Hlavní stránka

Státy

Tiskové zprávy

Zajímavé odkazy


Zprávy za rok 2001


Společnost přátel Afriky

Zpravodajství na serveru Allafrica.com (angl.)


Vyhledávání (Google)

Tiskové zprávy - 2002

Aktualizováno týdně


3.4.2002

Mír v Angole?

Angolský parlament přijal zákon, který zaručuje bojovníkům UNITA amnestii. Tento pokrok v řešení konfliktu v zemi nastal během jednání armádních činitelů s bojovníky UNITA. Akt tak formálně ukončil dvacetsedm let trvající občanskou válku v Angole. Vše se odehrálo 5 týdnů po zabití Jonase Savimbiho čelního představitele hnutí UNITA.
K jednání o ukončení konfliktu se dostavil i generál Paulo Lukamba Gato, nový vůdce hnutí UNITA. Amnestie se bude týkat všech angolských a zahraničních civilistů a vojáků, kteří se dopustili trestných činů vůči bezpečnosti Angolského státu, omilostněni budou též vězni a dezertéři. Milosti se tak dočká na 50 tisíc členů UNITA.
Přesto v zemi ještě dlouho nebude klid, protože místní vojenští vůdci pokračují v násilí proti obyvatelstvu a jsou zcela mimo kontrolu představitelů obou stran konfliktu.
Další informace na stránkách
Angolské vlády

Rýže pro Afriku

Farmáři v západní Africe obdrží semena nového typu rýže, která poskytuje až 50% úrodu proti tradičním místním druhů. Nová rýže - Nerica - je kříženec afrických druhů s asijskými vysokoprodukčními druhy. The West African Rice Development Association (Warda) oznámila, že novou rýži obdrží země: Benin, Gambie, Guinea, Pobřeží slonoviny, Mali, Nigerie a Togo. Očekává se, že Nerica ušetří až 100 miliónu dolarů za dovoz rýže.
Další informace na stránkách
Warda
19.3.2002

Zimbabwe vyloučeno z Commonwealthu


Zimbabwe bylo na jeden rok pozastaveno členství v Commonwealthu. Ještě včera Jižní Afrika, Nigérie a Austrálie prosazovaly mírnější postup proti Zimbabwe, avšak ztroskotání rozhovorů mezi R. Mugabem a M. Tsvangiraiem učinily konec mírnému řešení. Tsvangirai dále prohlásil, že probíhají odvetné akce proti jeho opoziční straně Movement for Democratic Change (MDC). Včera byl též zavražděn další bílý farmář.
Zítra se též očekává odborová stávka největšího svazu pracujících. Policie ji prohlásila za nezákonou a tak je zítřejší den v Zimbabwe očekáván s velkým napětím.
17.3.2001

Uspíšení reforem v Zimbabwe

Prezident R. Mugabe byl uveden do dalšího šestiletého prezidentského období. Ve své úvodní řeči vyzval k urychlení kontroverzní pozemkové reformy a své vítězství označil za triumf proti "britskému imperialismu". Tato řeč následuje poté, co během své volební kampaně slíbil v případě vítězství, přidělení půdy chudým. Pravděpodobně se však bude jednat o přidělování půdy svým stoupencům.
Sobotní inaugurační ceremoniál bojkotovaly země Evropské Unie, Spojených států a někteří členové Commonwealthu. Opoziční kandidát na prezidentský úřad Tsvangirai řekl, že volby jsou neakceptovatelné. Přesto mnoho států Afriky gratulovalo staronovému prezidentovy. Jižní Afriky se ceremoniálu neúčastnila, ale v pondělí je naplánovaná zvláštní schůzka s oběma kandidáty (Mugabe a Tsvangirai). Jižní Afrika pravděpodobně uzná výsledky voleb, protože Thabo Mbeki řekl, že právo na případnou změnu mají pouze občané Zimbabwe nikoliv okolní svět.
Násilí proti opozičním skupinám a bílým farmářům pokračují a během dvou dnů je hlášeno již několik útoků.
15.3.2002

