Kongu a strašně se mi Afrika líbí a do budoucna bych se tam určitě chtěl znova ralizovat. Jen po přečtení tohoto článku nevím kam se zařadit zřejmě jsem nějaký podtyp nebo tak něco, ale i ze své zkušenosti znám mnoho lidíkteří v Africe nemají co dělat.

Komentář ze dne: 30.10.2009 00:40:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - sharec (sarkatravnickova@seznam.cz)
Titulek:
Všichni tady chválí, jak jste to napsal....a kdo se vlastně v Africe uplatní.?...podle Vás.......?Asi nikdo...málo Evropanů....oni nás možná nepotřebují, ale je to pro nás zábava a určitá prestiž. Nebo vidina zisku? Jsem archeolog a kdybych měla navštívit Afriku, klidně bych dělala práci, která nebude mnoha lidem příjemná, třeba vykopávat mrtvoly v oblastech postižených válkou a pomáhat s jejich identifikací či leteckou prospekcí pomoci něco vyhledávat....díky GIS a GPS pomoct k obecnému rozvoji a mapování zdrojů - třeba pitné vody a pomůžu tím Africe?...nevím....myslím, že nic z toho nepadne na úrodnou půdu....snad za 1000 let......spíš zvednu kredit nám...Evropanům....kteří přece tak rádi pomáhají Africe....lékaři a inženýři....tam musí vydělávat:)

  
Komentář ze dne: 02.11.2009 23:07:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@seznam.cz)
Titulek: Re:
Sarko,
Vy jste jiste dobry archeolog, tak proc byste proboha mela vykopavat mrtvoly v Africe. Kdybych uz mel tu smulu a tu praci musel ridit, asi bych si najmul mistni kopace, a k identifikaci forenzniho medika nebo antropologa. Byt Vami, asi bych sel pracovat na Oldoway. Je tam hezky, na Ngoro Ngoro co by kamenem dohodil a na Serengeti jak by smet. To prosim neni vtip, byl jsem tam rok a vim, ze tam archeologove pracuji a jsou to naprosto normalni kluci a holky.
I kdyz, ja bych si asi radsi vybral povodi Prusanky, tak hezky to zni, a hlavne je to doma!
S pranim uspechu,
Kores

Komentář ze dne: 03.09.2010 01:38:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - mirek (m.hava@wo.cz)
Titulek: upřímně
upřímně bych p.Korese zařadil do skupiny 3, a 6.-té

kde berete tu jistotu takto členit upřímnou pomoc

  
Komentář ze dne: 24.09.2010 18:05:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (@)
Titulek: Re: upřímně
Mirku,
V tom clanku se necleni "uprimna pomoc", ale "neuprimni lide". Lide, kteri pomocniky chteji byt, ale svym pristupem mnohdy zpusobi vic skody, nez uzitku. Samotna snaha nestaci a cesta, vydlazdena temi nejlepsimi umysly, nemusi jeste vest k dobremu vysledku. Ja bych rekl, ze dobrovolnik by mel byt predevsim profesional s chladnou rozvahou, ne zapalenec s hlavou ve hvezdach!
Kores

Komentář ze dne: 19.03.2011 12:18:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš T. (t.tomas.tran@gmail.com)
Titulek:
Dobrý den,

uvažoval jsem o pozici dobrovolníka v Africe a jsem rád, že jsem na internetu narazil právě na Váš článek. Hodně jsem si z toho vzal a to, že mi je teprve 22 let, tak se toho mám ještě hodně co učit. Podle mě školy, které učí budoucí dobrovolníky nejsou na škodu, ale jak jste řekl sám, stačí, když si člověk přečte odbornou literaturu :) Vaše informace mi byly přínosem :) Přeji Vám mnoho úspěchů a hodně zdaru ;)

Tomáš

Komentář ze dne: 13.11.2011 22:19:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Martina (@)
Titulek:
Tento článek jsem četla už před odjezdem do Keni a stejně mě neodradil. Podle mě byste neměl odrazovat mladé lidi, aby jezdili do Afriky. Právě naopak. Je pravda, potkala jsem spoustu mladých aktivistů z Evropy, z kterých i místní měli legraci. Ale na druhou stranu jsem potkala mladé Afričany, s kterýma jsem si povídala úplně o všem. A o tom to myslím je, poznat se navzájem. Není to o tom, abychom někoho "zachraňovali", ale abychom poznali, že Afrika je i plná mladých lidí, kteří mají sny jako my a aby oni naopak poznali, že my nežijeme jenom v bohatství a nepadá nám vše do klína. Podle mě stejně nakonec každý dobrovolník pozná, že když něco začne diktovat místním, ti můžou navenek souhlasit, ale stejně si to nakonec udělají podle svého.

