4.ročník festivalu divadelních setkání

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

(8.-15.dubna 2005 v Praze, Hradci Králové, Brně, Pardubicích a Liberci)

PROGRAM

(lze si ho též stáhnout v PDF - 101kb)

PRAHA

 

Pátek 8.4.2005

20.00 - Po Vltavě do Afriky - komponovaný pořad Českého rozhlasu 3 -Vltava.

Imaginární cesta na černý kontinent s Lucií Němečkovou, Michalem Lázňovským, Addou Keddamem a Hynkem Pekárkem. Uslyšíte i rozhlasovou inscenaci hry Konžana Cayi Makhélé Bajka o lásce, pekle a márnici.

Sobota 9.4.2005

10.00 – Městská knihovna na Smíchově – Tam, kde rostou banány

Veselá pohádka, ve které se děti dozvědí o životě v Africe, zahrají si na africké hudební nástroje a zatančí si na africkou hudbu. Hraje TukuTiko - umělecká skupina studentů z Namibie, Ugandy a ČR. Pro děti od 3 do 6 let.

Pořádá Multikulturní centrum Praha a občanské sdružení Cultura Africa.

Městská knihovna v Praze, pobočka Smíchov, Náměstí 14. října 83/15, Praha 5.

Spojení: metro B Anděl, tram. 4,7,10,14 (zastávka Zborovská) 6,9,12 (Arbesovo náměstí).

18.00 – Divadlo Na Prádle – Jaroslav Balvín - FOTOGRAFIE:

Afričtí studenti v ČR - PŘED 25 LETY –vernisáž

Známý a uznávaný fotograf menšin poprvé uceleně představí své fotografie českých Afričanů.V roce 2004 na výstavě v Parlamentu České republiky vzbudily mezi vystavenými fotografiemi ohlas černobílé snímky zahraničních studentů, které autor fotografoval před 25 lety ve Studijním středisku Univerzity Karlovy v Zahrádkách u České Lípy. Mezi studenty byla i řada Afričanů z různých států afrického kontinentu. Vystavené fotografie tehdejších afrických studentů, z nichž mnozí v naší republice také zůstali nebo zde plní různé odborné a diplomatické úlohy, jsou nejenom milou vzpomínkou. Měly by upozornit na to, že my Češi se můžeme obohacovat i jinými národy a národnostmi. A to nejenom jejich kulturou, ale i krásou. Tou, která snad z vystavených snímků diváky a pozorovatele výstavy zaujme a upoutá.

 

19.30 – Divadlo Na Prádle – Caya Makhélé: Bajka o lásce, pekle a márnici

Divadelní představení.Česká premiéra nejslavnější hry současného francouzského autora konžského původu v překladu M.a M.Lázňovských. Romantika a krutá realita, vášeň a černý humor. Papis Nyass na exotické bubny - živě! Hrají: M. Delišová, J. Saic, K Březinová, R Pomajbo a Papis Nyass. Režie: P.Hruška.

Magicky laděný příběh bezdomovce Makiadiho, jehož touha po lásce zavede až k branám márnice… Na jeho strastiplné cestě k poznání své lásky ho provází Artinem (mladá žena, která hledá naplnění), Motema (žena, jejíž jméno je symbolem lásky a děvčátko, které je v márnici jako doma) a Ogba (muž mnoha tváří). Tajemnou a hravou atmosféru celého příběhu navodí především Papis Nyass z Gambie alias Mokonzi Jamuziky (muž s předtuchou) svou hrou na africké bubny.

Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1. Tel.: 257 320 421, e-mail: pokladna@napradle.cz

 

Neděle 10.4.2005

19.30 – Divadlo Na Prádle – Reza de Wet – Jelena

Čtení ze hry jihoafrické autorky, volné pokračování Čechovova Strýčka Váni - první uvedení. Překlad a režie Petr Štindl. Čtou: Kristýna Maděričová, Gabriela Pyšná, Ctirad Göetz, Adda Keddam a další.

Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1. Tel.: 257 320 421, e-mail: pokladna@napradle.cz

 

Pondělí 11.4.2005

17.00 – Slovenský institut v Praze – Rozprávky z čiernej Afriky

Scénické čtení z knížky Marka Vadase Rozprávky z čiernej Afriky s originální africkou hudbou a za osobní účasti autora. Knížka získala slovenské ocenění Nejlepší dětská kniha podzimu 2004 a je nominována na ocenění Nejlepší dětská kniha roku 2004. Čte přední slovenský herec Richard Stanke, známý také z hostování z Divadla Na zábradlí v Praze, Národního divadla v Brně a HaDivadla v Brně.