(Ne)uznané volby v Zimbabwe

Spojené státy americké odmítly uznat výsledky voleb a prohlásily, že neopovídají vůli lidu. Zimbabwe, podle asistenta ministerstva zahraničí USA pro Afriku Walter Kansteiner prohlásil, nemůže počítat s ekonomickou spoluprací USA. Naopak vedoucí pozorovatelské mise Jižní Afriky prohlásil, že:"Jsme názoru, že výsledky voleb lze považovat za legitimní. Neříkámě. že byli svobodné a správné, protože je takto nemůžeme popsat". Pozorovatelé Commonwealthu se zatím nevyjádřili, ale očekává se velmi kritická zpráva. Odborníci na zahraniční vztahy též varovali Jižní Afriku, aby nevyjadřovala podporu a uznání výsledkům voleb v Zimbabwe. V Zimbabwe se zatím začal uplatňovat kontroverzní zákon o činnosti nezávislého tisku a zahraničních korespondentů, kterým omezuje činnost.
13.3.2002

14:00 "Zmanipulované" volby v Zimbabwe vyhrál Mugabe

Konečné výsledky
Mugabe: 1 685 212 hlasů (54%)
Tsvangirai: 1 258 401 hlasů (40%)
Voličů: 3 130 913
Robert Mugabe vyhrál popáté prezidentské volby, které byly označeny jako neregulérní a plné násilí proti opozici. Opoziční prezidentský kandidát Morganem Tsvangirou označil volby za zmanipulované, protože mnoho voličů nemohlo odevzdat své hlasy. Vláda totiž ve větších městech drasticky snížila počet volebních míst. Mugabe, podle Tsvangiry, ukradl vítězství systematickými podvody.
13.3.2002

8.00 Volby v Zimbabwe - Mugabe vede

Po sečtení dvou třetin hlasů, vede dosavadní prezident Robert Mugabe nad opozičním prezidentským kandidátem Morganem Tsvangirou. Mugabe vede asi o 250 tisíc hlasů a podporu získal především ve venkovském prostředí. Ve městech naopak vyhrál Tsvangira.
Předběžné výsledky:
Mugabe - 679 446
Tsvangirai - 545 016
Výsledky jsou známy již v 52 ze 120 volebních okrsků

11.3.2002

Volby v Zimbabwe

Prezidentské volby v Zimbabwe probíhaly tuto sobotu a neděli (9. - 10. 3. 2002). Provázel je obrovský zájem voličů a nedostatečný počet volebních míst. Díky záměru současné vlády nemohly tisíce lidí lidé odevzdat své hlasy. Mnoho lidí, na které se nedostalo v sobotu, nocovalo před volebními místy pod širým nebem, aby další den vystáli dlouhé fronty a odevzdali své hlasy. Opoziční prezidentský kandidát Morgan Tsvangirai proto požádal o prodloužení voleb zimbabwský Nejvyšší soud. Žádost však byla v průběhu dneška zamítnuta. Taktéž dosavadní zimbabwská vláda se postavila proti prodloužení voleb.
5.3.2002

Zimbabwe

Prezident Nigérie vyzval prezidenta
Zimbabwe Roberta Mugabeho, aby odstoupil. Stejné doporučení dostal i od protišpiónážní jednotky své země. Podporu této myšlence vyjádřil i T. Mbeki - prezident Jižní Afriky. Výměnou za odchod Mugabeho by měla být jeho beztrestnost. Zda na tuto výzvu prezident Mugabe přistoupí je nejisté, protože volby má v podstatě vyhrané, díky manipulaci s veřejným míněním a kontroverzním zákonům na ochranu jeho osobnosti a novinářské činnosti. Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) varuje v této době  před cestami do Zimbabwe před a v průběhu nadcházejících prezidentských voleb, které se budou konat 9. a 10.března. "Předvolební kampaň je po celém Zimbabwe ve znamení násilností, jejich zintenzivnění a přenesení také do větších měst a turistických center (včetně oblasti Viktoriiných vodopádů) lze očekávat s blížícími se volbami. V případě, že se čeští občané přesto v této době ocitnou v Zimbabwe, doporučuje se věnovat maximální pozornost bezpečnostní situaci především v oblastech mimo hlavní město a kontaktovat před či v průběhu cesty Velvyslanectví ČR v Harare."

Nigérie

Další varovná zpráva MZV: "Vzhledem k napjaté situaci v největším nigerijském městě Lagosu doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí případným cestovatelům kontaktovat před zahájením cesty do
Nigérie  velvyslanectví ČR v Abuji pro nejnovější informace o vývoji situace. V současnosti panuje v ulicích Lagosu díky silnému nasazení armády klid, situace se nicméně může opět změnit k horšímu. Hlavní zásadou je opouštět letiště jen za doprovodu známého člověka, nepohybovat se po městě po setmění a zdržovat se pokud možno jen v částech zvaných Victoria Island a Ikoji."