  
Komentář ze dne: 16.11.2011 10:25:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@gmail.com)
Titulek: Re:
Ten clanek je o tom, jak ja, jako vedouci rozvojoveho projektu, vidim jednu skupinu svych podrizenych pracovniku - “dobrovolniku”. Popsane pripady jsou mezni a v textu je jednoznacne napsano, ze drtiva vetsina dobrovolniku jsou normalni lide, kteri budou vsude vitani.
Nicmene jste mi pripomela jednu skupinu dobrovolniku, na kterou jsem zapomel: “Turiste na poznavacim zajezdu”. Jedna se o lidi, kteri nemaji praci coby “main task” ve svem programu. Oni jsou tam predevsim proto, aby poznavali cizi krajiny, aby potkavali jine lidi a vymenovali si s nimi nazory, aby ochutnali cizokrajna jidla a pricichli si k exotickym kvetinam. Aby si, jak oni rikaji, “rozsirovali obzory”. Jsou upovidani a potrebuji se sverovat. Vypraveji s nadsenim v oku, doprovazeji se rozmachlymi gesty a casto se opakuji. Pokud s tim vcas neprestanou, zacnou se jim ostatni lide vyhybat.
Zpatky k Vasemu komentari: je pravdou, ze clovek nemusi realizovat milionove projekty aby pomahal Africe, ale nase pomoc by urcite nemela skoncit jenom u konstatovani, ze “v Africe ziji normalni lide jako my”!

Komentář ze dne: 24.05.2012 03:17:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pavel Pech (pajoch.prx@seznam.cz)
Titulek: ....
Zdravím,v hodně věcech jste měl pravdu...ale stejně...neodrazujete tímto i lidi kteří by opravdu chtěli jen a jen pomáhat?a i k té základní pomoci není třeba jakěkoliv kvalifikace...ing?na co...umět jednat s lidmi,mít je rád v těch nejkrajněších podmínkách...o to jde.nemyslím to zle.Pavel

Komentář ze dne: 28.05.2012 09:36:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Hanka (@)
Titulek: No nevím
Jsem sociální pedagog. Jak říká můj manžel, diplomovaný samaritán. Afrika je můj celoživotní cen. Po přečtení tohoto článku jsem získala dojem, že je zcela zbytečné, abych se snažila zapojit do nějakého konkrétního projektu nebo chtěla uplatnit svoje znalosti v Africe. Bojím se totiž, že budu mít šéfa, jako je pan Koreš, který mi hned první den vysvětlí, že jsem úplně k ničemu. Nebo naopak, vykope ze mě i ty nejskrytější rezervy. Ale zkoušet už to raději nebudu, odradil jste mě a tak to asi má být. Slabí odpadnou hned.

Komentář ze dne: 28.05.2012 13:32:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@gmail.com)
Titulek:
Kdyz jsem si precetl komentare Pavla a Hanky, tak jsem si nejdriv myslel, ze pan Nemec vydal puvodni verzi clanku. Nastesti tomu tak neni, a tak sem muzu pouze okopirovat zacatek clanku:
"Musím uvést na správnou míru to, co mi pár komentářů vytýkalo neprávem, totiž že se snažím lidi s dobrou vůlí odradit od práce v Africe. Naopak, jeďte do Afriky a pomáhejte, pomáhejte ze všech sil těm nejchudším, a nedejte se zviklat neúspěchem nebo zesměšňováním. Pomoc musí stát na charakterních a čestných lidech, na poctivosti, na milosrdenství a na sebeobětování."
Tahle slova jsou mirena predevsim na Vas Hanko a na Vam podobnym. V clanku je jeste receno, ze musite znat sve kvality a umet se prosadit. Tenhle clanek Vas prece musi vyburcovat a ne zdeptat!!!
Pavle, mit lidi rad, to je preci zakladni slusnost, ale hladoveho nenasyti.

Komentář ze dne: 26.06.2012 09:27:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Marie Imbrova (marie.imbrova@post.cz)
Titulek: pozdrav
Pane Kores, vase clanky se mi libi, byt si je nectu pravidelne. Vzhledem k tomu, ze jsem z tohoto pochopila, ze sidlite v Usti, rada bzch se s vami prilezitostne nekde setkala.
S pozdravem
Marie Imbrova
www.imbrova.cz

  
Komentář ze dne: 27.06.2012 12:22:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@gmail.com)
Titulek: Re: pozdrav
Pani Imbrova, takova nabidka se samozrejme neodmita a ja si ji velice vazim. Muj soucasny program ted ponekud zaskocily udalosti v Kadune a tak si nejsem jisty, kdy se dostanu domu. Kontakt na Vas mam, urcite se ozvu jakmile se zdejsi situace uklidni a verim, ze i Vy si nejdete chvilku casu ve Vasem nabitem programu.
S pozdravem,
Karel Kores