 Slovenský institut v Praze, Jilská 40/16, Praha 1.

 

Úterý 12.4.2005

18.30 – Francouzský institut v Praze – Kossi Efoui

Setkání s dramatikem z Toga a jeho českými překladateli, Michlem Lázňovským a Janem Tošovským u příležitosti vydání dvou Efouiho her v edici Současná hra Divadelního ústavu. Kossi Efoui je jedním z čelných představitelů afrických dramatiků let osmdesátých 20.století, kteří se významným způsobem zasadili o vznik současného „afrického dramatu“. Po Koffim Kwahulém, Cayovi Makhélém a Josém Pliyovi (jejich hry též vyšly v minulých letech v edici Současná hra Divadelního ústavu) tak budete mít šanci poznat další z originálních podob současné frankofonní dramatiky subsaharské Afriky.

20.00 – Francouzský institut v Praze – Pocta Richardu de Medeirosovi

Setkání se zakladatelem moderní beninské kinematografie moderuje filmolog David Čeněk.  Promítání celovečerního filmu Le nouveau venu (Nově příchozí, 1976, 87min.) a dokumentu Teke, hymne au Borgou (o tzv. tanci holí, 1972, 20min.).

Tlumočeno do češtiny. Francouzský Institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1.

 

21.30 - Český rozhlas 3 - Vltava – Kossi Efoui Převozníkův malý bratr

Premiéra rozhlasové inscenace hry francouzského dramatika pocházejícího z Toga.

Hrají:Barbora Hrzánová,Michal Zelenka a David Novotný. Překlad: Michal Lázňovský,dramaturgie: Hynek Pekárek,režie: Lída Engelová.

Středa 13.4.2005

20.00 – Divadlo Na Prádle (kavárna) – Zdeněk Vodička Zdání o čase

Básně vonící dálkami recitují: Kateřina Březinová, Petr Křiváček, Lukáš Král. Na africké bubny hraje: Jacques Bankanza Moliba (Kongo). Režie: Petr Hruška.

Světy čísel, peněz a veršů si možná nejsou tak vzdálené. Snad dokonce leží vedle sebe dost blízko, takřka na dosah. Určitě tomu tak je v životě dr. Zdeňka Vodičky, autora mnoha básnických sbírek především o lásce, o krásných místech, o krásných lidech, které měl možnost vidět a poznat díky své občanské profesi. Jeho básně vznikaly především po večerech v hotelových pokojích při obchodních cestách po celém světě. Během večera zazní především verše inspirované Francií a Afrikou, ze sbírek Oříšky Popelčiny, Balady africké, Les visages noirs, Černý plamen, Krajina velkého smutku.

Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1. Tel.: 257 320 421, e-mail: pokladna@napradle.cz

 

Čtvrtek 14.4.2005

10.00 – Katedra divadelní vědy FF UK (učebna č. 429) – Přednáška Sylvie Chalaye

V rámci cyklu Kapitoly ze současného divadla frankofonní subsaharské Afriky. Sylvie Chalaye je uznávaná francouzská teatroložka, publicistka, profesorka na Univerzitě Rennes 2 a Paris III, autorka několika knih o divadle frankofonní subsaharské Afriky.

 

11.45 – Katedra divadelní vědy FF UK (učebna č. 429) – Kossi Efoui

Diskuse s francouzským dramatikem a filosofem z Toga.

Tlumočeno do češtiny. FF UK, Palachovo náměstí, Praha 1.

 

17.00– divadlo Viola Praha – Kossi Efoui Převozníkův malý bratr

Scénické provedení rozhlasové inscenace - česká premiéra. Hra francouzsky píšícího dramatika a filosofa z Toga je plna moudrého poznání, humoru, ale i básnické fantazie. Originalita myšlení i počínání Efouiho černých hrdinů však má s naší evropskou zkušeností mnoho společného. V rámci dramaturgické řady Rozhlasová hra na jevišti. Tentokrát se před mikrofonem představí neuvěřitelně dynamická, hrající i rapující sestava mladých herců Bára Hrzánová, David Novotný a Michal Zelenka. Přeložil Michal Lázňovský, hudební spolupráce Petr Mandel, výprava Ivo Žídek, rozhlasová i jevištní úprava Lída Engelová.

Viola, Národní třída 7, Praha 1. Tel. 224 220 844, http://www.divadloviola.cz

 

Pátek 15.4.2005

14.00 – Malý sál Divadelního ústavu – Africké perspektivy české kultury ?