Ghana

Do třetice je tu další zpráva MZV. "V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v Akkře doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí českým občanům cestujícím do
Ghany dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření, zejména upozorňuje na nebezpečí pohybu ve městě po setmění. Současně doporučuje před každou cestou kontaktovat ohledně vývoje aktuální bezpečnostní situace Velvyslanectví České republiky v Akkře na adrese: accra@embassy.mzv.cz ."

Madagaskar

Madagaskarská opozice obsadila dvanáct klíčových ministerstev země. K tomu jí pomohl dav příznivců. K akci se opozice rozhodla poté, co Marc Ravalomanana prohlásil, že armáda stojí na jeho straně. Ravalomanana byl protikandidátem současného prezidenta Didiera Ratsiraka v prosincových volbách. Ravalomanana považoval volby za zmanipulované a prohlásil se jejich vítězem. Od té doby jsou hlášeny nepokoje, především z hlavního města země. Ratsiraka již není ve svých postojích tak příkrý, říká, že žádný kandidát nedosáhl nadpoloviční většiny a podle něj by se mělo konat druhé kolo voleb. Šest guvernérů Madagaskaru, kteří neuznávají Ravalomanana, navrhli za nové hlavní město Tamatave ležící na pobřeží Indického oceánu.

Angola

Angola má v současné době velkou naději na urovnání politické situace v zemi poté, co byl zabit šéf protivládní vojenské skupiny UNITA Johanes Savimba. Cesta k mírovému řešení nebude jednoduchá. Vládní vojska ovládájí pouze velká města a většinu země okupovala UNITA. Navíc, nástupcem Savimbiho se stal generál Paulo Lukamba, známý jako generál "Gato", který je zastáncem tvrdé linie uvnitř UNITA.  UNITA byla během "studené války" podporována západním blokem v boji proti levicově orientované vládě. Po rozpadu sovětského bloku se zemi naskytla šance vyrovnat se s minulostí. V roce 1992 byly uskutečněny celonárodní volby, ve kterých UNITA propadla a odmítla akceptovat jejich výsledky. Země se pokusila najít ještě jedno řešení v roce 1994 během mírového jednání v zambijské Lusace, ale v roce 1998 již byla zase Angola v občanské válce. UNITA svou armádu financuje z těžby diamantů. Ropné bohatství ovládá zase oficiální vláda. Ropu vyváží do USA jako 8.největší dodavatel. Přesto je Angola nejchudší zemí Afriky. Během 25 let trvajících bojů  zemřelo v zemi více jak 300 000 lidí. 
Internetové zdroje: Angola Peace Monitor
                                UNITA PRESS
                                www.angola.org
25.2.2002

Šéf UNITA byl zabit

V pátek byl zabit při přestřelce s vládními vojáky čelní představitel UNITA Johanes Savimba. Stalo se tak poblíž města Lucusse v provincii Moxico. Vláda
odvysílala záběry jeho těla ve státní televizi a vyzvala vzbouřence UNITA, aby ukončili svůj dvacetiletý boj. UNITA však podle sdělení s boji končit nechce.

Situace v Zimbabwe

Hodnotit situaci v Zimbabwe pod vedením Roberta Mugabeho je velmi smutné, Mugabe je typickou ukázkou touhy člověka po moci - divadelním představením se smutným koncem, které ukazuje, jak ve fungující demokracii přicházejí na svět noví Hitlerové či Stalinové. Jeho posledními činy jsou pošlapávány i poslední zbytky svobody a nadcházející volby je možné považovat za zmanipulované ještě před vhozením prvního volebního lístku. V zemi panuje strach, jakákoliv opozice je potlačována nezákonností, vraždami a zastrašováním. Neloajální pozorovatelé a zahraniční novináři byli ze země vyhoštěni. Po vyvlastňování farem bílých Zimbabwšťanů je v zemi ještě více bezdomovců než před tím. Zemi hrozí hlad a po volbách pravděpodobně i exodus.
18.2.2002

Nervozita před volbami v Zimbabwe narůstá

Jan P. Novák - Zdroj MF Dnes 18.2.2002 - Načtení tiskové stránky při 28.8 kBps - cca 30 s.
Dodatek: Evropská Unie uvalí sankce na Zimbabwe a odvolala své volební pozorovatele.
8.2.2002