Komentář ze dne: 11.03.2013 23:04:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Montgomery (montgomery.burns@gmx.us)
Titulek:
Pekny clanek,

jen si myslim, ze skatulkovat lidi timto zpusobem neni uplne idealni. Preci jen jde o to, ze tyto lide jsou vzacnosti. Svim zpusobem uslechtilim druhem, ktery se lisi od ostatnich. Kazdy tento clovek by mel byt nasmerovan tam kde by nejvice mohl pomoci a dostalou svou sanci pomoci. Nemusi mit vystudovano x skol, byt profesionalem v oboru atd. Jde preci o to ze kazdy clovek se muze aklimatizovat a najit si svou vlastni uzitecnou cestu. Staci jen kdyz ma nezlomnou vuli a viru v to co dela :)

  
Komentář ze dne: 18.03.2013 23:38:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@gmail.com)
Titulek: Re:
Ano, souhlasim, ze kdo ma nezlomnou vuli a viru v to co dela, by si mel zaslouzit obdiv! Tedy za predpokladu, ze cilem toho usili je obecne dobro, treba pomoc chudym (v tom si jiste zaslouzi obdiv novy papez). Ale opravdu si myslite, ze kdyz se nekdo "pasuje" do role dobrovolnika, automaticky se z neho stava "uslechtily druh"??? Pockejte s hodnocenim, protoze ne podle slov, ale podle cinu je poznate (a to plati i pro Frantiska) :)

Komentář ze dne: 21.02.2014 13:50:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval základní pravidla slušnosti! Byl zcela anonymní a bez názorové hodnoty. Ve stručnosti chtěl asi autor sdělit, že pan Koreš by se svými názory neměl vykonávat rozvojovou pomoc. Redakce

Komentář ze dne: 25.08.2015 12:00:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Peter (Petrik1970@post.cz)
Titulek: no...neviem
Dobry den,z toho,co som sa docital,si myslim,ze najrozumnejsie asi bude ak vsetci zostaneme doma a este lepsie by bolo keby ste vsetkych dobrovolnikov poslali odtial prec pretoze z toho Vasho triedenia povah ludi ste tam asi jediny najchytrejsi a najmudrejsi.Dobry clanok na to,ako odradit ludi od dobreho umyslu a ochoty pomahat.Tak vela stastia a s vasimi kvalitami Vam odporucam kandidovat na nejaky vyssi post.S pozdravom Peter M.

Komentář ze dne: 28.04.2016 22:45:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petra (mppp85 @seznam.cz)
Titulek:
Koukám, že je celkem těžký se stát se dobrocinnym člověkem v Africe :(
To aby měl člověk nasetreny statistice. ....Rada bych pomohla, dala dětem lásku a lidskou Pomoc. Petra

  
Komentář ze dne: 12.06.2016 00:21:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Karel Kores (karel.kores@gmail.com)
Titulek: Re:
Petro,

V Africe je velka spousta lidi, kteri nejen chteji, ale i pomahaji - chudym, nemocnym, starym i detem, a to jen a jen z ciste lasky. Ale nam, kteri do Afriky jdeme, nam jde preci o to, aby ta pomoc byla co nejefektivnejsi, aby neskoncila jen zvanenim o nasi dulezitosti. Vsichni preci milujeme deti a chceme pomahat, ale vysledek musi byt videt!!!

Zacinam projekt na ochranu Bamaka (Mali) pred povodnemi. Vlastne se jedna o upravu potoku a potucku, ktere usti do reky Niger a v dobe destu zpusobuji zaplavy hlavne proto, ze do tech vodnich toku lide, kteri bydli na brezich, odhazuji veskere odpadky, ktere pak zabrani vode odtekat. A ted si predstavte, ze tam jakesi ONG (nevladni organizace) usporadaly konference, kde vysvetlovaly lidem, ze hazeni odpadku do vodnich toku je nebezpecne, ale nikdo uz se nestaral, co s temi odpadky, ktere jsou samozrejme denni zalezitosti kazde domacnosti, co s temi odpadky delat. Zakopat? neni misto, jste ve meste. Spalit? Pri tom kvantu plastu by se mistni lide nejspis udusili...

No, a ja to mam ted vyresit. Jiste uznate, ze laska k detem a prosta vule v tomhle asi moc nepomuzou. Ale treba Vam tu o tom zase napisi nejaky clanek, ktery Vas bude motivovat ve Vasi pomoci.

S pozdravem,
Karel Kores

  Hlavní menu

  Pro cestovatele

Letenky do Afriky od Letušky


DOVOLENÁ - Zájezdy do Afriky
Cestovní pojištění
Převody měn
Očkování

  Galerie
Pyramidy v Nuri
Pyramids at Nuri
zobrazení: 2695
známka: 0

  Vyhledávání
Custom Search

  Personalizace
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

  Partnerské servery
Africké listy
ZANZIBAR | Ligurie
active24
Autoatlas | Fotografie | Dárky

Přidejte si naši stránku k oblíbeným (CTRL+D)
Upozornění! Zde zveřejněné články a fotografie jsou vlastnictvím autorů. Pro studijní účely jsou však při uvedení autora volně využitelné.
© Afrika online.cz 2001 - 2019.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.
RSS - článků Atom 0.3 - články RSS - diskuzní fórum

CC