Kulatý stůl časopisu Svět a divadlo na ožehavé téma tzv. multikulturnosti české společnosti, diskuse za účasti odborníků, zahraničních hostů, politických činitelů i laiků. Moderuje šéfredaktor Sad Karel Král.

Divadelní ústav v Praze, Celetná 17, Praha 1.

18.00 – Divadlo Na Prádle – Beninská noc

Čtení ze hry beninského autora Josého Pliyi Komplex dobrodince (čtouVladimíra Striežencová, Jana  Pidrmanová, dramaturgie Lucie Málková, překlad a režie Jan Tošovský), kulturní vystoupení Beninčanů žijících v ČR, beninská kuchyně, africká diskotéka, prezentace Sdružení beninských občanů v ČR a dalších s Beninem svázaných organizací.

Divadlo Na Prádle, Besední 3, Praha 1. Tel.: 257 320 421, e-mail: pokladna@napradle.cz

 

HRADEC KRÁLOVÉ

 

Pondělí 11.4.2005

19.00 – Podkroví Klicperova divadla – ěk Vodička Zdání o čase

Básně vonící dálkami recitují: Kateřina Březinová, Petr Křiváček, Lukáš Král. Na africké bubny hraje: Jacques Bankanza Moliba (Kongo). Režie: Petr Hruška. Divadlo Na Prádle.

Klicperovo divadlo, Dlouhá 99, Hradec Králové. www.klicperovodivadlo.cz

Úterý 12.4.2005

11.00 – Univerzita HK – Kossi Efoui

Setkání s dramatikem z Toga.

Tlumočeno do češtiny. Univerzita Hradec Králové – Nová budova,ul. Hradecká.

Středa 13.4.2005

19.30 – Podkroví Klicperova divadla – Djibril Diop Mambéty Hyeny

Senegalské filmové zpracování Dürrenmattovy hry Návštěva staré dámy.

Klicperovo divadlo, Dlouhá 99, Hradec Králové. www.klicperovodivadlo.cz

 

 

LIBEREC

Pondělí 11.4.2005

11.00 – Velká aula univerzitní knihovny TUL Liberec – Kossi Efoui

Setkání s dramatikem z Toga.

Tlumočeno do češtiny. Technická univerzita Liberec, ul. Voroněžská. Pořádá Francouzská aliance Liberec.

 

BRNO

Středa 13.4.2005

17.00 – Divadelní fakulta JAMU Brno – Kossi Efoui

Setkání s dramatikem z Toga.

Tlumočeno do češtiny. DIF JAMU, Mozartova 1, Brno. Pořádá Francouzská aliance Brno v rámci projektu Bonjour Brno.

 

PARDUBICE

Sobota 9.4.2005

20.00 - Divadlo 29 Pardubice – Nsango Malamu - koncert

Nsango Malamu znamená v jazyce lingala Dobrá zpráva. Zároveň je to název jedinečného seskupení muzikantů, které v Čechách nemá obdoby. Členové této skupiny pocházejí z Konga a v současné době žijí a vystupují v České republice. Specializují se na africkou duchovní hudbu, tzn. gospely a duchovní písně inspirované tradiční či folklórní hudbou své mateřské země. Zpěváci jsou zároveň bubeníky. Kromě magie afrických bubnů rozezní také u nás neznámý hudební nástroj esanzo.

Divadlo 29, Sv. Anežky české, Pardubice, www.divadlo.cz/divadlo29 Pořádá Francouzská aliance Pardubice.

 

Hlavní pořadatel: Bohemia Discovery. Spolupořadatelé: Čro 3 Vltava, Divadelní ústav, Divadlo Na Prádle, Francouzský institut, Francouzská aliance, Slovenský institut, Multikulturní centrum, Sdružení beninských občanů v ČR, Klicperovo divadlo Hradec Králové. Spolupráce: katedra divadelní vědy FF UK, časopis Svět a divadlo, divadlo Viola, Francouzsko-český klub Hradec Králové, Univerzita Hradec Králové. Podpora: AFAA.Sponzoři: Lucie Němečková, Milan Svoboda, Jaroslav Balvín, Jan Tošovský, Petr Štindl.

Tento projekt NEPODPOŘILI: hlavní město Praha,Státní fond kultury, Český literární fond … Proto se tento ročník koná hlavně díky maximálnímu nasazení a obětavosti jednotlivců, spoluorganizátorů.

 

Děkujeme všem, kteří se jakýmkoli způsobem zapojili do přípravy tohoto festivalu.

Lucie Němečková, dramaturgie

Milan Svoboda, Petr Zámostný, produkce

 






Zpět