Rozvojová pomoc pro Afriku

V minulých dnech proběhlo v New Yorku Světové ekonomické forum. Na něm kanadský premiér Jean Chrétien oznámil, že skupina nejvyspělejších zemí G-8 vytvoří fond se základním jměním 500 miliónů amerických dolarů. Tyto peníze by měly být určeny na podporu reforem v Africe. Hlavními cíly těchto reforem bude: dosáhnout trvalého míru, adresná pomoc při epidemiích, posílení demokracie, otevření obchodu a příliv investic.
Afrika by se po uskutečnění těchto plánů měla stát spoluautorem vlastního rozvoje. Jean Chrétien též přislíbil, že kromě zmíněné pomoci, na které se bude Kanada podílet, otevře své trhy pro africké zboží. Podle něj by nemělo smysl podporovat Afriku, kdyby nemohla své zboží uplatnit na západních trzích. Podle něj budou peníze velmi dobrou investicí pro africké partnery.
Jihoafrický prezident Thabo Mbeki, senegalský prezident Abdoulaye Wade a mozambický premiér Pascoal Mocumbi vyjádřili těmto snahám velkou podporu.

Botswanská vláda stupňuje tlak na Sany

Botswanská vláda oznámila, že již nadále nebude podporovat
Sany, kteří žijí v centrální oblasti Kalahari. Jedná se o přerušení dodávek vody a jiného nezbytného servisu, jako je například základní zdravotní péče. Toto opatření má přimět původní obyvatele, aby se přesunuli do nově vybudovaného tábora stovky kilometrů od místa, kde nyní žijí. Sanové, kteří zatím žijí svým nomadickým způsobem života, nechtějí svůj životní styl opustit. Tento konflikt mezi Sany a vládou se táhne již několik let.

Blair a vize nové Afriky

Tony Blair je v současné době na oficiální státní návštěvě 4 zemí západní Afriky (Senegalu, Siery Leone, Ghany a Nigérie). Tony Blair v Nigérii slíbil, že nastane nová éra vztahů mezi Afrikou a vyspělými zeměmi.

Mandela proti AIDS

Mandela vyzval k intenzivnějšímu boji proti AIDS v Jižní Africe. Podle officiálních zpráv je virem HIV nakaženo 11% populace Jihoafričanů. Pouze 10% těhotných matek, které jsou nakaženy AIDS, bere léky, které brání přenosu infekce na plod.

Madagaskar v krizi

Dne 16.12.2001 proběhly prezidenské volby na Madagaskaru. Výsledky voleb však opozice neuznala a vyzvala k protestům proti vládě. 7.1.2002 začaly první velké demostrace. 16.1.02 proběhlo přepočítávání výsledků a 25.1.02 byly potvrzeny předchozí výsledky. 28.1.02 vyhlásila opozice generální stávku, která probíhá již 10. dnem. Včera ministr obrany prohlásil, že armáda nenechá zemi padnout. Přesto hlavní město Antananarivo připomíná město duchů. Opozice stále vyzývá vládu k dialogu, ta však zatím nijak nereaguje.

Belgie lituje vraždy Lumumby

Belgie upřímně lituje vraždy prvního premiéra dnešního DR Konga Patrice Lumumby v roce 1961. Belgie se tak přiznala k účasti na tomto zákeřném politickém činu.
P. Lumumba byl do čela země zvolen v roce 1960 jako první premiér po získání nezávislosti na Belgii. Tento charismatický vůdce byl však po 4 měsících vlády zavražděn. Vražda se odehrála v provincii Katanga, kam odjel urovnávat pořádek v zemi se svými politickými odpůrci. Belgie pro tuto vraždu poskytla logistické zázemí. Lumumba byl totiž kontroverzní osoba. Podle jedněch africký liberál, podle jiných prosovětský agitátor.

Mugabe omezil svobodu v zemi

Zimbabwský prezident Mugabe prosadil v parlamentu zákony, že v zemi nebudou trpěni stálí korespondenti zahraničních novin, jeho osoba a činy se nesmí kritizovat a nezávislý tisk si musí opatřit povolení k činnosti od vlády.
5.2.2002

V Lagosu zavládlo násilí

Již pět dní se vojenské oddíly snaží udržet v hlavním městě Nigérie pořádek. Ve město vypukly etnické nepokoje poté, co v residenční čtvrti muslimů vybuchl muniční sklad. Současný počet obětí výbuchu muničního skladu se odhaduje na 1000.
Po této tragické události se v sobotu rozpoutalo násilí mezi Joruby a Hausy. Po těchto událostech tisíce lidí opustily své domovy. K nepokojům došlo tak, že se ve městě začalo mluvit o možném teroristickém útoku na muniční sklad. Čtvrť, kde muniční sklad stál obývali muslimští Hausové ze severu země. V hlavním městě žijí především Jorubové, jih Nigérie je jejich tradiční domovinou.
V současné době se ve městě potuluje spousta gangů vyzbrojených mačetami. Mhoho lidí při řádění těchto gangů zahynulo a bylo zraněno. Počet obětí tohoto řádění se odhaduje na 55. Gangy zapálily i mnoho domů.
21.1.2002

Tragédie obyvatel Gomy pokračuje

Žhavá láva po výbuchu sopky Nyiragongo způsobila výbuch čerpací stanice. K výbuchu došlo ráno při krádeži benzínu, kdy unikající benzín pronikl k žhavému magmatu přes již chladnou slupku. Výbuch podle prvních odhadů zabil 50 až 60 lidí. Ostatní v panice z místa činu prchali. Výbuch byl natolik mohutný, že byl slyšet po celém městě.
Do města se též vrací mnoho uprchlíků z Rwandy, kteří před živlem chvatem opustili své domovy. Pozorovatelé však nadále varují před další možnou erupcí. Sopka se však v posledních dnech značně uklidnila, lávové proudy se dále nerozšiřují a též ochabuje i seismická aktivita. Přesto pod ztuhlým povrchem láva z Nyiragongo nadále proudí do jezera Kivu.
V okolí města Goma dále hrozí nedostatek pitné vody, protože hlavní zdrojnice vody - jezero Kivu - je kontaminováno anorganickými sloučeninami uvolněnými z lávy. Voda Kivu je v blízkosti města v podstatě jedovatá. Pitná voda se nedostává k půl miliónů lidem a pitím závadné vody hrozí obyvatelům města cholera. Do oblasti již dorazila první humanitární pomoc.

Nové fotografie z místa neštěstí naleznete na adrese:
http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/africa/newsid_1772000/1772326.stm
Popis kudy se lávové proudy ze sopky Nyiragongo valily naleznete na: http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/africa/newsid_1773000/1773206.stm

Dakar

Pěkné hodnocení a průběh z rally Dakar najdete ve sportovní rubrice
světu.namordo.cz.

Afrika sleduje kroky prezidenta Mugabeho

Prezidenti Ghany a Jižní Afriky kritizují prezidenta Zimbabwe za stupňující se tlak na opoziční síly v zemi.
16.1.2002

Nejstarší lidé pocházejí z Afriky

V článku z
10.1.2002 Jazykové skupiny Afriky jsem zmínil, že Afrika je kolébkouVývojový strom hominidů celého lidského společenství. V poslední době se na podporu této vědecké teorie objevily další důkazy. Ve světově proslulé Sterkfontein Caves ležící na sever od Johanesburgu se našly nejstarší ostatky hominidů. Jedná se o fragmenty lebky a paže přibližného stáří 3,5 miliónů let. 
Objev v této jeskyni je tak starší o 200 000 let, něž poslední zdejší objev hominida z roku 1996, který dostal označení "Malá noha". Malá noha patřila k rodu Australopithecus. Nový objev se však dosud nepodařilo přesně zařadit.

Východní Afrika je vůbec bohatá na nejstarší známé hominidy. Nejznámější naleziště jsou v Keni, Etiopii a Tanzánii. Zdejší naleziště dokládají existenci těchto stvoření již v době před 6 milióny let. Na základě podrobných rozborů molekul DNA (deoxyribonukleové kysely - nositelka dědičné informace) lidí, opic a lidoopů (šipmanze) došli vědci k závěru, že vývoj hominidů započal asi před 7 milióny let. Tuto teorii však rozložily poslední objevy z Etiopie a Keni, které vývojové oddělení hominidů od opic řadí o další dva milióny let do historie.

Z Jižní Afriky byl též (dne 10.1.2002) doložen objev nejstaršího známého uměleckého díla. Toto abstraktní dílo bylo vytvořeno v době před 70 tisíci lety. Dílo bylo nalezeno v pododbě dvou kousků okru. Objev byl učiněn v jeskyni na pobřeží Indického oceánu v jižním Kapsku. Dosavadní umělecká díla byla známa z Euroasie (Francie) a byla datována do období před 35 tisíci lety. Předmět nese geometrické tvary vytvořené v určitém systému, takže je předpoklad, že nevznikly náhodně, ale se záměrem zdobit. Okr byl též pokryt jemnou vrstvou Nejstarší známé umělecké dílo - obr. BBC pigmentového prášku. Předmět byl nejprve tvarován do své budoucí podoby a pak dekorativně ozdoben. Tímto objevem byly upraveny dosavadní teorie, že moderní lidé začaly kulturně žít a abstraktně myslet asi před 40 tisíci lety.  Jak informoval časopis Science, kulturně žít začali tedy mnohem dříve. 

Homo sapiens se objevil před 150 000 lety. 
Okr je forma železné rudy a často je a byl v Africe používán jako barva pro zdobení těla, tkanin či předmětů. 

6.1.2002

V Nigérii byla uskutečněna první poprava podle práva šaria

V
Nigérii byl oběšen dvacetisedmiletý muž za trojnásobnou vraždu . Původně měl být ubodán, protože tímto způsobem ze světa zprovodil své oběti - ženu a její dvě děti. Vládní představitelé státu v Kaduně však trest upravili, přotože se báli nepokojů, které vznikly mezi muslimy a křesťany při zavádění práva šaria. Tehdy zahynulo na 2000 lidí. K zločinu Sani Yakuba došlo během loupeže, kterou uskutečnil v jejich domě v severní provincii Katsina asi 290 km severně od Kaduny. 
V sousedním státu Sokoto byla k trestu smrti ukamenováním odsouzena dívka za mimomanželský sex, ačkoliv byla znásilněna.

Půdní reformy jsou populání

V Zimbabwe se nezákonné činy prezidenta Mugabeho setkávají s velkou podporou. Lidé, kterým byla přidělana půda, označují Mugabeho za "syna božího". Tato půdní reforma 
pravděpodobně přinese v březnových volbách prezidentu Mugabemu znovuzvolení.
3.1.2002

Zambie má nového prezidenta, nepokoje pokračují

Včera byl slavnostně uveden do funkce nový prezident
Zambie Levy Mwanawasa. Jeho jmenováni opoziční strany bojkotovaly, protože volby považují za zmanipulované a neregulérní. Podle oficiálních výsledků získal Mwanawasa za MMD 29.16% hlasů, Mazoka za UPND 27.15% hlasů, Tembo z FDD 13.16% hlasů, zbylých 30.53% získali ostatní kandidáti.
Mwanawasa při své včerejší řeči vyzval, aby výsledky nebyly zpochybňovány, protože vyšly ze svobodných voleb a kdo je znevažuje nectí zákon, a tak s ním bude též naloženo. Mwanawasa je spřízněný s již minulým prezidentem F. Chilubou, je mu 53 let a v letech 91 až 94 byl víceprezidentem. Je křesťan a právník s podlomeným zdravým po těžké autonehodě před 10 lety.
Nová volba prezidenta byla v Zambii očekávána s velkým napětím, protože mnoho lidí věřilo ve změnu, dokonce i místní tisk se k volbě nestaví příliš nadšeně. "Levy Mwanawasa je prezident Fredericka Chiluby, Chiluba pro Chilubu" napsal zambijský The Post. Chiluba prý tak získal "svůj" třetí termín. Po oficiálních výsledcích se zvedla vlna nespokojenosti a násilných protestů. Policie zatkla na 34 lidí. Opozice však vyzývá k pokojnému, ale vytrvalému bojkotu voleb a připravuje sérii protestů po celé zemi. Situace v zemi je velmi napjatá. Policie dokonce uklidila v Lusace všechny hlavní třídy, aby demostranti nemohli nepořádek a kamení použít proti ní. Podle svědků prý ještě nikdy nebylo ve městě tak čisto. Na klidu nepřidala ani zpráva hlavní místní organizace monitorující volby, že má jasné důkazy o jejich manipulaci. Pozorovatelé Evropské Unie též deklarovali "množství anomálií" a prý panovalo mnoho nejasností mezi volbami parlamentními a prezidentskými, konkrétně se jedná o údajné machinace s volebními legitimacemi.

Výtah z projevu nového prezidenta si můžete přečíst v anglickém jazyce na BBB News.
2.1.2002

Co se odehrálo v čase vánočním na černém kontinentu

Volby v Zambii, Ebola, Mugabe a šílený hroch

V
Kongu a Gabonu se šíří Ebola
Světová zdravotnická organizace oznámila, že na hranicích mezi Gabonem a Kongem zemřelo na Ebolu 22 lidí. Okolo 200 lidí se dostalo do kontaktu s nakaženými. Deset procent z nich již po třítýdenní izolaci opustilo karanténu.

Mugabe začal rozdělovat ukradenou půdu 
V Zimbabwe se začala rozdělovat půda násilně zabraná bílým farmářům. Noviny již uveřejnily jména 100 tisíc osob, kteří tuto půdu dostanou přidělenou. 

Šílený hroch

Na stránky světových deníků se dostal i hroch, který blízko města Zomba v Malawi ničí úrodu. Prý se mstí za zabití svého partnera, který devastoval pole před ním. 

Volby v Zambii

Asi nejdůležitější událost vánočních svátků.
Úvod
Zambie, ačkoli velmi bohatá na zásoby mědi a kvalitní podmínky v zemědělské výrobě, se od dob získání nezávislosti v roce 1964 potýká s poměrně zaostalou ekonomikou. Špatný managment a vysoká korupce udělala za 35 let své. Během posledních 10 let vlády prezidenta Frederika Chiluby se odrazila ode dna. Přesto Zambii stál experiment se socializmem pod prezidentem Kennethem Kaundou poměrně dost a stát bude i nadále. V roce 1991 však vyhrál volby Chiluba se svou politickou stranou - Movement for Multiparty Democracy (MMD). Po volbách byly nastartovány některé reformy, které přinesly zemi určitou naději. Bohužel, ekonomicky silnější země, jako je Jižní Afrika a dříve Zimbabwe, zemi po otevření trhu doslova převálcovaly. V současné době nemá většina lidí ani 30 dolarů na měsíc. 
Volby
Historicky třetí svobodné volby proběhly 27.12.2001 a probíhaly mezi 6. a 18. hodinou místního času. Voliči mohli vybírat mezi 11 kandidáty, ale favorité byli pouze dva, Levy Mwanawasa a Anderson Mazoka. Současný prezident Frederick Chiluba již nemohl kandidovat. Dvě pětiletá volební období mu již uplynula. Přesto se před volbami pokusil změnit Ústavu a žádal Parlament o třetí pětiletý termín. To však vyvolalo silnou nesouhlasnou reakci většiny obyvatel Zambie a prezident od svého požadavku ustoupil. 
K volbám se registrovalo na 2,6 milionů voličů z 11 milionové populace. Pozorovateli byli Commonwealth, Evropská Unie, Organisation of African Unity, Southern Africa Development Community, US Carter Center. Předběžné výsledky byly oznámeny následující den. V neděli 30.12.2001 se opoziční vůdce A. Mazoka prohlásil za vítěze voleb. Odvolal se na zjištění pozorovatelů Evropské unie, kteří mu podle předběžných výsledků přisoudili 36% hlasů, L. Mwanawasovi pouze 23% hlasů. Těmto výsledkům však vládní činitelé nevěřili. Předběžné výsledky byly velmi těsné, přesto však hovořily ve prospěch Mazoky. Oficiální výsledky byly uveřejněny až ve středu 2.1.2002. 
Výsledky
Oficiální výsledky byly oznámeny až dnes. Aby to nebylo tak jednoduché, vše bylo právě naopak. Volby vyhrál L. Mwanawasa. Celkově získal 503 590 hlasů, jeho soupeř A. Mazoka získal 468 812 hlasů. Ten okamžitě prohlásil volby za zmanipulované a rozhodl se je bojkotovat. Zároveň předal podnět k prozkoumání voleb. Nejvyšší soud má čas prozkoumat podnět, protože podle Ústavy bude prezident oficiálně jmenován až za 14 dní po skončení voleb. Ještě v úterý propukly v ulicích Lusaky nepokoje a policie proti davu použila slzný plyn, protože demonstranti proti nim házeli kamením a klacky.
Jak vše nakonec dopadne, Vás budeme informovat.